Foça'da 'tel örgü' bilmecesi: Organik tarım mı, biyokütle santraline hazırlık mı?

Foça’da yapılmak istenen Biyokütle Atık İşleme Tesisi arazisine tel örgü çevrilmesi tartışma yarattı. İhbarın üzerine jandarma ve belediye zabıta ekipleri çalışmaları durdurdu. Foça Belediyesi Başkanvekili Gülay, “Tel örgüyü çeken kişilerin kiralama belgeleri yoktu. Pazartesi günü bunu belgelerle ispatlamazlarsa, dikilen direkler sökülecek” dedi.

Foça'da 'tel örgü' bilmecesi: Organik tarım mı, biyokütle santraline hazırlık mı?
06 Şubat 2021 - 17:18 - Güncelleme: 08 Şubat 2021 - 14:16
Hande TURAN-EGE'YE BAKIŞ/ Foça'da Yeniköy Mahallesi'nde mera alanına yapılmak istenen Biyokütle Atık İşleme Tesisi için tartışmalar sürüyor. Santral arazisinde bilirkişi heyetinin inceleme yapmasının hemen ardından, bugün alanın tel örgüyle çevrilmesi soru işareti yarattı. İhbarın üzerine Foça Başkanvekili Kenan Gülay  ve İmar Komisyon Başkanı Ercüment Kuyumcu öncülüğünde, belediye zabıta ekipleri ve jandarma ile birlikte olaya müdahale edilerek çalışmalar durduruldu.

Alana giderek tespitlerde bulunan Foça Belediye Başkanvekili Kenan Gülay, "Tel örgüyü çeken kişiler orayı organik tarım yapmak üzere kiraladıklarını söyledi. Ancak kiralama belgeleri yoktu. Pazartesi günü bunu ispatlamazlarsa, Belediye Encümeni tutulan zabıta tutanağı doğrultusunda ceza kesecek ve yapılan imalatın yıkım kararını vererek dikilen demir direkleri sökecek” dedi.

Ayrıca FSÇ (Foça'ya Sahip Çıkıyoruz Platformu) sosyal medya üzerinden konuyla ilgili açıklama yaptı.FOÇA İÇİN SON DERECE TEHLİKELİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Biyokütle Santral Tesisi’nin yapılması için izin verdiği alanın mera olduğunu ifade eden Gülay, Biyogaz Enerji Tesislerine kökten karşı olmadıklarını ancak bu tesislerin kurulması için Foça gibi bir turizm kentindense başka alanlar seçilmesi gerektiği aktardı. Gülay, “Santralin yapılması planlanan yer yaklaşık 700 dönümlük bir mera alanı. Bakanlık bu alanın 74 dönümüne bu tesisin kurulaması için izin vermiş. Biz de askı sürecinde Foça Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak itiraz ettik. 5 Şubat 2021 tarihinde yani dün, mahkeme bilirkişi heyeti gönderdi. Biz de Foça Belediyesi olarak,  Foça’yı seven, çevreci ve demokratik kuruluşlarla beraber bilirkişi heyetinin de bilgisine itirazlarımızı iletmek ve bu kararı protesto etmek için o alanda hazır bulunduk. Bu konudaki itirazlarımızı zaten hukuki olarak yaptık ama canlı olarak da itirazımızı ifade etmek için toplandık. Foça zaten turizm kenti, ayrıca ulaşım yolu üzerinde bu tesisin kurulmasına Bakanlığın izin vermesi son derece tehlikeli. Biyogaz enerji tesislerine kökten karşı değiliz. Ama doğayı ve çevreyi daha az etkileyecek yerlerde kurulsun diyoruz. Bakanlık tercihlerini o yönde kullanmalı” diye konuştu."İSPAT EDEMEZLERSE, SÖKÜLECEK"

Dün bilirkişi heyetinin gelmesinin ardından bugün tesis için planlanan alanın tel örgüyle çevrildiği ihbarını aldıklarını aktaran Gülay, “Tespit için derhal alana gittik. Foça Belediyesi İmar Komisyon Başkanımız Ercüment Kuyumcu, zabıta ekibi ve jandarmayla beraber gidip alanda tespitlerde bulunduk. Yaklaşık 300-500 metre aralığında demir direkler dikilmişti. Yanlarında tel örgülerini de getiren kişilere bunu neden yaptıklarını sordum. Kendini yetkili olarak tanıtan kişi,  bu alanı Milli Emlak’tan kiraladıklarını söyledi. Burada organik tarım yapacağız dediler. Kiralama belgenizi gösterin deyince, yanlarında olmadığı cevabını aldık. Pazartesi getirelim dediler. Biz de hemen imalatınızı dururun ve malzemelerinizi kamyonlara yükleyin talimatını verdik. Mevcut durumla ilgili zabıtamız tutanak tuttu. Jandarma da sokağa çıkma yasağı dolayısıyla dışarıda oldukları için ayrı bir tutanak daha tuttu. Böyle bir gün seçmeleri bize biraz enteresan geldi. Jandarmaya da bunu bu şekilde ifade ettik. Elimizde yeterli veri olmadığı için neden orada oldukları konusunda henüz bir fikrimiz yok.  Eğer dedikleri gibi kiralamaysa durum, diyecek bir şeyimiz yok. Ancak kiralama değil, yapılması planlanan tesisle alakalıysa, hemen Belediyede Encümeni’ni toplayacağız. Pazartesi günü bunu ispatlamazlarsa, Belediye Encümeni tutulan zabıta tutanağı doğrultusunda ceza kesecek ve yapılan imalatın yıkım kararını vererek dikilen demir direkleri sökecek” şeklinde konuştu.Santral arazisine yapılan tel örgü çalışmasının, yapılan keşif çalışmasından bir gün sonra, sokağa çıkma yasağı günü kaçak yollardan izinsiz ve kanunsuz olarak yapıldığını aktaran FSÇ (Foça'ya Sahip Çıkıyoruz Platformu) da konuyla ilgili sosyal medyadan bir açıklamada bulundu. 

İşte o açıklama:

"Bugün 6 Şubat 2021 Cumartesi günü saat 12'de FSÇ ye, gelen bir ihbar üzerine, biyokütle enerji santrali arazisinin Tel Örgü çevirme çalışmalarının yapıldığını öğrendik..

Dün 05 Şubat 2021 günü, tüm çevrecilerin katılımıyla mahkemece yapılacak keşif çalışmasına yapılan müdahaleden, bir gün sonra, sokağa çıkma yasağı günü kaçak yollardan izinsiz ve kanunsuz yapılan inşaat faaliyeti, başkanvekili Kenan Gülay
ve İmar Komisyon başkanımız Ercüment Kuyumcu öncülüğünde, belediye zabıtası ekipleri ve jandarma ile birlikte olaya müdahale edilerek inşaat faaliyeti durdurulmuştur. Şahıslar hakkında zabıta ekiplerince ve jandarma tarafından zabıt tutulmuştur. FSÇ son dönemlerde Foça üzerine oynanan yoğun rant oyunlarının farkındadır. Bu olaylar sırasıyla gündeme alınacaktır.. Bundan sonra hassasiyetlerimiz ve kanunsuzluklarla mücadelemizi üst seviyelere çekerek sesimizi yükselteceğiz."NE OLMUŞTU?

İzmir’in Foça İlçesi’ne bağlı kırsal Yeniköy Mahallesi Hancivarı mevkii’nde mera alanına yapılmak istenen Biyokütle Atık İşleme Tesisine halk tepki göstermiş, Foçalılar dün bilirkişi incelemesine gelen heyete itiraz gerekçelerini iletmişlerdi.

Bilirkişi incelemesinin yapılacağı ve tesisin kurulacağı mevkide toplanan 100’e yakın kişi arasında, Foça Belediye Başkan Vekili Kenan Gülay, Foça Kent Konseyi Başkanı Özlem Temizel, CHP Foça İlçe Başkan vekili Esen Çeşmeci, Aliağa CHP İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan, Foça Ziraat Odası Başkanı Saim Demirbaş, bazı Belediye Meclis Üyeleri, Tarımsal Kooperatiflerin Başkan veya temsilcileri, Foça Forum, Yenifoça Forum, Foça Çevre ve Kültür Platformu(FOÇEP) üyeleri ile vatandaşlar yer aldı.

Foça Belediye Başkan vekili Kenan Gülay,  Yeniköy Mahallesi Hancivarı Mevkii 696 parselde (eski 387 parsel) Biyokütle enerji santrali yapılması amacıyla 04.11.2019 tarih ve E. 253717 sayılı yazı ile resen onaylanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı ve 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planının iptali istemiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na karşı Foça Belediyesi olarak dava açtıklarını aktarmış ve  “Burada yaklaşık 700 dönüm mera arazisinin içerisinde 74 dönümlük bir bölüme biyıokütle enerji tesisi kurulması için Kasım 2019’da İzmir Büyükşehir ve Foça Belediyelerine danışılmadan bakanlıkça resen onay verilmiştir. Mahkeme askı süresinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Foça Belediyesi olarak konuya   itiraz edilmiştir. Bu itiraz dolayısıyla mahkeme bugün burada bilirkişi incelemesi yaptırmaktadır. Hepimizin bildiği gibi Foça güneşiyle, deniziyle, doğasıyla bir turizm kenti olduğu kadar aynı zamanda tarımıyla da çok önemli bir merkezdir. Gediz havzasının bulunduğu bir bölgededir. Foça gibi bir turizm merkezine giden ana arter üzerinde böyle bir tesis kurulmak istenmesi, hemde tarım ve hayvancılık alanlarının yanında olmasından dolayı büyük zararlar vereceğini biliyoruz. Bu yüzden Foçada biyokütle enerji tesisi kurulmasını istemiyoruz. Buna şiddetle karşıyız.“ şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. 
Foça İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan bilirkişi incelemesi sonunda katılımcılar olaysız dağılmıştı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum