Dünya Romanlar Günü'nde Tepecik'e merkez: Batur'dan Romanlar'a iki büyük müjde!

8 Nisan Dünya Romanlar Günü’ne özel Roman vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Tepecik’te, Roman Kültür Merkezi bugün törenle açıldı. Açılışta konuşan Başkan Batur, Roman vatandaşlara iki büyük müjde daha verdi.

Dünya Romanlar Günü'nde Tepecik'e merkez: Batur'dan Romanlar'a iki büyük müjde!
08 Nisan 2021 - 16:34 - Güncelleme: 08 Nisan 2021 - 17:06
Hande TURAN-EGE'YE BAKIŞ/ Tepecik’te, yüz yaşını aşmış tarihi bir binayı restore ederek kurulan Roman Kültür Merkezi 8 Nisan Dünya Romanlar Günü’nde hizmete açıldı. Açılışa İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer,  Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, CHP İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, Konak Belediyesi Meclis Üyeleri, Konak Kent Konseyi, STK’lar, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Sosyal mesafe kurallarına uyularak gerçekleşen açılış programında Başkan Batur’u zeybek oynayarak karşılayan Roman vatandaşlar açılışa yoğun ilgi gösterdi.ESKİ BAŞKANLARA TEŞEKKÜR VE ROMAN EYLEM PLANI VURGUSU

8 Nisan Dünya Roman Günü’nde Konak Belediyesi tarafından yapılan açılışta konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, eski Konak Belediye başkanlarını törende ağırladı. Konuşmasına Ahmet Sarışın, Erdal İzgi, Hakan Tartan, Sema Pektaş’a emekleri için teşekkür ederek başlayan Batur, “ Öncelikle hepinizin Dünya Romanlar Günü kutlu olsun. Bugün aramızda bu mahallelere ve Konak’ın her köşesine hizmet yapmış çok değerli başkan arkadaşlarımız var. Hepsine teşekkür ediyoruz. İzmir’in kalbi Konak, yaklaşık 4 yüz bin nüfuslu, hemen hemen tüm etnik kökenli yurttaşlarımızın yaşadığı bir ilçe. 70 bin roman vatandaşımız da bizimle birlikte yaşıyor. Konak Belediyemiz Roman vatandaşlara yönelik 2020 itibariyle Parti Genel Merkezi tarafından hazırlanan Romanlara Yönelik Eylem Planı doğrultusunda çalışmaktadır. Roman kardeşlerimizin temel sorunları olan eğitim, çalışma, barınma, sağlık, sosyal hizmet ve yardımlaşmalara erişim konularını göz önünde bulundurarak tüm çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Özellikle Zeytinlik'teki Semt Merkezimiz Romanlara yönelik çalışmalar yürütmektedir. Tüm bu çalışmaları Roman dernek ve STK’larla birlikte yürütüyoruz. Bugün ise bu çalışmalardan biri olan ve Roman Eylem Planı'na uygun olarak planlanan Roman Kültür Merkezi’ni açacağız. İzmir Levanten konaklarının tipik özelliklerini yansıtan bu binanın kamulaştırmasında büyük emeği olan bir önceki belediye başkanımız Sayın Sema Pektaş’a teşekkür ediyoruz. Ayrıca İZKA’ya da desteklerinden ötürü teşekkür ediyoruz. Restorasyonunun tamamlanmasıyla ihale açarak binayı bu haline getirdik. Bu bina,  mahallede yaşayan vatandaşlarımıza kültür ve sanat merkezi olarak hizmet verecek. Bu merkezde, okuma, yazma, drama, tiyatro ve müzik eğitimi verilecek ”diye konuştu.

ROMAN ÇOCUKLARA KREŞ MÜJDESİ

Roman vatandaşı olmanın geçmişten bugüne zor olduğunu aktaran Batur, gelinen dönemde ise Romanların yaşam standartlarının ve haklarının yetersiz olduğunu ifade etti. 2019 yılında En Roman Dostu Belediye Başkanı seçildiğini vurgulayarak Roman çocukların faydalanabileceği bir kreş yapıldığının da müjdesini veren Batur, “15’inci yüzyıldan itibaren zorlandınız, ezildiniz ve sindirildiniz. Ne yazık ki birçok ülkede zulüm gördünüz. Roman kardeşlerimizi en iyi anlatan kavram ötekileştirmedir. İş gücünden itilen sizlersiziniz, eğitim ve öğretim kurumlarıyla bağlantılar çok zayıf, barınma koşullarınız yetersiz. Sağlıklı konutlarda yaşamanızı geçiremiyorsunuz. Roman olmak suç değil, siz yaşamın rengisiniz. Sizlerle yaşamak, sizlerin belediye başkanı olmak ayrı bir onur. Eğitime eşit şekilde ulaşma konusuna çok önem veriyoruz. Roman çocuklarımızın eğitiminin küçük yaşta başlaması için Engelsiz Yaşam Köyü haline getirdiğimiz alanda iki tane kreş hazırladık. 3-6 yaşındaki çocuklarının eğitime talibiz. Hiçbir ücret ödemeden oraya çocuklarınızı bırakacaksınız. Bunun için sizlerden ricam, çocuklarınızı bu merkeze gönderiniz. Bu konuda muhtarla da çok büyük görev düşüyor” dedi.

UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE EDECEĞİZ”

Eski Kemer Tren İstasyonu binasını TCDD'den alarak Konak Gençlik Destek Merkezi haline getirdiklerini aktaran Batur, burada verilecek eğitimler ve etkinliklerle gençlerin meslek edinmelerinde yardımcı olacaklarını ifade etti. Ayrıca gençleri uyuşturucu bağımlılığından kurtarmayı amaçladıklarını ifade eden Batur, “Bu tür tesislerle gençlerimizin başındaki uyuşturucu belasının da önüne geçmiş olacağız. Sıfır Ayrımcılık Derneği ile beraber Zeytinlik Mahallesi Eski Papaz Okulu olarak adı geçen tarihin binanın kamulaştırma çalışmalarına başladık. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Soyer’e de sesleniyorum, o harika binayı, sizin gücünüzle birlikte Roman kardeşlerimizin eğitimine dönük bir merkez yapalım. O bina Romanlara yakışır. Şansız bir dönemden geçen bir kentteyiz. Her felaketi bir arada yaşadık. Bunlar geçecek hep birlikte dayanışma içinde olursak bu projelerimize devam edeceğiz. Bu süreçteki en büyük şansımız her kesime olduğu gibi sizlere de büyük samimiyetiyle yaklaşan, tüm sorunların çözümünde destek sağlayan,  sizlerin de kardeşi Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer ile ekibine buradan çok teşekkür ediyorum. Sizin iki tane belediye başkanı kardeşiniz var. Biri Abdül Batur,  biri de Tunç Soyer. Bunu unutmayın” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜJDESİ

Konak’ta neredeyse her mahallede kentsel dönüşüm çalışmalarının, kenti daha yaşanılabilir kılmak adına başlatıldığını ifade eden Batur, Ege Mahallesi için de kentsel dönüşüm müjdesini verdi. Batur, “Bu mahallede kentsel dönüşüm için çalışıyoruz, jeolojik etütlere başladık. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.
“İZMİR’İ DÜNYANIN EN ROMAN DOSTU KENT YAPACAĞIZ”

İzmir’de bir arada eşit adil ve onurlu bir yaşamın herkesin hakkı olduğunu altını çizen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’i dünyanın en Roman dostu kenti yapmak için çalışacaklarını ifade etti. Soyer,   “Dünya Romanlar Gününüz kutlu olsun. Kurulacak bu  merkez mahalleye çok önemli katkılar sağlayacak. Toplumsal yaşamda var olan tüm eşitsizlikleri ortadan kaldırmak amacıyla eşit bir yurttaşlık mümkündür diyoruz. Günümüzde eğitim, sağlık ve istihdam gibi konularda eşitsizlikler yaşayan Roman vatandaşlarımıza yönelik ayrımcılıkları yıkmak ve Roman kültürünün tanıtılması için çalışmalar yürüyoruz. Pandemi ile yoksulluğun derinleştiği bu günlerde Roman müzisyenlerimize ve hemşehrilerimizin yarasına merhem olmaya çalışıyoruz. Temennimiz herkesin birbirine saygı duyduğu bir kent yaratmak. Bugün burada bu açılıştan sonra Kemeraltı’nda Ayyıldız adıyla bilinen binanın Roman Kültür Merkezi yapmak için meclisimizde görüşeceğiz. Bu bölgenin kalkınmasında önemli bir işlevinin olacağına yürekten inanıyorum. İzmir’i dünyanın en Roman dostu kenti yapmak için canla başla çalışacağız” diye konuştu.
PURÇU: RÜYA GİBİ BİR GÜN

Tepecik’te tarihi bir gün yaşanıyor olmasının heyecanını taşıdığını ifade eden Roman kökenli CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, “Ey Roman kardeşlerim, Romanlar Gününüz kutlu olsun. Dünyanın en neşeli en özgür insanları, hepinize sevgiler saygılar sunuyoruz, iyi ki varsınız. Romanlar o kadar neşelidir ki tarihleri boyunca hiçbir savaşta taraf olmamış, toprak mücadelesine girmemişlerdir. Sadece tüm gökyüzü bizim demişlerdir. Biz bütün dünya bizim deriz ama bize izin vermezler, zorlu bir yaşamdır bu. Tüm dünyada bütün Romanlar barış, özgürlük ve eşitlik ister. Kültürümüzü herkese tanıtmak istiyoruz. Bugün rüya gibi bir gün. Burada çocuklarımız kreşte eğitim görecek, gençlerimiz meslek eğitimi alacak. Sizlere minnettarım. İzmir Büyükşehir Belediyesi pandemi döneminde hiçbir Roman mahallesinden ayrılmadı. Bütün mahallemize gece gündüz destek verdi. Soyer ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.
İZMİR TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

İzmir’in Türkiye’ye örnek bir kent olacağını aktaran CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, yapılan çalışmalardan etkilendiğini ve STK’lardan gelen talepler doğrultusunda Genel Merkez’de takipte kalacaklarını aktardı. Taşkın, “Buraya İzmir’deki vatandaşlarımızı dinlemeye geldim, epeyce şey gördüm ve öğrendim. Bu sayın Batur ile gezdiğimiz üçüncü alan. Ve gördüğüm mekânlardan çok etkiledim ama bir mekânı şenlendiren ve canlandıran insandır. Yaptığınız her şey iz bırakacak olumlu bir iştir. Burada verilen emeğe saygı duydum. İzmir bu şekilde devam ederse Türkiye’ye model olacak bir kent haline gelecek. Türkiye ya İzmir’e benzeyecek ya da çok karanlık bir yere gidecek. Bugün 20 den fazla Roman STK ile bir araya geldik. Onları dinledik, aldığımız notları Genel Merkez’den takip edeceğiz. Atılacak her adımın takipçisi, atılmayacak tüm adımların da eleştirmeniyiz” diye konuştu.
MAHALLELİDEN TEŞEKKÜR 

Roman Kültür Merkezi’nin açılış programında konuşan CHP Konak Meclis Üyesi ve aynı zamanda mahalleli Ali Yangır, “Belki İzmir’de belki de Türkiye’de ilk defa Roman Kültür Merkezi açılıyor. Geçmişte karakol olan ve karşısında nezarethanesi bulunan çok değerli bir bina burası. Başta bu binanın kamulaştıran Sema Pektaş ve Abdül Batur’a çok teşekkür ediyorum. Mahallemizde böyle bir bina kazandırdıkları için kendilerine minnettarız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum