Üniversite öğrencileri evlerini kapattı.. İzmir'de kiralar düşecek mi?

Üniversitelerin uzaktan eğitim kararı almasıyla öğrenciler, İzmir'de evlerini boşaltıp memleketlerine döndü. Kiralık daire ilanlarının artmasıyla fiyatlarda düşüş olup olmayacağı önümüzdeki günlerde belli olacak. Konuyla ilgili Oda Başkanı Güleroğlu, “Buca, Bornova ve Seyrek taraflarında öğrencilerden kalan boş daireler kiralarda düşüşe sebep olabilir. %20'leri görebiliriz” diye konuştu.

Üniversite öğrencileri evlerini kapattı.. İzmir'de kiralar düşecek mi?
26 Eylül 2020 - 13:31 - Güncelleme: 26 Eylül 2020 - 14:26

Hande Turan- Öğrenci kenti olan İzmir'de, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Bakırçay Üniversitesi, Katip Çelebi Üniversitesi, Demokrasi Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, Ekonomi Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi bu yılki eğitim- öğretim güz döneminin uzaktan eğitimle yapılmasına karar verdi. Bu nedenle farklı şehirlerde yaşayan ve İzmir'de üniversite eğitimi alan öğrenciler evlerini boşalttı.İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu önümüzdeki günlerde İzmir'de özellikle öğrenci kentlerinde kiralarda düşüş olacabileceğini aktardı.

Öğrencilerin birçoğu evlerindeki eşyaları ikinci el alım- satım yapan dükkanlara satarak kentten ayrıldı. Bu nedenle özellikle üniversitelere yakın mahallerde ‘kiralık ev’ ilanları arttı. Özellikle Buca ve Bornova bölgelerinde kiralık ev sayılarının artması ev sahiplerini sıkıntıya soktu.

YÜZDE YİRMİLERİ GÖREBİLİRİZ

Üniversitelerin uzaktan eğitim planlamasına geçmesinin ardından İzmir'de öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı Buca, Bornova ve Seyrek taraflarında öğrencilerin evlerini boşaltıp memleketlerine döndüklerini aktaran İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, "Şu anda hem üniversitelerin açılmaması hem de tayinlerin olmaması nedeniyle emlak piyasasında durgunluk sürüyor. Çok sayıda boş daire var. Özellikle Buca ve Bornova gibi üniversite öğrencilerinin yoğun olduğu ilçelerde bu durum daha belirgin. Öğrencilerin uzaktan eğitime dönmeleriyle İzmir'de üniversite kentleri boş kaldı. Boş kalan dairelerin kira ücretlerinde önümüzde günlerde %20'ye varan düşüşler görebiliriz. Öğrencilerden kalan boş daireler bu gibi kentlerde fiyatlarda düşüşe sebep olabilir” diye konuştu.

KREDİSİNİ ÖDEYEMEYEN EVİ SATAR

Doku Eylül Üniversitesi'nin bulunduğu Buca'da İzmir dışından gelen öğrencilerin yoğun olduğunu aktaran Bucalı Emlakçı Birol Doğru, kiralık ev sayılarının her geçen gün arttığını ve kiralarda önümüzdeki dönemde düşüşlerin olabileceğini ifade etti. Doğru, “Öğrenciler yaşadıkları daireleri boşaltmaya başladıklarından beri her gün boş daire geliyor bize. Kiralarda şuan bir düşüş yok ancak önümüzdeki günlerde talep olmazsa bir düşüş bekliyoruz. Çünkü evler boş, ev sahipleri sıkıntıya girdi. Bankadan kredi çekip yatırım amaçlı ev alan vatandaşlar kredilerini kirayla ödüyordu. Kira olmayınca ödeme yapamıyorlar. 5-6 ay bir dönemi böyle geçirmek zor. Ev sahipleri evlerini bu gidişle tekrar satmak zorunda kalabilir” diye konuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum