Tabip Odası'ndan İzmir için 'kademeli gevşeme' uyarısı: Akla mantığa uygun değil!

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, 1 Mart'ta başlaması planlanan kademeli gevşeme konusunda İzmir için uyarıda bulundu. Çamlı, “İzmir halen yüksek riske sahip bir kent. Vaka sayılarında düşme ya da artma yok. Tedbirlerde yapılacak bir gevşeme bu yatay çizgiyi belki de şiddetlendirecek. Yüksek riske sahip bir ilde hangi tedbiri gevşetebilirsiniz? Bu akla mantığa uygun gelmiyor” dedi.

Tabip Odası'ndan İzmir için 'kademeli gevşeme' uyarısı: Akla mantığa uygun değil!
23 Şubat 2021 - 15:17

Hande TURAN-EGE’YE BAKIŞ/ Korona virüsle mücadelede 1 Mart'tan itibaren yeni döneme geçiliyor. Buna göre, illerin pandemi seviyesini gösteren 'düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli' kategorilerine geçiş kriterleri oluşturulacak.  100 binde 10’un altındaki iller 'düşük riskli', 11-35 arası 'orta riskli', 36-100 arası 'yüksek riskli', 100’ün üstündeki iller ise 'çok yüksek riskli' sayılacak. Bu iller haritada sırasıyla mavi, sarı, turuncu ve kırmızı olarak gösterilecek.

1 Mart’ta başlaması planlanan kademeli gevşeme konusunda İzmir’i değerlendiren İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı,  “İzmir vaka sayıları itibariyle 100 bin de yüzde 42,69 sayısıyla yüksek riskli iller kapsamında yani haritada turuncu renkte görünüyor. İki haftadır İzmir’de pozitif vaka sayıları 278 iken 270’e düşmüş. Yatay biz çizgi var. Vakalarda düşme ya da artma yok. Hal böyleyken pandemiyi kontrol altına aldığımızı iddia edemeyiz. Tedbirlerde yapılacak bir gevşeme bu yatay çizgiyi belki de şiddetlendirecek. Mutasyon konusunda da olumsuz beklentiler var. Mart ayı sonunda bir pik daha yaşanabileceği ön görüsü de var. Bütün bunlar konuşulurken daha dikkatli olunması gerekir” açıklamalarında bulundu.“TEST SAYISI ARTTIRILMALI”

İzmir’in vaka sayılarının kademeli gevşeme kararları doğrultusunda 100 bin de 42,69 oranıyla yüksek riskli iller kategorisinde olduğunu ifade eden Çamlı, “İzmir haritada hala turuncu renkte görünüyor. Yüksek riskli illerde buna rağmen bir gevşeme yapılabilir mi? Öncelikle verilerin çok titizlikle incelenmesi gerekiyor. Aynı zamanda bu verilerde eksik olan birçok şey var. Yüz binde 42,69 sayısı bulunmuş ancak kaç test yapılmış, kaç testin pozitifliği saptanmış? 3 bin test yaptığınızda bu rakam 42,69 olabilir ancak test sayısını 15 bine çıkardığınız zaman bu yüzde de artacaktır. Test sayısı arttırıldığı zaman pozitif vaka bulma durumu da artacaktır. İzmir’in gerçek ciddi tablosunu bu sayılarla değerlendirmek pek doğru olmayacaktır. Bütün bu verilerin sadece il bazında değil ilçe bazında da çok detaylı incelenmesi gerekiyor. Kaç test yapıldı, kaç test pozitif çıktı, toplam vaka sayımız nedir, bunların ilçelere göre dağılımı nedir, iş kollarına ve yaşlara göre dağılımı nedir.. Bu soruların yanıtlanması gerekiyor. Fabrikalardaki durumu da bilmiyoruz. Değişik yaş gruplarındaki pozitif vakaları bilmiyoruz. Dolayısıyla 65 yaş üstü ve 20 yaş altını evde tutmak ne kadar doğru bir karar?  Bizimle bu bilgiler paylaşılmıyor. İl Hıfzıssıhha Kurulu’nda konunun uzmanları tarafından özellikle Tabip Odası’nın, Halk Sağlığı uzmanlarının olduğu bir ekiple bu konuların bilimsel yorumlanması sonrasında toplum sağlığı gözetilerek bir takım kararlar alınarak tedbirler sıklaştırılır ya da gevşetilir” dedi

“AKLA MANTIĞA UYGUN GELMİYOR”

Verilerin gerçekçi ve bilimsel bir analizle yapılmadığı takdirde yanlış kararların alınabileceği uyarısında bulunan Çamlı, “Bunun bir örneğini Haziran’da gördük. Tüm Türkiye’de bilimsel veriler böyle bir açılımı göstermezken kontrolsüz ve kademesiz olarak bütün Türkiye’de bir gevşeme oldu. Sadece ekonomik kaygılarla yapılan bu gevşeme kademesizdi, bunun faturasını biz sonrasında ağır ödedik. Her şehrin durumu aynı değildir. Yerinde karar doğru bir karardır ancak kurullarda yer alan yetkin kişilerin bilim ışığında uygulayıp karar vermesi gerekiyor. İzmir’de haftalık verilere baktığımız zaman bin 900 gibi bir rakam görüyoruz. Bu da günde 270 pozitif vaka olduğunu gösteriyor. İzmir’in vaka oranı 100 binde 42 gözüküyor bu da yüksek riskli il kategorisi oluyor. Yüksek riske sahip bir ilde hangi tedbiri gevşetebilirsiniz? Neye göre gevşeteceksiniz? Vaka sayılarında düşme ya da artma yok. Tedbirlerde yapılacak bir gevşeme bu yatay çizgiyi belki de şiddetlendirecek. Bu akla mantığa uygun gelmiyor” diye konuştu. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum