DİSK'ten hükümete 'kıdem tazminatı' uyarısı: İşçi sınıfının sabrıyla daha fazla oynamayın!

TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye başlanan torba yasa ile ilgili olarak işçilerin çığlığı sürüyor. İzmir'de de yankı bulan kıdem tazminatı değişikliğine DİSK'ten tepki geldi. Yapılan açıklamada, “Yasa teklifi geri çekilene kadar mücadeleye devam edeceğiz. Uyarıyoruz: İşçi sınıfının sabrıyla daha fazla oynamayın!” şeklinde ifadeler yer aldı.

DİSK'ten hükümete 'kıdem tazminatı' uyarısı: İşçi sınıfının sabrıyla daha fazla oynamayın!
05 Kasım 2020 - 14:51 - Güncelleme: 05 Kasım 2020 - 15:15

Hande Turan-Ege'ye Bakış/ Türkiye'de son dönemde en çok konuşulan konuların başında kıdem tazminatı düzenlemesi geliyor. Torba yasa kapsamına alınan kıdem tazminatı kanunu ile 25 yaşın altında veya 50 yaşın üstünde olan işçilerle yapılacak sözleşmelerde kanunun öngördüğü sınırlamalar aranmayacak.

TBMM Başkanlığına sunulan torba yasa en çok konuşulanların başında gelirken, torba yasa kapsamına alınan kıdem tazminatı düzenlemesi işçilerin tepkisini çekti. İşçiler esnek ve kısmi çalışmayı da içeren torba yasa teklifine pek çok kentte gerçekleştirdikleri eylemlerle tepki gösterirken, eylemlerde torba yasa teklifinin geri çekilmesi çağrısı yapıldı. TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye başlanan torba yasa ile ilgili olarak işyerlerinde bildiriler okundu. İzmir'de de yankı bulan değişiklik kapsamında DİSK'e bağlı iş yerlerinde protesto amaçlı bildiriler okundu.

Kıdem tazminatımızdan elinizi çekin!

DİSK Yönetim Kurulu'nun aldığı karar doğrultusunda, bugün DİSK olarak örgütlü bulunan bütün işyerlerinde uygun koşullar sağlanarak, basın açıklamaları ve bildirilerin topluca okunması kararı alındı. İşçiler esnek ve kısmi çalışmayı da içeren torba yasa teklifine pek çok kentte gerçekleştirdikleri eylemlerle tepki gösterirken, eylemlerde torba yasa teklifinin geri çekilmesi çağrısı yapıldı. Bildiride, “ Bizlerin baskıyla çocuklarımızın hakkını teslim edeceğimizi hayal bile etmeyin, aklınızdan bile geçirmeyin. Kıdem tazminatımızdan elinizi çekin” ifadeleri yer aldı.

KORKUTAMAZSINIZ, SUSTURAMAZSINIZ!

25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve emeklilik hakkını gasp etmeye yönelik torba yasa tasarısına karşı mücadelemiz sürüyor. İşyerlerindeki ve meydanlardaki eylemlerimizin ardından dün Konfederasyonumuz DİSK’in Meclis önünde yapmak istediği basın açıklaması şiddet uygulanarak engellendi. Patron örgütleri geldiğinde Meclis’in önüne kırmızı halılar serenler, işçi sınıfının itirazlarını zor kullanarak bastırmaya çalıştı ama nafile. DİSK’in sözü işçi sınıfının sözüdür. Dün her türlü engellemeye rağmen TBMM’de yükselen ses işçi sınıfının sesidir. Zor günlerin örgütü olan DİSK’i baskı ile, şiddet ile korkutamazsınız ve susturamazsınız. Bizler dün meclisteki itirazı bugün işyerlerinde bir kere daha yükseltiyoruz.”

OYUNA GELMEYECEĞİZ

25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanları geçici işçiliğe mahkum edemezsiniz. Belirli süreli çalışan işçinin iş güvencesi olmaz, kıdem tazminatı olmaz, ihbar tazminatı olmaz, emekli olması zorlaşır. Geçmişten bugüne işçi sınıfının, direne direne kazandığı, geliştirdiği, savunduğu ve bizlere emanet ettiği bu temel hakları gasp edemezsiniz. 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanların kıdem ve ihbar tazminatı hakkını ve emeklilik hakkını bir torbaya atıp çalamazsınız. 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilere yapılan ayrımcılık Anayasa’ya aykırıdır; haksızlıktır, hukuksuzluktur, vicdansızlıktır. Kıdem tazminatı ve emeklilik tüm işçilerin hakkıdır. İşçileri bölerek, yaşımıza göre ayrımcılık uygulayarak kıdem tazminatı hakkını parça parça gasp etmek istiyorlar ama biz bu oyuna gelmeyeceğiz.”

İŞÇİNİN SABRIYLA OYNAMAYIN!

"Her işçi bir gün 50 yaşına gelecek. Her işçi çocuğunun hakkı için kavga verecek. Her işçi bedeli ne olursa olsun çocuğunun emanetine, kıdem tazminatı ve emeklilik hakkına sahip çıkacak. İşyerlerinde, meydanlarda ve son olarak da mecliste ifade ettiğimiz bu yasa teklifi geri çekilene kadar mücadeleye devam edeceğiz. Uyarıyoruz: İşçi sınıfının sabrıyla daha fazla oynamayın! İşçi sınıfının kararlılığını test etmeye kalkmayın! Bizlerin baskıyla çocuklarımızın hakkını teslim edeceğimizi hayal bile etmeyin, aklınızdan bile geçirmeyin. İşçi sınıfı başta olmak üzere halkımız pandemi ile, depremle, işsizlikle ve hayat pahalılığı ile boğuşurken işinize bakın. O torba yasayı bir kenara bırakın; işimizi, aşımızı, geçimimizi, sağlığımızı koruyacak tedbirler alın!

Kıdem tazminatımıza dokunmayın!

Emeklilik hakkımıza dokunmayın!

Çocuklarımızın hakkına dokunmayın!

Torba yasayı geri çekin! “

Kıdem tazminatı düzenlemesi ile neler değişecek?

Planlanan düzenleme ile kıdem tazminatı için işverenin aylık ayırdığı primin bir kısmının fonda toplanması planlanıyor. Böylece işçilerin 11 günlük kıdemleri devlet fonuna aktarılırken, 19 günlük kıdemleri ise yine işveren sorumluluğunda olacak. Bu noktada en çok tartışılan kısım ise kıdem tazminatının fona ayrılan kısmının iş akdinin sonlanması ile alınamaması. Eğer düzenleme yürürlüğe girerse işten çıkarılan vatandaşlar kıdem tazminatlarının ilgili kısmını 60 yaşından önce alamayacak. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum