İzmirli müzisyenler isyanda! Saat kısıtlamasına karşı 'Sessiz Eylem'

"Sanatın saati olmaz" sloganıyla bir araya gelen İzmirli sanatçılar Alsancak'ta saat 22:00 itibariyle sessiz ve sosyal mesafe kurallarına uygun eylem gerçekleştiriyor. Mağduriyetlerinin giderilmesi için taleplerini sıralayan sanatçılar, “Hayatı değil, Covid-19'u bitirin' dedi.

İzmirli müzisyenler isyanda! Saat kısıtlamasına karşı 'Sessiz Eylem'
12 Kasım 2020 - 18:51 - Güncelleme: 13 Kasım 2020 - 16:28

Hande Turan- Ege'ye Bakış/ İçişleri Bakanlığı genelgesiyle geçtiğimiz aylarda ülke genelinde kafe ve eğlence yerlerinde de saat 24:00'ten sonra müzik yayını yapılması yasaklanmasının ardından bu haftadan itibaren kafe ve restoranlar dahil birçok işyerinim saat 22:00'den itibaren kapatılacağı kararı alındı.

Pandemi sürecinden bu yana ekonomik sıkıntılarla boğuşan müzisyenler alınan bu kararla büyük bir mağduriyet yaşıyor. 'Sanatın saati olmaz' diyerek başlattıkları 'Sessiz Eylem'le seslerini duyurmaya çalışan mekan sahipleri, çalışanlar ve müzisyenler her akşam Alsancak Kıbrıs Şehitleri caddesinde çalgılarıyla beraber eylem yapıyor. Yaşadıkları ekonomik dar boğaz sonucunda mikrofonlarını, çalgılarını satan müzisyenler mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında yetkililere çağrıda bulundu.

KAMUSAL KAYNAKLAR MAĞDURLAR İÇİN KULLANILSIN

İzmir'de yaşayan ve müzisyenlik yapan Serdar Türkmen gerçekleştirilen 'Sessiz Eylem'in amacını ve müzisyenlerin devletten beklentilerini aktardı. Eylemlerin yalnızca İzmir'de değil Türkiye'nin bir çok ilinde eş zamanlı olarak yapılacağını ifade eden Türkmen, “Şuan Alsancak'ta sosyal mesafeli bir eylem gerçekleştiriyoruz.Sanatçılar, işletmeciler, çalışanlar, gece işçileri, seyyar satıcıları, seks işçilerine ve taksicilere kadar bu hayatı saat 22.00'dan sonra da var eden insanlar olarak sokaktayız. Mekanlara uygulanan saat kısıtlamasının yarattığı mağduriyetlerin giderilmesini bekliyoruz. Burada ayakta, kendimizi var ettiğimiz metaryellerle birlikteyiz. Çünkü her seferinde kültür sanat ve eğlence camiasına yapılan bu saldırıların son bulmasını istiyoruz. Yalnızca İzmir'de değil, İstanbul, Ankara, Marmaris, Datça, Kocaeli, Antakya, Adana ve Mersin'de müzisyenler, işletme sahipleri ve çalışanları bu talepler için sokaktalar. Herkesin iki talebi var. Eğer bu saat kısıtlaması kaldırılmayacaksa bu durumun yarattığı mağduriyetin giderilmesi için kamusal kaynaklardan mağdurlara destek olunması, ikinci talep ise her kriz durumunda iktidarın kültür sanat ve eğlence camiasını hedef almaktan vazgeçmesi” diye konuştu.

İŞLETMECİLERE SSK VE VERGİ DESTEĞİ SAĞLANSIN

Alsancak'ta kafe işletmesini olan Ali Ekber Yurtsever'de 'Sessiz Eylem'e katılan müzisyenlerden biri. Kendi işlettiği mekanında müzik yapan Yurtsever saat kısıtlamasının işletme sahiplerinden, çalışanlara ve özelliklere müzisyenlere olumsuz yansıdığını vurguladı. Yurtsever, “Biz hizmet sektörüyüz ve her şeyi satıyoruz. Çay, deterjan, meşrubat.. Saat kısıtlamasına da anlam veremiyoruz. Covid-19 şuan yaşadığımız her yerde olabilir. Sokakta, metroda, tramvayda.. Buradaki amacın ne olduğunu anlamış değiliz. Neden sadece mekanlar kapatılıyor? Bu mağduriyetlerimizin karşılığında bizler için bir şey yapılacak mı? Bizim uğradığımız zararın karşılanmasını istiyoruz. Özellikle müzisyenlerin ve çalışanların zararlarının karşılanması, mekan sahiplerine de bir takım avantajlar sağlanması gerekiyor. Bizim mekanlarımızın iş yaptığı saatler akşam 18.00 ile 00.00-01.00 arası. Burada zaten iki üç saatlik bir kaybımız var. Bizim için ciddi bir kayıp bu. Bunların karşılanması ve çözüm üretilmesi gerekiyor. Bu kararı alıp geri çekilmek, bizi dinlememek son derece olumsuz. En azından işletmecilerin vergi, SSK ve kira avantajları olabilir. Eylemlerimiz her gün saat 22.00'da başlayacak ve sesimiz duyulana kadar devam edecek”diye konuştu.

EVLERİNE DÖNEMEDEN PARALARI BİTİYOR

Pandeminin Türkiye'ye girişiyle müzisyenlerin de depremzede olduğu aktaran İzmir Müzisyenler ve Sahne Sanatçıları Derneği Başkanı Muammer Açıkpazu'da saat kısıtlamasına tepki gösterdi. Uygulanan kısıtlama neticesinde yarı yevmiye ile çalışan müzisyenlerin olduğunu aktaran Açıkpazu mağduriyetlerin acil olarak giderilmesi konusunda yetkililere çağrıda bulundu. Açıkpazu,” Saat kısıtlaması 00.00'a geldiğinde biz müzisyenler olarak buna ayak uydurduk. Hayatımızı ve işlerimizi bu saate göre şekillendirdik. Biz de toplum sağlığını önemsiyoruz. 24.00'a kadar ne kazanıyorsak kazanalım, evimize ekmek götürebilelim dedik. Müşterimizin evlerinden çıkış saatı 21.00'u buluyor. 24.00'a kadar ne kazanıyorsak kabul ettik. Saat kısıtlaması 22.00'a düşünce mekanlarımızı kapattık. Benim çalıştığım mekan Bayraklı'da. Rıza Bey Apartmanı'na üç sokak uzaklıkta. Depremin vurmasıyla biz programlarımızı bitirdik ve depremzedelere yemek çıkarmaya başladık. Açılması da 1-2 ayı bulacak. İşletme sahipleri de programlara 7'de başlatıyor, müşteri gelsin gelmesin çalışanlara günlük yevmiyelerinin yarısını verebiliyor. Günlüğü 100 lira olan arkadaşlar şimdi 50 lira yevmiye alıyorlar. Zaten yol parası, yemek parası derken çalışanlar evlerine dönmeden ceplerindeki 50 liradan da oluyorlar. Müzisyenler bir sonraki güç aç kalıyor” dedi.

HEPİMİZİN TEDAVİYE İHTİYACI VAR

Açıkpazu, “Şuan müzisyenler olarak bitik durumdayız. Üstümüze çok geldiler, hepimizin psikolojisi bozuk. Tedaviye ihtiyacımız var. Ailelerimize bakamıyoruz, çocuklarımıza elimiz boş gidiyoruz. Devletimiz sesimizi duymuyor, biz nereye kadar dayanacağız bilmiyorum. Ben İzmir Müzisyenler Sahne Sanatçıları Dernek Başkanıyım, evimden su saatimi aldılar. Şuanda su saatim yok. Camiden su doldurup eve getirdim. İçler acısı bir haldeyiz, kızıma süt alamıyorum. Benim gibi daha niceleri var. Biz devletimizden para talep etmiyoruz. Her ay vakıflardan valilikten para talep etmiyoruz. Saat kısıtlamasında bir düzenleme yapılmasını istiyoruz. Para kazanmak, hayatımıza devam etmek istiyoruz. Zor nefes alıyoruz. Bize yardımcı olmak isteyen vatandaşlar erzak yardımı yapmak istedi. Bir elmaya muhtaç olur mu bir insan? Bu kadar düştük. Bir ekmeğe muhtaç ettiler bizi, çok üzgünüz. Müzisyenler hiç iyi durumda değil hepimizin terapiye ihtiyacı var” diye konuştu.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum