İzmirli muhtarlardan Toroğlu'na 'kırmızı kart'lı tepki: Romanlardan özür dilesin!

İzmir’de Konak Mahalle Muhtarları eski hakem ve futbol yorumcusu Erman Toroğlu’nun haftasonu canlı yayında ‘Böyle çingenelik olur mu ya.. çingenelik..’ şeklindeki ırkçı söylemlerine ‘kırmızı kart’la tepki gösterdi. Muhtarlar yaptıkları ortak açıklamada, “Bizlerin mahallelerinde ikamet eden hiç bir roman vatandaşı dilenci değildir. Onlar bizim mahallerimizin neşesi, güzel renkleridir. Bu ırkçı düşüncesiyle kendisini ekranlarda görmek istemiyoruz” ifadeleri yer aldı.

İzmirli muhtarlardan Toroğlu'na 'kırmızı kart'lı tepki: Romanlardan özür dilesin!
11 Ocak 2021 - 15:48 - Güncelleme: 11 Ocak 2021 - 16:57

Hande TURAN-EGE’YE BAKIŞ/ Eski hakem ve futbol yorumcusu Erman Toroğlu’nun A Spor'da Gaziantep FK'de teknik direktör Marius Sumudica hakkında "O teknik adam var ya tam tiyatro. Böyle bir tiyatro görmedim ben. Burayı ne zannediyor? Böyle çingenelik olur mu ya, çingenelik..." ifadelerini kullanmış, "Affedersin, çingenelik bu. Ne diyeyim abi, ne taraftan tutsam o tarafa kötü gidiyor" şeklinde ırkçı söylemlerde bulunmasının ardından Roman vatandaşlardan ve kamuoyundan büyük tepki gelmişti. Bir tepki de Konak Muhtarlarından geldi. Konak’ta 16 muhtar ortak açıklama yaparak Erman Toroğlu’na ‘kırmızı kart’ gösterdi. Açıklamanın ardından muhtarlar Roman havası ve zeybek oynadı.“KENDİSİNİ EKRANLARDA GÖRMEK İSTEMİYORUZ”

Toroğlu’nun canlı yayında ‘çingene’ diyerek ırkçı söylemlerde bulunmasının ardından kamuoyu ve Roman vatandaşlardan sonra bir tepki de Konak Mahalle Muhtarlarından geldi. 16 mahalle muhtarınının ortak açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Bizler toplumun her kökeninden insanların yaşadığı mahallelerin muhtarlarıyız. Ve şuan bu açıklamayı yapıyor olmak bizim için utanç verici. Dünyanın mücadele ettiği salgın hastalık ile uğraşırken Erman Toroğlu’nun mahallemizin rengi olan Roman vatandaşlarımız için çingene, dilenci gibi ırkçı ve ötekileştirilmiş cümleler sarf etmesi bizi ve Roman vatandaşlarımızın gururunu kırmıştır. Bizlerin mahallerinde ikamet eden hiç bir roman vatandaşı dilenci değildir. Onlar bizim mahallerimizin neşesi, güzel renkleridir. Bu ırkçı düşüncesiyle kendisini ekranlarda görmek istemiyoruz. Konak Muhtarları olarak kendisine kırmızı kartımızı gösteriyoruz. Son olarak bugün Roman vatandaşlarımızdan özür dilemesini bekliyoruz. Unutmasın ki söz ağızdan çıkana kadar senin esirindir. Söz ağızdan çıktıktan sonra sen onun esiri olursun”


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum