İntihar ettiği iddia edilen Roman asker Sarmaşık'ın ölümüne tepkiler büyüyor: İzmirli vekillerden sağduyu çağrısı!

Bölük komutanı tarafından ‘Roman’ olmasından dolayı uzun süredir psikolojik baskı gördüğü ve intihar ettiği iddia edilen Caner Sarmaşık için tepkiler büyüyor. İzmir’de de tepkilerini gösteren Romanlar Buca’da sokaklara döküldü. Konuyla ilgili İzmirli Roman vekiller vatandaşlara sağduyulu olunması konusunda çağrıda bulundu.

İntihar ettiği iddia edilen Roman asker Sarmaşık'ın ölümüne tepkiler büyüyor: İzmirli vekillerden sağduyu çağrısı!
04 Mayıs 2021 - 11:38 - Güncelleme: 04 Mayıs 2021 - 12:16

Hande TURAN-EGE'YE BAKIŞ/ 30 Nisan’da Suriye’de intihar ettiği iddia edilen Kırklarelili er Caner Sarmaşık’ın bölük komutanı tarafından uzun süredir Roman olduğu için aşağılandığını iddia eden Romanlar ülkenin dört bir yanında  protesto gösterileri düzenledi. Protestoların adreslerinden birisi de İzmir'in Buca ilçesi oldu. Gece saatlerinde Gediz Mahallesi'nde biraraya gelen yüzlerce Roman vatandaş, olayı protesto etti. Caner Sarmaşık’ın fotoğraflarını taşıyan kalabalık yolu kapatarak “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganları attı.

Askeriyeden yapılan açıklamada ölümün intihar olduğu belirtildi. İddiaya göre Sarmaşık'ın bölük komutanı tarafından Roman olması sebebiyle sürekli aşağılandığı ve hakarete maruz kaldığı belirtildi. Bölük komutanı, okuma, yazma bilmediği halde Caner Sarmaşık’a bir kağıt verip ezberlettirmeye çalışmış, “Şopar, siz anca teneke çalıp oynarsınız, bu kadar metni bile ezberleyemiyorsun” diyerek  hakaret etmiş, Sarmaşık durumu ailesine bildirince aile muhtarlık üzerinden bölük komutanına ulaşmış ama bu şikayet ırkçı tacizleri artırmıştı. Sarmaşık’ın ailesine ikinci şikayetinden birkaç gün sonra ise Caner Sarmaşık’ın intihar ettiği haberleri basında yer aldı.AK Parti İzmir Millet Vekili Cemal Bekle: “Öncelikle başımız sağ olsun. İlk dakikadan itibaren Kaymakamımız ve STK’larla görüştük, konuya müdahil olduk. Bugün Kırklareli’ne yola çıktık. Sürecin takipçisi olacağız, her konuda ailenin aklında tek bir soru işareti kalmayana dek şeffaf bir çalışma yürütme gayretindeyiz. Ben de askerlik yaptım, Roman bir vatandaş olarak hiçbir zaman o üniformanın içinde bir ayrımcılığa maruz kalmadım. Bu milletin peygamber ocağına gittiğimizde gerekirse bu millet için canımızı vermeye razıyız diyoruz. Bunu sadece biz değil bu vatanın tüm evlatları söylüyor. Ordumuzdaki tüm rütbeli askerler de her Mehmetçiği kendi evladı gibi görüyor. Ancak bu demek değildir ki arada bazı münferit sıkıntılar çıkmayacak. Merhuma sarf edildiği iddia edilen hoş olmayan sözler duyduk, ancak bunun tamamına yakın bir kısmının asılsız olduğunu düşünüyorum. Eğer böyle bir durum varsa devletin tüm kurumları da bizler de sürecin şeffaf yürütülmesi için takipçisi olacağız, iddialar doğruysa ortaya çıkacaktır. Vatandaşlarımıza en doğru bilgiyi ulaştırmak için şeffaf bir çalışma yürütüyoruz. Vatandaşlarımızdan bizlerle istişare içerinde olarak süreci takip etmelerini, sosyal medyada gezen yalan yanlış bilgilere itibar etmemelerini ve bizlere güvenmelerini rica ediyorum.”Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Millet Vekili Özcan Purçu: “Hepimizin başı sağolsun. Şuan Kırklareli’ndeyiz. Konuyla ilgili yakından takip edebilmek için CHP bir heyet oluşturdu. Acılı aile ile 2 gündür görüşmelerimizi yapıyoruz, bugün de ziyaret edeceğiz. Şuan adli tıp raporunun gelmesini bekliyoruz. Süreci yakinen takip ediyoruz. Ailesinden alınan son bilgilere göre maalesef bu tür bazı sözlerin kullanıldığına yönelik duyumlarımız var. Ancak bunlar iddia, biz adli tıp raporuna göre hareket edeceğiz. Süreci hukuki açıdan takip ediyoruz. Türkiye’nin her yerinden telefon alıyoruz. Ziyaretten sonra biz basın açıklaması düzenleyeceğiz. Vatandaşlarımızdan sağduyulu ve sakin olmalarını rica ediyorum”


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum