CHP'den Soylu'ya zor soru: "İzmir'de silahlanan tarikatlar" iddiası Meclis gündeminde!

Geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında Cübbeli Ahmet İzmir'de tarikatların kontrolsüz silahlandığı açıklamalarını yapmıştı. Ege'ye Bakış olarak haberleştirip kamuoyuna duyurduğumuz iddiaları CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Bakan Soylu'ya yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle meclis gündemine taşıdı.

CHP'den Soylu'ya zor soru: "İzmir'de silahlanan tarikatlar" iddiası Meclis gündeminde!
16 Eylül 2020 - 14:39 - Güncelleme: 16 Eylül 2020 - 16:49

EGE'YE BAKIŞ/ CNN'de yayınlanan Ahmet Hakan’ın Tarafsız Bölge adlı programına katılan, kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü’nün açıklamalarında Türkiye'de bulunan tarikatların silahlandığı ve İzmir'de tarikatlarin kaynadığı iddialarını Ege'ye Bakış kamuoyuna ve İzmirli vatandaşlara duyurmuştu. CHP’li Bayır Ahmet ünlü’nün iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Cübbeli açıklamalarında, Türkiye’de son dönemlerde sayıları git gide artan tarikatlar ve tarikatlar içinde yaşanan çarpık ve sapkın ilişkiler üzerine açıklamalar yapmış, özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde Arabistan destekli selefi hareketlerle İran’a yakın Şia kökenli tarikatların birbirlerine karşı silahlandıklarını açıklamış ve ardından İzmir'de bulunan tarikatların kaynadığına ve bir iç savaş hazırlığında olduklarını iddia etmişti. Ege'ye Bakış'ın haberi üzerine Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yönelik meclise soru önergesi sundu.İşte konuyla ilgili Millet Vekili Bayır'ın Süleyman Soylu'ya yönelttiği sorular:


"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. Maddeleri gereğince İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü, geçtiğimiz günlerde özel bir televizyon kanalının canlı yayınına katılmış, Türkiye’de son dönemlerde sayıları git gide artan tarikatlar ve tarikatlar içinde yaşanan çarpık ve sapkın ilişkiler üzerine konuşarak, özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde Arabistan destekli selefi hareketlerle İran’a yakın Şia kökenli tarikatların birbirlerine karşı silahlandıklarını açıklamıştı Söz konusu isim devamında ise, ‘’Ne olur bu silahlanmayı durdurun, yarın bu işin önüne varamayız. Birisi şeyhim diye cihat ilan edecek, öbürü mehdiyim, “Çıkın!” diyecek. Birbirimizi kırarız, bu müslüman millet birbirini öldürmek durumunda kalır. Askere de karşı çıkacaklar; asker de müslüman, birbirlerini vurmak zorunda kalacaklar. PKK'ya gerek yok ki. İzmir kaynıyor. Adamlar açıkça rey veren kafir; cübbeli, takkeli kafir diyor. Bunlara nasıl müsaade ediliyor, insanları alenen ölümle tehdit ediyorlar. Bu selefi derneklerinin mutlaka kontrol edilmesi ve silahlanmalarının engellenmesi gerekiyor.’’ İfadelerini kullanmıştır.

Bu bağlamda;

1-    İzmir’de selefi hareketleri ne durumdadır? Bu grubun silahlandığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise, bu konuda ne gibi önlemler almaktasınız? Silah temini nereden yapmaktadırlar? Söz konusu silahlandırmanın önüne geçmek için ne tür çalışmalar yapmaktasınız? 

2-     İzmir’de; Fetö’den doğan boşluğu, eli silahlı yapılanmalar mı doldurmaktadır? Bu konu ile ilgili Bakanlığınıza gelen istihbarat bulunmakta mıdır?

3-    Bakanlığınız elindeki verilere göre İzmir’de kaç tarikat vardır? 2002 ile 2020 yılları arasına göre istatistiki olarak tarikat sayılarını açıklar mısınız?

4-    Doğu ve Güneydoğu illerinde Arabistan destekli selefi hareketlerle İran’a yakın Şia kökenli tarikatların birbirlerine karşı silahlandıkları iddiaları doğru mudur? Bu durumun önüne geçmek için ne gibi önlemler aldınız? Söz konusu tarikatlar silah teminini nereden yapmaktadır"


YORUMLAR

  • 0 Yorum