Gümrükçü'den 500 gün raporu: 6 ayda 41 milyon borç ödendi!

Başkan Gümrükçü “Arı Gibi Petek Gibi 500 Günlük Emek” sloganıyla göreve geldiği günden bu yana 500 günde yaptığı çalışmaları kamuoyuyla paylaştı. Başkanlık görevine gelmesiyle 6 ayda 41 milyon borcun ödendiğini ifade eden Gümrükçü, geçtiğimiz günlerde sosyal medyada gündem olan paylaşımı ile ilgili de açıklamada bulundu.

Gümrükçü'den 500 gün raporu:  6 ayda 41 milyon borç ödendi!
20 Ekim 2020 - 12:31 - Güncelleme: 23 Ekim 2020 - 14:43

Hande Turan- Ege'ye Bakış/ Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, 31 Mart 2019 tarihindeki yerel seçimde göreve gelmesinin ardından geçen 500 günlük sürede Çiğli'de yapılan çalışmaları anlattığı bir sunum gerçekleştirdi.

Belediye Başkanı Gümrükçü,  “Arı Gibi Petek Gibi 500 Günlük Emek” sloganıyla Belediye binasında bulunan meclis salonunda basına açıklamalarda bulundu. Sunumda konuşan Başkan Gümrükçü 500 günde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

500 GÜNDE 41 MİLYON BORÇ ÖDENDİ

Bir kenti sevmek ona hizmetle başlar diyerek sunumuna başlayan Gümrükçü, Belediye olarak “Yüzleri gülümseten 100 gün” toplantısında “2020 de Çiğli ayağa kalkıyor” sloganıyla ilk defa böyle bir sunum yapan belediye olduklarının altını çizdi. Çiğli'yi değiştirmek için belediyeden başladıklarını ifade eden Gümrükçü, “Kaynak geliştirme ve bütçe çalışmalarıyla ekonomimizi geliştirmek istedik. Biz bu makamlara aday olurken belediyenin borcu nedir, kapasite nedir, bilerek aday oluyoruz. Bunları biliyor olmamızırağmen bana da sürpriz olan başlıklar çıktı. 29 kasın 2018 de 10 milyon TL kredi çekilmiş. Bu kasım da tamamı ödenmiş oluyor. Kamulaştırma projelerindan kalan 1,5 milyon tutarlık bir borç var. Bir de İZSU ile ilgili sebebini anlayamadığımız 1 milyon borç vardi. Aldığımızda 19 milyon 610 bin kira ve piyasa borcu vardı. Onu ödedik. Başkanlarımız tarafından çekilmiş kredilere toplamda 27 milyon borcun 15 milyonunu ödeyemedik. Toplamda, piyasa ve kredilere harcanan 41 milyon borcu 500 günde ödemişiz. Gelecek yıl Çiğli Beldiyesi'nin bizden önceki dönemlereden kalma vergiler hariç hiç bir borcu kalmayacak” diye konuştu.

2021 HEDEFİ 200 MİLYON BÜTÇE

Çiğli Belediyesi olarak göreve geldiklerinden bu yana bütçe artışı sağladıklarını ifade eden Gümrükçü, Belediye'yi devraldıklarında, 166 milyon lira olan belediye bütçesini 8 Nisan da devralmalarından itibaren 6 ayda gelir arttıcı çalışmayla 180 milyona çıkardıklarını aktardı. “2020 yılında bütçe hedefimiz 200 milyon idi fakat pandemi bu durumu ne yazıkki engelledi. Bir şehrin 200 bin nüfusu varsa belediyenin de 200 bin parası olması lazım. Pandemi döneminde bile bütçe hedeflerimizden şaşmamış durumdayız. Kasaya girmesini planladığımız hedefi tutturacağız” dedi.

ÇİĞLİ'DE DİTİJAL DEVRİM

Belediye bünyesinde toplamda 6 yeni müdürlük kurduklarını aktaran Gümrükçü, “Bilgi İşlem Müdürlüğümüz işlevsizdi, düzenleme yaptık. Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüklerini kurduk. Bu çalışmaları yapmak için bir Strateji Geliştirme Müdürlüğü kurduk. Çiğli bir spor kenti, bir de spor müdürlüğü açtık. 2021 yılında aktifleştireceğmiz Sasalı'da bir Kırsal Hizmetler Müdürlüğü ve İklim Değişikliği ile Mücadele Müdürlüğü kuracağız. Dijitalleşme ile ilgili olarak belediyeye dijitalleştirme hamlesi gerçekleştirdik. Mobil uygulamalar ve dijtal arşiv gibi hizmetleri Belediye'de açmış bulunuyoruz” dedi.

MALİ DURUM ŞEFFAF OLACAK

Belediye olarak mali durum, gelir ve gider tablosunu bir gayri menkul değerlendirme firmasıyla anlaşarak belirlediklerini ifade den Gümrükçü şeffaflık vurgusu yaptık. Gümrükçü, “Bu firmayla beraber belediyenin mali durumu nedir ona baktıracağız. Utku Gümrükçü başkan olduğunda ne kadar mal vardı. Şimdi ne kadr oldu şeklinde istatiktik çıkaracağız. İnternet tabanlı telefon sistemi kurduk. Gelen ve giden vatandaşımız internet üzerinde kayıt altına alınıyor. Bir yurttaş ilişkileri sistemine şikayetler dağılıyor. Ben ve başkan yardımcılarımız hangi başlık ne zaman çözülmüş görebiliyoruz. Muhtarlar için de bu çalışmayı başlattık. Bu sisteme dahil olacaklar. Çiğli iletişim merkezi olarak bir call senter açtık. Her hafta bir değerlendirme toplantısı yapılıyor, gelen şikayetler değerlendiriliyor. Logoyu değiştireceğiz demiştik, Çiğli'nin enerjisini tam yansıtacak bir logo yaptık. Flamingo'yu ile logomuza ekledik. Çiğli Belediyesi olarak bir pul bastırdık. Buradan giden yazışmalar belediyenin puluyla yapılıyor. Benim için son derece önemliydi” diye konuştu.

HIZLI ÇÖZÜM: HALK MASASI

Pandeminin de etkisiyle istihdamda yaşanan sorunların çözümüne yönelik Çiğli Belediyesi olarak iş verenler ile iş arayanları buluşturarak istihdama katkı koyduklarını ifade eden Gümrükçü, “İşte Çiğli ile halk masası açıyoruz. Yıl bitmeden halk masası çalışmalara başlayacak. Her gün bir belediye başkan yardımcısı nöbet tutacak. Vatandaş geldiğinde hem personelle hemde yardımcıyla konuşup işlerini halledecek. Ben de vatandaşla haftanın belli günlerinde orada buluşup sorunlara çözüm bulmaya hep beraber çalışacağız” dedi.

SOSYAL BELEDİYECİLİK ANLAYIŞIYLA ÇALIŞIYORUZ
 
Çiğli'de yaşayan engelli bireyler hakkında bir çalıştay düzenlediklerini ifade eden Gümrükçü,  "Çiğli'de ilk defa Kuş Cenneti Felsefe Günleri isimli bir sempozyum yaptık. Sempozyumlar devam edecek. Gelecek yıl İsmail Hakkı Tonguç adına bir sempozyum düzenlenecek. Çiğli'de ciddi bir sosyal çalışma başlattık. Burada yapılan çalışmaların tamamı bizim zamanımızda yapıldı. Bir imece panosu oluşurduk. Vatandaş ve pazarcı esnafı gönlünden kopanları oraya asıyor. Bizde günlük dağıtıyoruz. Bu, yıllık 500 binlik bütçeye takabül ediyor. Bu uygulamaa hala devam ediyor. Pandemi döneminde 300 adet kahvaltı paketi ve 900 tüp dağıtıldı. 125 aileye kurban eti verildi. Otizimli çocuklar erken yaşlarda konuşmazlarsa yaş ilerledikçe konuşamıyorlar. Biz de hem otizimli çocuklar hem de yaşlılılar için  bir dil terapisi istihdam ettik" diye konuştu.

HALK KART İLE ÇİĞLİ KAZANACAK

Geçtiğimiz yıl başladıkları ve bu sene de mart ayına kadar devam ettirilen ve  İzmir'de Atatürk'ün ayağının değdiği her yere gezi düzenlediklerini ifade eden Gümrükçü, "2131 yurtaşımızla bu çalışmayı yaptık. Pandemi şartları el verirse bilim gezisi de yapacağız. Diyetiseyenlerle 1270 çocuğa ulaşarak bir çalışma gerçekleştirdik. Toplam 280 hanede temizlik yapıldı. 206 bin 243 öğün sıcak yemek dağıttık. 3861 hastayı hasteneye ulaştırdık. Hoşgeldik bebek projesiyle 297 adet çanta dağıtıldı. İçindeki çocuk giysisi Çiğli Belediye Spor'un forması. 542 banyo hizmeti 1467 kuaförlük hizmeti verdik. Kızılay ile bir protol imlazaladık. Atatürk Spor Salonu bahçesinde Kızılay Showroom yakın zamanda hizmette olacak. Halk kart, bir elektronik ödeme sistemi. Bir çok ilde mevcut. Bizim için önemi, ihtiyaç sahibi yurttaşlarımızın hesabına 2021 yılında bu kart ile hesabına para yatıracağız. Çiğli içinde bu kartın geçtiği her yerde alışveriş yapacaklar. DİSK ile bi anlaşma yaptık. 5 milyonluk bir bütçe ile Çiğ li esnafına geçerek iç ekonomiyi güçlendirecek. Görme engelliler için Akvaryum ve Pelikan gibi restoranların menüsünü güncelledik. Engelliler için santraç salonu açtık. Çiğli'de 2500 tane engelli birey var. Bu bireyleri ziyaret ettik ve notlarımızı aldık ve ihtiyaçlarını öğrendik. Şuan Çiğli'de kaç engelli kardeşimizin kaç sandalye ihtiyacı var bunu biliyoruz bunun için çalışıyoruz" diye konuştu.

EN BÜYÜK ÜZÜNTÜSÜNÜ PAYLAŞTI!

Çiğli Belediyesi'nin spor faaliyetlerinden bahseden Gümrükçü, faliyet raporunda 5 braş ve 480 sporcunun göreve geldiklerinden itibaren 6 aylık çalışmayla, 1742 sporcu ve 17 takıma çıkardıklarının altını çizdi. Çiğli'yi spor kenti yapacaklarını ifade eden Gümrükçü, "Evde kalınan dönemde kaybettiğimiz değerleri hatırladık  ve sahip çıkıyoruz. Bunu mahallelere de yayacağız. Eurovelo ile Çiğli ve Sasalı bölgesi bisiklet için önemli bir rota biz de dahil olduk. Çiğli Belediye Spor klübümü 3.lige az bir farkla çıkaramdık. Bölgesel amatör ligte oynayan takımalar arasında puan olarak ilk 10da olmamıza rağmen 3.lige çıkamadık bu  en büyük üzüntümdür" dedi.

HİZMETLERİN ANA TEMASI: TASARRUF!

500 günde Çiğli Belediyesi olarak bütün çalışmalarında tasarrufu sağladıklarını ifade eden Gümrükçü, "12 ayda 12 park açacağız demiştik. 12 olmasa da 9-10 civarında parkı kazandıracağız. 100 bin metrekareye yakın parke taş döşedik. Büyükşehir Belediyesi’nin yaptıkları bunun içinde yok. 49 adet sokağı hizmete açmışız. Molozla savaş halindeyiz. 21 bin 150 ton topladık. Konak her gün 20 ton topluyormuş biz 40 ton topluyoruz, hala yetişemiyoruz. Cezalar yazıyoruz, aktif mücadelemiz devam ediyor. Sinek problemimiz var. Her gün 8 araçla toplam 1 buçuk ton ilaçlama yapıyoruz. Yakıt tasarrufu içindeyiz. Yaptığımız tüm hizmetlerin en büyük başlığı tasarruf. Kriz döneminde bile artan bir iş yeri ruhsatı var. Bu bizim ruhsatsız iş yeriyle mücadelemizi de açılan iş yerini de gösteriyor. Bir mahallede 18 ruhsatsız 17 ruhsatlı iş yeri vardı.  2 bin 429 ton kağıt topladık ve 41 bin 293 ağacı kesilmekten kurtardık. Vatandaş belediyeye atıkları getirince Halk Kart’a yükleme yapacağız.  Sokak hayvanları konusunda çalışmalarımız sürüyor. Hayvan hakları meclisi kurduk. 12 bin 236 canı tedavi etmişiz. Rakamlar artacak. Pandemi sürecinde 119 bin tane siperlik üretmiş ve dağıtmışız. İzmir’in ihtiyacı 30 bindi. Türkiye’nin diğer illerine yolladık. Tamamı kendi üretimimizdir. Yeni solunum cihazı üzerinden çalışmalar devam ediyor, ben de sonucu merakla bekliyorum” şeklinde konuştu.

EĞİTİME DESTEK

Çiğli'de yaşayan ve okuyan öğrencileren doğru eğtimi vermekte katkı koymayı amaçladıklarını ifade eden Gümrükçü, "Geçen yıl ve bu yıl bir robotik kodlama kursu açtık. Belediye olarak  İZBAN'dan kampüse ring hat koyduk. Sıcak çorba dağıtımı yapıldı. Kreşlerimizi geliştireceğiz. Aldığımızda 2018 yılında dersanenin nüfusunda yüzde elli civarında bir artış sağladık Endüstri Meslek Liseleri'nden aldığımız banklarla hem eğitime hem ekonomiye katkı koyduk. Türkiye'nin her yerine Atatürk büstü gönderdik. Çiğli'de Atatürk büstü olmayan bir mahalle bırakmaycağız. Belediyeye Flamingo adında üretici kadın kooperatifi kuruyoruz. Kadın emeğini değerlendirme vakfıyla beraber yürüttüğümüz bu çalışmalarda kadın istihdamını destekliyoruz" dedi.

ÇÖP VE İMAR SORUNU!

En büyük eksiğimiz çöp diyen Gümrükçü, "30 yıldır biz çöple yaşıyoruz. Büyükşehir Belediyemiz tesisi yeniledi. Gün gün kokunun azaldığını görüyoruz. Bu bizi tatmin etmiyor, daha da azalması ve yok olması lazım. Biz Çiğlililer olarak çöp kokusuyla yaşamak istemiyoruz. Çiğli’nin imar problemi var. 7 yıldır imara kapalı olan Harmandalı imara açılıyor. Güzeltepe’de Büyükşehir’in kentsel dönüşüm çalışması var. Adliye binasını kazandırdık. Harmandalı Cemevi’nin inşaatı devam ediyor. Büyükşehir ile ortak çalışmamız” ifadelerini kullandı.

TÜM SİYASİ PARTİLERLE İYİ İLİŞKİLERİMİZ VAR

Gümrükçü, “Siyasetin içinden geldim ama rozeti çıkardım, hizmet yapıyoruz. Yaptığımız çalışmaları CHP Genel Başkanı ile 2 ayda bir paylaşıyoruz. Aşama aşama genel başkanımızı bilgilendiriyoruz. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e de bir ziyarette bulunduk. Siyasi partilerin il başkanlarının tamamıyla iyi ilişkilerimiz var. Çiğli'nin daha iyi bir kent olabilmesi için çıkarlarını gözetiyoruz. Onlar da sürecimize katkı koyuyorlar.

Yapılan çalışmaları herkesle paylaşmak istiyoruz ve herkesten öneri almak istiyoruz.Bir belediye başkanı her şeyi bilemez iyi bir ekibi olması lazım toplumla ve personelle iyi bağlantıları olması lazım. Bunların hepsini yapabilmesi için maliyenin kuvetli olması lazım. PİAR Araştırma Şirketi'nin yaptığı İlçe Belediyeleri arasında en başarılı belediye başkanı araştırmasıyla Türkiye'de 9. sıradayız, Sonar'da  Türkiye 3'üncüsü, Avrasya Şirketinin anketine göre de  Türkiye 1'incisiyiz. Ancak bunun oya dönümesine gerek yok önce belediyeyi toplumun ihtiyaçlarını çözebilecek noktaya getirmeliyiz.Önemli olan yüzde 30’luk memnun edemediğimiz bit kitle var. Biz önümüzdeki günlerde o yüzde 30’luk kitlenin nasıl gönlünü kazanabiliriz onun için çalışacağız" dedi.

TUNÇ SOYER’DEN SONRA YİNE TUNÇ SOYER!
“Çiğli’de kaç dönem görev yapmayı düşünüyorsunuz?” ve “İsminiz ilerleyen dönemler için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığıyla anılıyor. Tunç Soyer sonrası için gündeme gelen 2-3 isimden birisiniz, ne söylersiniz?” şeklindeki soruları yanıtlayan Gümrükçü, “Bu işin hakkı 2 dönem üst üste yapmaktır. Burada oturunca daha da belli oluyor. Kentle ilgili bir şey hayal ediyorsunuz, takılıyor. Bir dönem daha belediye başkanı adayı olacağımı, en büyük siyasi başarımın da 2 dönem üst üste Çiğli’de görevlendirilmek olacağını da belirtmiştim. Tunç Soyer’den sonra yine Tunç Soyer olur, bir şey değişmez” diye konuştu.

BİR KADINA AŞIĞIM, ALLAH SONUMUZU HAYIR ETSİN!
Geçtiğimiz günlerde sosyal medyadan bir tweet atan ve sonrasında yayından kaldıran Gümrükçü konuyla ilgili kısa açıklama yaptı. Gümrükçü, “İzmir’e aşığım, Çiğli’ye aşığım bir kadına da aşığım. Allah sonumuzu hayır etsin” diye konuştu. Gümrükçü paylaşımında, “Aşkım sana çok aşığım, seni hep yanımda istiyorum. İstiyorum ki herkes bilsin herkes görsün, ne olur bana bu güzelliği yaşama şansı ver” ifadelerini kullanmıştı

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum