Talep olana kadar Göztepe'ye vapur yok!

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZDENİZ Genel Müdürlüğü, koronavirüs sebebiyle askıya alınan şehiriçi deniz ulaşımını 27 Mayıs’ta tekrar başlatmıştı. Karşıyaka ve Bostanlı’dan Pasaport, Konak ve Alsancak seferlerinin startının verilmesine rağmen Göztepe-Alsancak seferlerinin askıda kalmaya devam etmesine karar verilmişti. Seferlerin ne zaman normale döneceği konusunda İZDENİZ açıklama yaptı.

Talep olana kadar Göztepe'ye vapur yok!
19 Ekim 2020 - 10:10 - Güncelleme: 19 Ekim 2020 - 11:36

Hande Turan- Ege'ye Bakış/ Dünyayı ve Türkiye'yi etkileyen koronavirüs salgınının sebebiyle İzmir'de de bulaş riskini azaltmak üzere sokağa çıkma yasaklarıyla toplu ulaşımda yolcu sayısının hafta içi yaklaşık yüzde 60 oranında azalması nedeniyle metro ve tramvaydan sonra gemi seferleri de seyreltilmişti. Daha önce Güzelbahçe bağlantılı seferlerini geçici olarak durduran ve hafta içi gün ortasında Bostanlı-Karşıyaka-Pasaport-Alsancak iskeleleri arasında ring sefer başlatan İZDENİZ Genel Müdürlüğü, bu seferlerin sayısını da azaltmıştı. Normalleşme sürecine girildiğinde askıya alınan şehir içi deniz ulaşımı 27 Mayıs’ta tekrar başlatılmıştı. Karşıyaka ve Bostanlı’dan Pasaport, Konak ve Alsancak seferlerinin startının verilmesine rağmen Göztepe, Üçkuyular, Güzelbahçe, Mordoğan, Urla ve Foça seferlerinin askıda kalmaya devam etmesine karar verilmişti.

Askıya alınan İzmir-Mordoğan-Foça seferleri ise 4 Temmuz'da başlatılmıştı. Seferlerin normale dönmesine rağmen Göztepe-Alsancak hattı normal sefer düzeneni hala dönmeyişi soru işaretleri yarattı. Son olarak İZDENİZ Göztepe Vapur İskelesi'ne ek sefer koyduğunu duyurdu. İZDENİZ'DEN yapılan açıklamaya göre, Güzelbahçe İskelesi’nden sabah 07.25’te hareket eden geminin de saat 08.10’da Göztepe İskelesi’nden yolcu alacağı ve Alsancak-Pasaport seferine devam edeceği, yine hafta içi 18.00’de Alsancak-Pasaport- Göztepe-Güzelbahçe hattında bir ek sefer düzenlenecek. Ek seferlere rağmen Göztepe-Alsancak seferlerinin ne zaman normale döneceğiyle ilgili açıklama yapan İZDENİZ, “Göztepe Vapur İskelesi'nin yoğun bir yolcu kapasitesi olmamasından pandemi süreciyle birlikte yoğun hatlardaki sefer aralıklarının 15 dakika çekilmesiyle gemi sayıları arttırılmıştır. Bu artışın karşınabilmesi amacıyla Göztepe-Konak-Pasaport-Alsancak seferleri iptal edilmiştir” dedi.
 

YOĞUN HATLARA GEMİ TRANSFERİ

İZDENİZ'den yapılan açıklamaya göre, "Göztepe hattında pandemi öncesi, sabah üç seferde taşınan ortalama yolcu sayısı 15/25 kişidir. Sabah seferlerinde Alsancak’tan dönüş yolcu ortalaması 0/2 kişidir. Akşam üç seferde taşınan ortalama yolcu sayısı 15/25 kişidir. Akşam dönüş seferlerinde Göztepe'den dönüş yolcu ortalaması 0/5 kişidir. 15 yılı aşkın süredir, 426 yolcu taşıma kapasiteli gemilerle yapılan Göztepe-Konak-Pasaport-Alsancak seferleri, bir kez bile 40 yolcuya ulaşmamıştır. Pandemi süreciyle birlikte yoğun hatlarda sefer aralıkları 15 dakikaya çekilmiş ve bu hatlardaki gemi sayısı artırılmıştır. Bu artışın karşılanabilmesi amacıyla Göztepe-Konak-Pasaport-Alsancak seferleri iptal edilmiştir."


GÖZTEPE'YE EK SEFER

2 Eylül 2020 itibariyle uygulanmaya başlanan sefer tarifesi sonrası, yolcuların yoğun kullandığı Konak, Pasaport, Alsancak, Karşıyaka ve Bostanlı iskelelerinde bekleme sürelerinin azaldığını ifade eden İZDENİZ,  "Pik saatlerde dahi yolcuların çok daha sağlıklı ve konforlu şekilde seyahat etmeleri sağlanırken; koronavirüs bulaş riski de minimize edilmiştir. Yeni uygulama sonrası yolculardan yüzde 90’ı aşan oranda memnuniyet dönüşü alınmıştır. Göztepe hattından ise taşınan yolcu ortalamasından daha fazla şikayet gelmiştir. Bunun üzerine mevcut imkanlar ölçeğinde bir geminin, 14 Eylül’ten itibaren sabah 08.25’te Göztepe-Pasaport seferi yapması kararı alınmıştır. 22 Eylül’den bu yana da saat 18.00’de Alsancak-Pasaport-Göztepe seferi yapılmaktadır" şeklinde ifade etti.


DÜZENLEME TALEBE GÖRE

Vapur seferleriyle ilgili detaylı olarak istatistiklerin tutulduğu açıklamasında bulunan İZDENİZ, gelecek talepler doğrultusunda kamu menfaati gözetilerek düzenleme yapılabileceğini aktardı. İZDENİZ, "Halen mesai günlerinde Güzelbahçe İskelesi’nden sabah 07.25’te hareket eden gemimiz de saat 08.10’da Göztepe İskelesi’nden yolcu almakta ve Alsancak-Pasaport seferine devam etmektedir. Yine hafta içi 18.00’de Alsancak-Pasaport- Göztepe-Güzelbahçe hattında bir ek sefer yapılmaktadır. Bu seferlerin yolcu ortalaması 30 civarındadır. Tüm seferlerde olduğu gibi Güzelbahçe ve Göztepe hatlarında yapılan seferlerle de taşınan yolcu sayıları sürekli takip edilmektedir. Yıllardır tutulan sefer istatistikleri, alınan kararların temelini oluşturmaktadır. Bu kararlar, kamu menfaati gözetilerek alınmaktadır. Pandemi dönemi sonrası sefer planlamaları da bu veriler ışığında ve yine kamu menfaati gözetilerek yapılacaktır" dedi.


YORUMLAR

  • 1 Yorum