Güzel Parti İzmir'den Toroğlu'na tepki: Böyle soytarıları artık ekranlarda görmek istemiyoruz!

Güzel Parti İzmir İl Başkanı Cafer Heptepe eski hakem ve futbol yorumcusu Erman Toroğlu’nun haftasonu canlı yayında ‘Böyle çingelik olur mu ya.. çingenelik..’ şeklindeki ırkçı söylemlerine tepki gösterdi. Heptepe, “Birini itham edeceksin, kınayacaksın ve kınamak için çingeneleri suçlayacaksın. Sen çingeneler kadar dürüst müsün? Sevilmeyebiliriz ancak biz bu vatanı da topraklarımızı da seviyoruz. Ayıptır, böyle soytarıları artık ekranlarda görmek istemiyoruz” dedi.

Güzel Parti İzmir'den Toroğlu'na tepki: Böyle soytarıları artık ekranlarda görmek istemiyoruz!
11 Ocak 2021 - 15:09

Hande TURAN-EGE'YE BAKIŞ/ Eski hakem ve futbol yorumcusu Erman Toroğlu’nun A Spor'da Gaziantep FK'de teknik direktör Marius Sumudica hakkında "O teknik adam var ya tam tiyatro. Böyle bir tiyatro görmedim ben. Burayı ne zannediyor? Böyle çingenelik olur mu ya, çingenelik..." ifadelerini kullanmış, "Affedersin, çingenelik bu. Ne diyeyim abi, ne taraftan tutsam o tarafa kötü gidiyor" şeklinde ırkçı söylemlerde bulunmasının ardından Roman vatandaşlardan ve kamuoyundan büyük tepki gelmişti. Bir tepki de Güzel Parti İzmir İl Başkanı Cafer Heptepe’den geldi. Heptepe, “Bu ön yargıyı anlayabilmiş değiliz. Beş parmağın beşi bir mi? Ayıptır. Birini itham edeceksin, kınayacaksın ve kınamak için çingeneleri suçlayacaksın. Sen çingeneler kadar dürüst müsün? Erman Toroğlu denilen zat yaptığının arkasında bile değil. İnsanlara tepeden bakan biri. Sen kimsin bu toplumuna tepeden bakıyorsun? Biz Güzel Parti olarak artık böyle söylemlere izin vermeyeceğiz” diye konuştu.


“ADİCE VE KÖTÜ BİR SÖYLEM”

Roman halkı olarak böyle ırkçı söylemlere maruz kalmaktan üzgün olduklarını ifade eden Heptepe, Erman Toroğlu hakkında en ağır cezai yaptırımın uygulanması konusunda RTÜK’e çağrıda bulundu. Heptepe,”Spor yorumcusu Erman Toroğlu’nun yaptığı ırkçı söylemi kınıyoruz. Bizim partimizin kurulmasının en ana sebebi örselenmiş ve dışlanmış toplumun yanında olmak. Kürt, Roman, Alevi kimseyi ayırt etmeden herkesin yanındayız. Emin adımlarla da devam edeceğiz. Erman Toroğlu’nun yaptığından şu çıkıyor, insanlarda öyle bir ön yargı var ki,  en ufak çirkin bir eylemi hemen bir topluma mal edebiliyorlar. Şu toplum bunu yapmaya müsaittir diye bu yönde söylem geliştirebiliyor. Ne kadar adice ve kötü bir söylem bu. Milyonlarca kişinin izlediği bir platformda ekranlarda konuşan Toroğlu denilen beyefendi bir toplumu nasıl böyle bir şeyle itham edebilir? Çingene kim kardeşim? Çingeneler kimdir? Çingeneler hırsız mı, Romanlar bu toplumun en kötü insanları mı, bölücü insanlar mı? Aleviler aynı şekilde dini suiistimal eden insanlar mı? Bu ön yargıyı anlayabilmiş değiliz. Beş parmağın beşi bir mi? Ayıptır. Birini itham edeceksin, kınayacaksın ve kınamak için çingeneleri suçlayacaksın. Sen çingeneler kadar dürüst müsün? Erman Toroğlu denilen zat yaptığının arkasında bile değil. İnsanlara tepeden bakan biri. Sen kimsin bu toplumuna tepeden bakıyorsun? Bundan sonra hiç kimse ne kürde ne çingenelere ne de aleviye ön yargıyla yaklaşamaz. Biz Güzel Parti olarak buna izin vermeyeceğiz. Bu insanların yaptırım gücü maddi olarak yok ama manevi olarak güçlüyüz. Biz sokaklara dökülmek istemiyoruz. Parti olarak barışçıl bir politika izliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi,  Romandan bölücü, hain çıkmaz. Roman düzgün insandır" şeklinde konuştu.“ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYDUK”

Roman halkı olarak bu toprakları ve bu vatanı seviyoruz diyen Heptepe, “Sevilmeyebiliriz ama biz bu vatanı seviyoruz. Halkımızı da seviyoruz. Herkes bu saatten sonra akıllı olsun. Bu saymadığınız toplumun artık başı boş değil. Biz hepimiz bundan sonra bir güç olacağız. Bu Toroğlu denilen zata, gerekli cezai işlemler yapılsın. Sayın Genel Başkanımız Hüseyin Akbulut İstanbul’da suç duyurusunda bulundu. İki milletvekilimiz umarım sesimizi duyururlar. Spor bakanımız da bu konuda bir şeyler yapar diye umuyoruz. Böyle soytarıları artık ekranlarda görmek istemiyoruz. Bizde, ırk ve renk ayrımı yok. Hepimiz insanız. Bizim felsefemiz belli, biz bölücü insanlar, dini su istimal eden insanları istemiyoruz. Bizim toplumumuzda da gayri meşru yapan insanları istemiyoruz. Biz çocuklarımız eğitim alsın, bilinçlensin iyi bir gelecek kurabilsin istiyoruz. Biz elimizi taşın altına koyduk. Elimizden gelen her şeyi yapacağız” diye konuştu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum