Belevi yine karıştı: Bu sefer sorun Purçu'nun koyunları!

Selçuk Belevi'de yapılması planlanan 'Roman Köy' projesinde bir kriz daha yaşandı. Purçu'ya ait arsada bakılan koyunlar diğer arazilerdeki fidanlara zarar verdi ve komşu tarlaların zeytinleri çalındı. Belevilili vatandaşlar, "Bu mevkiide arsası, tarlası olan bütün köylü diken üstünde. Bu duruma acilen çözüm bulunması gerekiyor" diyerek duruma isyan etti.

Belevi yine karıştı: Bu sefer sorun Purçu'nun koyunları!
06 Şubat 2021 - 16:28 - Güncelleme: 17 Şubat 2021 - 10:59
Hande TURAN-EGE’YE BAKIŞ/ İzmir’in Selçuk ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Özcan Purçu’ya ait arazinin bir bölümünü valiliğe bağışlaması ve bu bölgede Roman vatandaşların yerleştirilerek bir 'Roman Köy' oluşturulması tartışmaları ilçede büyük gerilim yaratmıştı. Yapılması planlanan projeyle ilgili olarak hem Selçuk Kent Konseyi Başkanlığı’ndan hem de Belevili vatandaşlardan tepki gelmişti. Etnik kökene dayalı Roman Köy ‘çağ dışı bir projedir’ diyerek tepki gösteren vatandaşlar bu yanlıştan dönülmesini ve yapılacak proje konusunda şeffaf davranılması gerektiği çağrılarında bulunmuşlardı. Ancak verilen kararla ilgili bir değişme yaşanmadığı gibi, çadırlarda yaşayanlar orada kalmaya devam etmiş ve hayvancılık yapmaya başlamıştı.

Geçtiğimiz günlerde yine Belevi’de bir kriz daha yaşandı. Purçu’nun Roman Köy projesinin yapılacağı Cibe Mevkii’nde  tarlası bulunan vatandaşların zeytinleri çalındı. Bazı tarlalarda bulunan fidanlara koyunlar zarar verdi. Konuyla ilgili gazetemize konuşan Belevili vatandaşlar duruma isyan etti. Cibe Mevkii’nde ağaçlarını bakıp büyüten İsmihan Özçam, “ 50 yıldır biz buradayız. Bunun adı dağdan gelip bağdakini kovmaktır. Makinemiz arızalı olduğu için zeytinlerimizi toplayamamıştık, bugün bir baktık 40-50 kiloya yakın zeytinimizi çırpıp çalmışlar. Yazık günahtır” dedi.

“DAĞDAN GELİP BAĞDAKİNİ KOVUYORLAR”

İsmihan Özçam, “Zeytin toplamak için kullandığımız makine arızalıydı. Tamirden gelmesini bekledik. Bugün oğlum zeytinliğe gitti toplamak için, bir geldii ki zeytinler yok anne dedi. Kim nasıl çırpar alır o zeytinleri. Yazık günah değil mi? 50 yıldır biz o zeytinlere gözümüz gibi baktık. Çadırlarda yaşayanlara sorduk, kimse bir şey görmemiş. Kocaman açık alan nasıl görmezler? Daha önce hiç böyle bir olay yaşamadık. Ne zaman ki orada çadırlarda yaşamaya başladılar bizim köylünün malına zarar gelmeye başladı” dedi.“İZMİR’DE AĞAÇ DİKİM KAMPANYASI BELEVİ’DE TALAN”

Zeytinleri çalınan İsmihan Özçam’nın oğlu Ali Özçam ise, Roman Köy projesi için yol yapım aşamasında kesilen zeytin ağaçları için tepki gösterdi. Özçam, “Yıllardır bizim burada tapu yok.  15-20 sene öce müracaat ettim ancak DSİ’ye ait dere yatağı olduğu için tapu vermediler. Burada büyük zeytin ağaçlarımız vardı. Ancak Özcan Purçu burayı alınca, yol ve genişletme çalışmaları yapıldı. Oradaki ağaçları sökün dediler. Bugün yarın derken uzun zamandır kesilmedi. Sonra bir gün sabah 5’te Büyükşehir ekipleri geldi, 30-40 kamyon bütün ağaçları kökten söktüler. 60’a yakın da mandalina sökmüşler. Tamam tapumuz yok ama bu ağacın bir bedeli vardır. 50 senelik ağaç bunlar yazık günah. Sökülmeyen zeytin ğaçlarımız vardı. Ancak makinemiz bozulunca toplayamadık. Bir gittik ki zeytinlerimiz çalınmış. Sordum soruşturdum burası bizim tapulu arazimiz diyorlar. E bize yıllar önce DSİ’ye ait, dere yatağı size tapu veremeyiz dediler, nasıl oluyor da onlar tapu alabiliyor? Yıllardır biz böyle bir şey yaşamadık. Mandalina, limon, fıstık ağaçlarımız var. Ne zaman buraya geldiler o zaman bizim ürünlerimiz çalınmaya başladı. Dağdan geldiler bağdakini kovuyorlar. 40 tane zeytin ağacını kestiler. İzmir’de ormanlarımızı yeşertelim deyip kampanya başlatıyor ancak buradaki ağaçları talan ediyorlar. Bu ne perhiz ne lahana turşusu? Biz bu zihniyeti anlayamadık” dedi.
“KÖYLÜ DİKEN ÜSTÜNDE”

Cibe Mevkii’ndeki zeytin fidanlarının Purçu’ya ait alanda otlatılan ve bakılan hayvanların zarar verdiğini aktaran Mehmet İbiş , “Belevi Cibe Mevkii’nde bulunan arazimdeki fidanlarıma koyunlar zarar verdi. Dere yatağı olduğu için  tapusu yok. Tapu olmadığı için de hukuksal olarak hak talebinde bulunamıyoruz, tutanak tutturamıyoruz.  Bizim tarlanın 5’te üçü CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu’nun şuan davalık olduğu arsaya ait. Yanında bir iki dönüm yer var, o bölgeye zeytin fidanları dikmiştim geçen yıl. Onların hepsini Purçu’ya ait alanda otlatılan ve bakılan hayvanlar yemiş.  Dere yatağındaki yer 10 seneyi geçti bize ait. Biz ektik biçtik, orayı yeşillendirdik. Fakat Roman Köy mevzusu ne zaman çıktı, bizim senelerdir baktığımız büyüttüğümüz, ağaçlar kesildi. Fidanlarımız telef oldu. Bazılarımızın zeytinleri çalındı. Kimsenin günahını almak değil burada amacımız, ancak 1-2 sene önceye kadar hiç böyle şeyler olmazdı. Köylüler burada geçmiş yıllarda yaşanan aksaklıklar yüzünden tapu alamamış ancak Devlet arazine ağaç dikmiş güzelleştirmiş. Şimdi bu mevkii de arsası, tarlası olan bütün köylü diken üstünde. Bu duruma acilen çözüm bulunması gerekiyor” diye konuştu.

 


 


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Roman vatandaş
    2 ay önce
    Yazıklar olsun insanların emeklerini hiçe saymak bile bile agaçlarına hayvanları kullanarak zarar vermek yakışmıyor bir an önce tüm yetkililer buna müdahale etmesi gerekiyor