MHP'den flaş 'çelik kutu' önerisi! CHP'den iddia: "Deprem vergileri genel bütçeye aktarıldı"

İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısına MHP'li Şahin'nin İzmir depreminden sonra yeni yapılacak binalara çelik yaşam kutuları konulsun önerisi damga vurdu. Ayrıca CHP'li Dal da deprem için “siyaset yapma zamanı değil” söylemlerini eleştirdi. Dal, “Deprem afet ama sonuçları politik. Deprem öncesinde toplanıp genel bütçeye aktarılan paralardan da bahsedeceğim” dedi.

MHP'den flaş 'çelik kutu' önerisi! CHP'den iddia: "Deprem vergileri genel bütçeye aktarıldı"
11 Kasım 2020 - 19:51 - Güncelleme: 11 Kasım 2020 - 20:29

Hande Turan-Ege'ye Bakış/ İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı olağan Meclis toplantısının ikinci oturumu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başkanlığında Kültür Park İsmet İnönü Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Oturumda gündem MHP'li Şimşek'in İzmir depremi ardından yeni yapılacak evlere çelik yaşam kutuları konulması önerisi oldu.

Soyer ayrıca gerçekleştirilen ilk meclis toplantısında kıdem tazminatını protesto etmek için salonuna giren DİSK’e üye bazı sendika temsilcileri için teftiş kurulunu görevlendirdiğini ve soruşturmayı başlattığını açıkladı.
 

İzmir Depremi için yapılan eleştirilere 'siyaset zamanı değil' diyerek söylemde bulunanları eleştiren CHP'li Dal ise sosyal medyada da yankı bulan 'Deprem vergileri nerede?' sorusunu yineyelerek, deprem öncesinde vatandaştan toplanan deprem vergilerinin merkezi hükümet tarafından toplanıp genel bütçeye aktarıldığını iddia etti.

MHP’Lİ ŞİMŞEK’TEN FLAŞ ÖNERİ: EVLERE ÇELİK YAŞAM KUTULARI KOYALIM
Milliyetçi Hareket Partili (MHP) Hakan Şimşek de açıklama yaptı. Şimşek, “Atatürk sadece bir partinin kurucusu değildir. Onu çok çok siyaset üstü olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Şimşek ayrıca deprem üzerinden konuştu ve flaş bir öneride bulundu. Şimşek,“Müteahhit olduğum için kendimi sorumlu hissediyorum. Biriktirmiş olduğum tecrübelerle, büyükşehir belediyesi meclis üyesi olarak, ilçeyi yöneten birey olarak kendimi sorumlu hissediyorum. Suçlu aramıyorum. Şu an suçlu aranacak zaman değil. Kendimizi bunlarla yıpratırsak çadırda kalan İzmirlilere faydası olmayan bir söylem olacak. Yaraları tüm kurumlarımızla atlatacağız. Bunu İzmir zaten gösterdi. Bunu atlatacağız ama yapmamız gereken teknik ve şehirleşme anlamında önemli hamleler var. Oturup düşündüm. Ne yapabiliriz? 2000 yılından önce yapılmış tüm binaların envanterini çıkarıp üstün bir çalışmayla yürütmemiz gerekecek. O günkü zamanda zemin etütleriyle yapılan binaların durumu bu. Yapmamız gereken 2000 yılı öncesindeki binaları detaylı bir incelemeye tabi tutmak. Bunlar zaman ve maliyet alabilir ama acil bir yöntem uygulayabiliriz. Her eve yüksek dayanıklı çelik yaşam odaları yapmak zorundayız. Bunları zorunlu olarak koydurtmalıyız. Yaşam çelik kutuların içine konserve, sağlık ürünleri koyabiliriz. Bu aparat yıkım anında yaşam üçgeni oluşturacaktır” dedi.

"DEPREM AFET AMA SONUÇLARI POLİTİK"

CHP Grup üyesi İlhan Dal söz alarak 31 Ekim’de yaşanan depremin arka planına ilişkin konuştu ve deprem ile ilgili “siyaset yapma zamanı değil” söylemlerini eleştirdi. Dal, “Bizim ülkemiz bardağı taşıran son damla teorisinin iflas ettiği ülke. Yangın oluyor insanlar ölüyor ‘siyaset yapma zamanı değil’ diyoruz. Deprem oluyor insanlarımız ölüyor ‘Siyaset yapma zamanı değil’ diyoruz. Tamam. Doğrudur zamanı değildir. Peki bir süre sonra bunlarla ilgili önlemler alınıyor mu? Önlem alındığı halde bunlar konuşulmasın mı deniliyor? Hayır. Önlem alınmayıp hemen unutulduğu için söylüyoruz bunları. Deprem o gün parti ayrımı yapmadı. O yüzden söyleyeceklerim kimseyi rahatsız etmesin. Burada merkezi hükümetin, yerel yönetimlerin ve mühendis ve mimarların da payı var. Hepimizin çıkarması gereken dersler de var. Bizim ülkemizde bardağı taşıran son damla olmuyor. Ülke iflas etmiş durumda. Deprem için 1999’dan sonra lafta hazırlık yapmışsız. O tarihten sonra er depremde benzer sonuçlar yaşamışız. Siyaset yazgıyı belirliyor. Ölümlerin arkasında kentsel dönüşüm değil rantsal dönüşüm var. Deprem öncesinde toplanıp genel bütçeye aktarılan paralardan da bahsedeceğim. Mimarların ve mühendislerin bu sürecin dışına atılmasından da bahsedeceğim. Seçime 45 gün kala çıkan ve kaçak yapılaşmayı özendiren imar barışından da bahsedeceğim. Yani siyasi sorumsuzluktan bahsedeceğiz. Deprem evet afet ama sonuçları politik. Hem siyasetçiler hem de vatandaş yapılanların hesabını sormalı” dedi.

KÖKKILINÇ'TAN 10 KASIM MESAJI

Hakan Yıldız’dan sonra söz alan CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç ise “Dün ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümüydü. Tüm İzmir’de sevgi, saygı ve hasretle andık. Mustafa Kemal Atatürk aynı zamanda CHP’nin de kurucusu. Biz bu anlamda kendisiyle gurur duyuyoruz. Mustafa Kemal Atatürk özgürlüklerde haklarda, laiklikte barışı hedefleyen devlet yönetiminde ilmi esas alan biriydi. Biz onun ışığında yürümeye devam edeceğiz” dedi.

KENDİMİZİ YALNIZ HİSSETMEDİK
Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Yaşadığımız süreçte başta sizin öncülüğünüzde herkes destek oldu. Kendimizi yalnız hissetmedik. Şu an vatandaşımızın asıl sıkıntısı bir an önce kalıcı konutlara geçmekle ilgili. Bakanlık da açıkladı ‘6 ay içinde teslim edeceğiz’ beyanatı var. Biz de Bayraklı Belediyesi olarak üzerimize düşen ne varsa yapacağımızı söylemek istiyorum” diye konuştu.

 


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum