İzmir simgesini kaybediyor! Bir haftada 22 palmiye kesildi

İzmir'in simgesi olan palmiyeler teker teker ölüyor. Bir hafta içinde ölen onlarca ağaç belediye ekiplerince kesildi.

İzmir simgesini kaybediyor! Bir haftada 22 palmiye kesildi
13 Kasım 2020 - 17:44 - Güncelleme: 13 Kasım 2020 - 19:03

Hande Turan-Ege'ye Bakış/ İzmir’de ilk defa 2006 yılında Özdere’de ortaya çıktığını belirten 'kırmızı böcek', İzmir'in simgesi olan palmiye ağaçlarını öldürüyor. Geçtiğimiz yıllarda da zaman zaman kuruyup kırılan ağaçlar İzmir'de gündem olmuştu. Zeytin Parkı'ndan 17 ağaçtan 14'ü, Emir Sultan Mahallesi'nde 4, Boğaziçi Parkı'nda iste 6 palmiye ağacı Konak Belediyesi ekiplerince kesildi. Büyükşehir Belediyesi konuyla ilgili gerekli ilaçlamaların yapıldığını ifade etse de Kültür Park'ın içinde yer alan palmiye ağaçları da yüzde 60'ı kel kalmış ve dökülür durumda.

Bir kaç ay öncede Gündoğdu Meydanı civarında bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle kuruyup ölen palmiyeler, Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerince kesilmişti. Palmiyelerin kesilmesinin çözüm olmayacağını aktaran İzmir'in Doğa İncisi Kooperatifi Başkanı ve Emir Sultan Mahalle Muhtarı Hüseyin Heptepe, “Çözümü kesilmesiyse, Kültür Park'ın içindeki bütün palmiyeleri kesecekler mi? İzmir simgesini göz göre göre öldürüyor mu?” dedi.

Ayrıca geçen yıl tarım ve orman bakanı Bekir Pakdemirli'nin de katılımıyla gerçekleştirilen Palmiye Kırmızı Böceği ile Mücadele Değerlendirme Toplantısıda  konuşan İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Musa Bakan, böceğin Türkiye’ye ithal palmiye ağaçlarıyla yayıldığını vurgulayarak, böceğin tespitinden sonra ithal palmiye ağaçlarının 6 ay boyunca karantina seralarında kontrolü yapıldıktan sonra ülkede ekilmesine izin verildiğini söylemişti. Proje kapsamında İzmir’in 12 ilçesinde (Balçova, Bornova, Çeşme, Dikili, Foça, Güzelbahçe, Karaburun, Karşıyaka,  Menderes, Narlıdere, Seferihisar, Urla ), 120 tuzakla toplam 60 istasyon kurulduğu aktarılmıştı. Pakdemirli de konunun Tarım ve Orman Bakanlığı’na bildirilerek, zararlıyla mücadele konusunda daha net bir yol izlenmesi için gerekli çalışmaların yapılacağını aktarmıştı.Ancak gelinen noktada İzmir her geçen gün birer birer palmiye ağaçlarını kaybediyor. 

İzmir göz göre göre simgesini, 'Palmiye Ağaçlarını' yitiriyor mu?
 

Palmiyelerin fotoğrafları haberin devamında..

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum