Karşıyaka'da o planlara itiraz yağdı! Başkan Tugay'dan ilk açıklama

Cumhuriyet Mahallesi'nin tamamını İnönü ve Örnekköy’ün ise bir bölümünü kapsayan imar planlarıyla ilgili vatandaşlardan itiraz yağdı. Toplamda 600 adet itiraz dilekçesinin değerlendirileceğini aktaran Başkan Tugay, “İtirazlar hakkaniyetle değerlendirilecek. Varsa herhangi bir yanlış, eksik bu düzeltilecek” dedi.

Karşıyaka'da o planlara itiraz yağdı! Başkan Tugay'dan ilk açıklama
05 Ocak 2021 - 12:28 - Güncelleme: 05 Ocak 2021 - 12:36

Hande TURAN-EGE'YE BAKIŞ/ Karşıyaka Belediyesi'nin 2021 yılı ilk meclis oturumu dün akşam gerçekleştirildi. Toplantının başkanlığını Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay yaptı.Karşıyaka Cumhuriyet Mahallesi'nin tamamını İnönü ve Örnekköy Mahalleleri'nin ise bir bölümünü kapsayan imar planlarıyla ilgili vatandaşların itirazlarını içeren dilekçeler değerlendirildi. Karşıyaka Belediyesi'ne toplamda 600 adet itiraz dilekçesinn geldiğini aktaran Tugay, “İtirazlar hakkaniyetle değerlendirilecek. Varsa herhangi bir yanlış, eksik bu düzeltilecek. Ama mantığımızı biliyorsunuz. Düzgün bir kent ve mahalle olsun; hem kanuna, mevzuata uygun bir yapılanması olsun, hem de insanlarımızın mümkün olduğunca bir mağduriyeti olmasın diye çaba gösteriyoruz. Çaba göstermeye devam edeceğiz” dedi
 

KENTTE YAŞADIĞIMIZ UNUTULMAMALI”
 

İmar planlama süreçlerinde memnuniyetsizliklerin olabileceğini bunların bazen yanlış anlaşılma bazen de bireysel olarak gerekenin üzerinde hak talebinden kaynaklandığını ifade eden Tugay, “Geçmiş dönemlerde kentin imar sorunlarıyla ilgili karışıklıklar vardı. Bu kararları alırken sağlıklı, düzenli ve ileriye dönük aynı zamanda iyi yapılacak planlar yapılmaya çalışıldı. Burdan imar komisyonunda çalışan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Karşıyaka'nın 60 yıllık sorunlarına çözüm getirmek için uğraştılar. Bu süreçler kolay süreçler değil. İster istemez memnuniyetsizlikler oluyor. Bunlar zaman zaman bize de yansıyor. Bazen yanlış anlaşılmalardan kaynaklandığını düşünüyoruz. Bazen de bireysel olarak olması gerekenin üzerinde bir hak talebi olduğunu düşüyoruz. Sonuçta bir kentte yaşadığımızı, bu kente bizim de bir ölçüde özveriyle katkıda bulunmamız gerektiğini hatılamamız gerekiyor. Bu kentin ortak alanları bulundukları mahalleye hizmet eden alanlar. Ama genel olarakta kentimizin değerini ve düzenini arttıran alanlar bunlar. Artı hizmet üretirken, alt yapıyı yaparken gerçekten düzenli bir kent yaşamının olmasıyla hepimizin çok daha kaliteli ve düzgün sorunsuz yaşam yaşamasını sağlayacak alanlar yapmayı gözetiyoruz, bunu önemsiyoruz” şeklinde konuştu.
 

VARSA BİR HATA, DÜZELTMEYE HAZIRIZ”
 

Cumhuriyet, İnönü ve Örnekköy'ün bir kısmını kapsayan imar planlarıyla ilgili vatandaşlardan gelen itiraz dilekçelerini değerlendiren Tugay, “Bugün maalesef halen çöp arabalarının giremediği ve çöplerini alamadığımız bölgeler var. Bunlardan biri Cumhuriyet Mahallesiydi. Yakın bir zamanda planlarını yaptık. Bu anlamda yapıcı tutumları nedeniyle Ak Parti ve MHP meclis üyelerimize de çok teşekkür ediyorum. Onların da oylarıyla hem komisyonlardan hem de meclisten geçtikten sonra Büyükşehir meclisinde de aynı şekilde titizlikle değerlendirildi ve yine hem komisyonda hem mecliste oy birliğiyle kabul edildi. Sonrasında itirazları olan vatandaşlarımız elbette oldu. Bugün itirazların son günüydü. Bugun sabah saatlerinde 600 civarında birimle ilgili itiraz oldu. Bugün de çok fazla sayıda itiraz gelmemiş. Netice itibariyle bu itirazlar tabiki hakkaniyetle değerlendirilecek. Varsa herhangi bir yanlış, eksik bu düzeltilecek. Sayısal olarak biraz daha fazla başvuru var gibi anlaşılmış ancak aynı kişi aynı parselle ilgili bir kaç dilekçe vermiş. Bunlar elenince 600'e düştü. Bu da bizim için değerlendirmeyi gerektirecek bir rakam. Arkadaşlarımız tasnif edecekler. Komisyonumuzla da görüşülecek. Muhtemelen bu konuyu önümüzdeki meclis gündemine taşıyayacağız. Varsa bir hata düzeltmeye hazırız. Ama mantığımızı biliyorsunuz. Düzgün bir kent ve mahalle olsun. hem kanuna, mevzuata uygun bir yapılanması olsun hem de insanlarımızın mümkün olduğunca bir mağduriyeti olmasın diye çaba gösteriyoruz. Çaba göstermeye devam edeceğiz” diye konuştu.
 

NE OLMUŞTU?
 

Cumhuriyet Mahallesi'nin tamamını, İnönü ve Örnekköy mahallelerinin bir kısmını kapsayan yaklaşık 137 hektarlık bölgede beklenen 1/1000 ölçekli imar planları Karşıyaka Belediyesi’nde askıya çıkmış ve bu imar planları sebebiyle mahalle sakinleri, taşınmazları karşılığında çok düşük bir pay verileceği iddia ederek Karşıyaka Belediyesine tepki göstermişti. İmar planına itirazda bulunduklarını ifade eden vatandaşlar, mahallede belediyenin de çok sayıda tapulu arazisi olduğunu, bu arazilerin tamamen imara açık olarak dönüşüme gireceğini; ama mahalle sakinlerinin arazilerinin değerlerinin düşürüldüğünü iler sürmüştü.

İmar planının askıya çıkartılması konusunda Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Özay Dağhan, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın mahalle sakinlerine verdiği sözü hatırlatırken, mahalle sakinlerinin avukatlığını yapan Avukat Yasemin Şen de, belediyenin imar planında revizyon yapması gerektiğini dile getirmişti.

 

Cumhuriyet, İnönü ve Örnekköy Mahallerini kapsayan imar planlarıyla ilgili itirazlarını içeren dilekçelerin Karşıyaka Belediyesi'ne iletilmesi için vatandaşlara verilen vakit 4 Ocak Pazartesi günü son buldu. Toplamda imar planlarıyla ilgili 600 adet itiraz dilekçesi Karşıyaka Belediyesi'nde toplandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum