Raporlar değiştiriliyor mu? Hasar tespitte 'hatırlı ağabey' iddiası!

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç İzmir depremiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yapılan hasar tespit çalışmalarında raporların değiştirildiğinin duyumlarını aldıklarını aktaran Öztunç, "Uyarıyoruz, aman ha aman bu işin şakası olmaz" dedi. Orta hasarlı binalar için de müjdeyi veren Öztunç, “Orta hasar tespiti konulmuş toplamda 7 bin binaya İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden 5'er bin TL destek sağlanacak” dedi.

Raporlar değiştiriliyor mu? Hasar tespitte 'hatırlı ağabey' iddiası!
13 Kasım 2020 - 12:47 - Güncelleme: 13 Kasım 2020 - 13:37

Hande Turan-Ege'ye Bakış/ Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç İzmir'de yaşanan deprem ve sonrasındaki gelişmeler hakkında Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası'nda kamuoyunu bilgilendirci bir basın toplantısı düzenledi. İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in açılış konuşmasını yaptığı toplantıya İzmir Milletvekilleri Murat Bakan, Sevda Erdan Kılıç, Sivas Milletvekili Ulaş Karasu,  Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu katıldı.

DEPREM KOMİSYONU ÖNERGESİ 58 DEFA RED ALDI!”

İzmir'de yaşanan depreme kadar TBMM'ye 58 defa Deprem Komisyonu kurulması konusunda önerge verildiği aktaran Öztunç, “TBMM'ye sunulan önerge 58 defa rededildi. Son olarak İzmir'de deprem yaşanınca AKP ve MHP mecbur kaldılar ve komisyonun kurulamasına onay verdiler. Bu komisyonun kurulması için bunca insamızın ölmesi mi gerekiyordu? Önümüzdeki kurulan Deprem Komisyonumuz ilk toplantıyı yapacak. Belirli zaman aralıklarında kamuoyu da çalışmalar konusunda bilgilendirilecek”dedi.

ÖZTUNÇ: REKTÖR HOTAR DEU AK PARTİ TEMSİLCİSİ Mİ?

Ulusal medya başta olmak üzere televizyon kanallarının İzmir Deprem'ini unuttuğunu ifade eden Öztunç, “Bizim sorunumuz bu, ta ki yeni bir deprem olana kadar olan deprem hemen unutuluyor. Ancak Türkiye'de bir deprem gerçeği var. Bu konunun sürekli gündemde olması gerekiyor. Biz bunun unutulmaması gerektiğini düşünüyoruz. Yaptığımız toplantılarla bu konuyu sürekli gündeme getireceğiz. Deprem Çalıştayı'na sayın Vali Yavuz Selim Köşger davet edildi. Çevre Şehircilik Bakanı ve Çevre İl Müdürlüğü de davet edildi. Ancak hiç biri gelmedi.Bakan kendi gelemiyorsa da en azından yardımcısını göndermeliydi. İzmir Valisi nasıl gelmez? İzmir'in valisi ortak aklın olmasını istemiyor mu? Bu CHP'nin çalıştayı değil bilim çalıştayı, deprem çalıştayıdır. Depremi de siyasallaştırdılar. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEU) Rektörü Nükhet Hotar da akademisyenlere izin vermemiş. Ayıp değil mi? Sayın Hotar, DEU rektörü mü yoksa Ak Parti'nin DEU'daki temsilcisi mi?” dedi.

ÇİFTE STANDART!

Merkezi Hükümeti depremin ardından zarar gören ilçe belediyelerine yardım yapmadığı gerekçesiyle eleştiren Öztunç, deprem vergileri sordu. Öztunç, “Geçtiğimiz aylarda Giresun'daki sel felaketinin ardından oraya ziyarete gitmiştik.Hasar gören, küçük belediyelere bile Ankara'dan yani hükümetten 1-2 milyona yakın ekonomik yardım gönderilmişti. İzmir'de deprem yaşandı, Giresun'da doğrusunu yapıp belediyelere destek olan hükümet İzmir'de neden belediyelere destek olmuyor? Bayraklı Belediyesi'ne 1 milyon lira destek sözü verilmiş. Olmaz! İzmirliler vergilerini veriyor. Bornova, Karşıyaka ve Seferihisar Belediyesi depremden etkilenmedi mi? Belediyelere neden destek olunmuyor? Bu çifte standarttır. Bunu kınıyoruz. Deprem vergileri herkesten toplanıyor, ama böyle zamanlarda partizanlık yapılıyor. Deprem vergisi nereye harcandı? Bu millet yıllardır deprem vergisi ödüyor. Sayın Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan bunun cevabını vermek zorundadır. Bu sorunun cevabını alana kadar deprem vergilerini sormaya devam edeceğiz”dedi.

BÜYÜKŞEHİR'DEN ORTA HASARLI BİNALARA 35 MİLYONLUK DESTEK

İzmir Depremi sonrasında yapılan hasar tespit çalışmalarının son rakamlarını paylaşan Öztunç, orta hasarlı binalara yapılacak desteğin müjdesini verdi. Öztunç, “Dün akşam itibariyle 4239 ağır hasarlı birim oluştu. Depremde evleri yıkılan veya kullanılmayacak hale gelen vatandaşlar için İzmir Büyükşehir Belediyesi Bir Kira Bir Yuva kampanyası başlatmıştı. Bu kapsamda 3468 aileye 5'er aylık kiraları olan 10'ar bin TL dağıtılıyor. 35 milyonu yurttalarımızdan, 35 milyonu da İzmir Büyükşehir Belediyesi karşılayacak. Hasar tespit çalışmaları sonucunda yaklaşık 7 bin orta hasarlı bağımsız birim var. İzmir Büyükşehir Belediyesi bütçesinden bu 7 bin bina sahibine 5'er bin TL destek sağlanacak” dedi.

HASAR TESPİTTE İDDİA: AMAN HA UYARIYORUZ!

Hasar tespit çalışmaları sürerken raporların değiştirilirdiği yönündeki iddiaları aktaran Öztunç, “Birilerinin hatırlı ağabeyleri devreye sokarak hasar tespit raporlarını değiştirmeye çalıştıkları yönünde bir takım duyumlarımız var. Uyarıyoruz, aman ha aman bunun şakası olmaz. Sakın bu raporlar değştirilmeye çalışılmasın. Rant kokusu var” diye konuştu.


YÜCEL: ŞOV YAPANLARA SÖZÜMÜZ VAR!

İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de konuşmasında, “ İzmir Deprem acısı yaşarken şarkılı türkülü program düzenleyenlere söyleyeceğimiz sözümüz var. Bizler İzmir Depremi'yle ilgili yaptığımız çalışamaları ve dayanışmayı siyasasi bir amaç gütmeden sadece acılarımızı beraber yaşayalım ve vatandaşalarımız yalnız kalmasın diye yaptık. Acıları tazeyken şov yapmadık.En büyük hedef acılara merhem olmak. Biz de bunca vatandaşımız acı içindeyken 'bu işin siyaseti' olmaz demiştik. Ancak deprem üzerinden şov yapmaya çalışanlara bir kaç sözümüz olacak” dedi.

TMMOB SÜRECE DAHİL EDİLMEDİ

İzmir Depremi'yle ilgili bilgilerin Merkezi İktidar tarafından şeffaf ve samimi bir şekilde yürütülmediğini ifade eden Yücel, “Binlerce binada hasar tespit yapıldı ve hala devam ediyor. Türkiye'nin dört bir yanından mimarlar göreve çağırıldı. Ancak TMMOB İzmir Odaları sürece dahil edilmedi. İzmir'i bilen ve İzmir'de yaşayan, İzmir için söyleyecek sözü olan mimar ve mühendislerin sürece dahil edilmemesi bilimsel midir? İdeolojik midir? Bilimselse, Bakanlık'tan konuyla ilgili somut olarak açıklama bekliyoruz. Ancak sebebi ideolojikse, Odaların hukuktan ve demokrasiden yana duruşuysaa sebep, Devlet bir kez daha suç üstü olmuştur” diye konuştu.

AFAD NE YAPMIŞ?

Kandilli Rasathanesi'nin AFAD'a depremden 11 dk önce Seferihisar bölgesi için tsunami uyarısında bulunduğunu hatırlatan Yücel, “Deprem 14.51'de gerçekleşiyor. Tsunami depremden 20 dakika sonra Seferihisar'ı vuruyor. AFAD ise ilk tsunami uyarısını bir saat sonra yapıyor. Bu geçen zamanda AFAD yetkilileri ne yapmış? Teknolojinin ve iletişimin bu denli geliştiği bir çağda AFAD yetkilileri bu uyarıyı neden erken yapmadı? Uyarı erken yapılsaydı belki tsunamide hayatını kaybeden Fatma Teyze aramızda olacaktı” şeklinde konuştu.

NE BAKAN NE VALİ KATILDI!

Konuşmasına devam eden Yücel, “İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilen İzmir Depremi Ortak Akıl Buluşmaları yapıldı. Bu toplantıya davet edilmelerine rağmen ne bakan ne vali ne de bürokrat katıldı. Kim İzmir halkı için elini taşın altına koymak isterse, biz her türlü desteği vermeye hazırız. Söz konusu İzmirse amasız ve fakatsız herkesin bu konuda sorumluluk alması gerekiyor. Herkesten siyaset üstü bir davranış bekliyoruz. Ancak bekletilerimiz samimi bir şekilde karşılanmıyor” diye konuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum