Hırsızların yeni hedefi: BİSİM

İzmir'in BİSİM istasyonlarındaki bisikletler hırsızların yeni hedefi haline geldi. Kilitli bisikletleri açmayı başaran hırsızlar, çaldıkları bisikletleri hurdacılara satmaya çalışırken mahalle muhtarlarları tarafından yakalandı. Ele geçirilen bisikletler BİSİM'e iade edildi.

Hırsızların yeni hedefi: BİSİM
16 Ekim 2020 - 12:05 - Güncelleme: 16 Ekim 2020 - 13:01

Hande Turan-Ege'ye Bakış/ İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin sahiline kurulan istasyonlardan kiralanarak kullanılabilen BİSİM (Bisiklet Kiralama Sistemi) bisikletlerin elektronik kilide rağmen yuvalarından çıkarmayı başaran yaşları 7 ila 15 arasında değişen Suriye uyruklu çocuklar tarafından çalındığı bilgisine ulaşıldı. Çaldıkları bisikletleri satmak üzere hurdacılara götüren çocuklar mahalle muhtarlarının durumu farketmesiyle yakalandı. Çocukların ellerinden bisikletleri alan muhtarlar BİSİM'e bisikletleri iade etti. Vatandaşın yoğun kullanımında olan BİSİM'in bisikletlerininin güvenliğinin arttırılması için çağrı yapan muhtarlar, belediyenin malına el sürdürmeyiz diyerek gazetemize açıkmalarda bulundu.

DEVLETİMİZİN MALINA EL SÜRDÜRMEYİZ

Hilal ve Yenişehir Mahallesi'nde geçtiğimiz günlerde iki adet daha bisiklet bulunduğunun bilgisini veren Emir Sultan Mahalle Muhtarı Hüseyin Heptepe, “Dün mahalledeki bir bakkala giderken, hurdacının etrafında dolanan küçük çocukları gördüm. İkisinde de BİSİM'e ait bisikletlerden vardı. Hurdacıyla aralarında bir münakaşa olduğunu anlayınca olaya el attım. Bisikletleri nereden bulduklarını sorunca paniklediler, kaçtılar. Bisikletlere el koydum. Hemen BİSİM'i arayarak durumu anlattım. Bisikletlerin güvenliğinin arttırılması gerekiyor. Çipli bir sistemle belki daha güvenli olabilir. Bu sürekli yaşanan bir durum. Gördüğümüz zaman mutlaka duruma el atıyoruz. Biz buralarda devletimizin ve belediyemizin malına asla el sürdürmeyiz” diye konuştu.

ENGELLEMEYE ÇALIŞIYORUZ

BİSİM bisiklerini çalan çocukları yakalayan Yenişehir Mahalle Muhtarı Süleyman Çatalbaş, çocukların bisikletleri satmak için Roman Mahallelerine getirdiklerini aktardı. Bisikletlere el koyan muhtar Çelikbaş, “Vatandaşların kullandığı devletin malının çalınmasına biz mahalle olarak izin vermeyiz. İnsanlarımız bizden bilmesin. Roman mahallesinin adı çıkmış dokuza inmez sekize. Bizim mahallemizde belediyemizin malına el sürecek insan yoktur. Gördüğümüz yerde engellemeye çalışıyoruz. Ben de çocukları mahalleden geçerken gördüm, nereden aldıklarını ve yaşlarını sordum. Satacaklarını söylediler. Bisikletlere hemen el koydum. BİSİM'i arayarak durumu anlattım. Onlarda gelip bisikletleri aldılar” dedi.
 

GERİ DÖNÜŞÜMCÜLER MÜCADELE VERİYOR

Çalınan bisikletlerin sokaktaki geri dönüşüm toplayıcıları tarafından görüldüğünde şikayet edildiğini aktaran İzmir Geri Dönüşüm Sokak Toplayıcıları İşletme Kooperatifi başkanı Sedat Komas, “Bizim semtlerde toplamacılık yapan insanımız bu tür olaylarda mutlaka gerekeni yapar. Görünce mani oluyoruz. İnsanların aklına direkt geri dönüşümcüler geliyor. Bizim toplayıcılarımız bir tane şişeyi bir tane kartonu nasıl bulabiliriz diye mücadele veriyor. Yenişehir olsun Ege Mahallesi Romanları olsun yaşam mücadelesinde olan insanlar ama asla devletin malına el sürmezler” diye konuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum