Depremin ardından kritik uyarı! Yıkım çalışmalarında kimyasal tehdit!

Çevre Mühendisleri depremde ağır hasar gören binaların yıkımı esnasında açığa çıkan 'asbest' tehlikesine karşı vatandaşları uyardı. ÇMO'dan yapılan açıklamada, “Yıkımlarının yaşandığı bölgelerde radon, asbest, cıva, sülfür, klor gibi solunması sakıncalı gazlar ortaya çıkar, sarsıntı sonrası oluşacak toz ve gaz kirliliğine karşı arama-kurtarma ekipleri dışındaki kişilerin yıkılan yapılara yaklaştırılmaması gerekiyor” denildi.

Depremin ardından kritik uyarı!  Yıkım çalışmalarında kimyasal tehdit!
06 Kasım 2020 - 21:24 - Güncelleme: 07 Kasım 2020 - 10:57

Hande Turan-Ege'ye Bakış/ Seferihisar açıklarında gerçekleşen, 6,6 büyüklüğündeki İzmir depreminin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Bu kapsamda ağır hasar gören Bayraklı'da acil kontrollü yıkımlara başlandı. Deprem esnasında yıkılan 17 apartmanın yanında her gün İzmir Büyükşehir Belediyesi ekiplerince kontrollü yıkımlar gerçekleştiriliyor. Yıkımlarda alanlarda görevli uzman personeller dışında çoğunlukla çalışmaları izleyen vatandaşlarda bulunuyor. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi enkaz kaldırma işlemi esnasında açığa çıkan 'asbestin' sağlık sorunlarına neden olabileceği uyarılarında bulundu.

ENKAZDA BÜYÜK TEHLİKE:ASBEST

Yapı çökmelerinin ve yıkımlarının yaşandığı bölgelerde yüksek konsantrasyonda radon, asbest, cıva, sülfür, klor gibi solunması sakıncalı gazların varlığının yapılan araştırmalarla ortaya konulduğunu aktaran TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Şube Başkanı Emine Helil İnay Kınay, açığa çıkan asbest tehlikesine karşı uyarılarda bulundu. Kınay, “Şuan yıkım çalışmalarında ciddi bir asbest tehlikesi var, atıklarla ilgili bir süreci yaşıyoruz. Bunları da göz ardı etmeden, vatandaşlarımızın yıkım yapılan alanlardan uzak durmaları çok önemli. Orada sadece uzman personellerin maskelerle çalışması gerekiyor. Eski binalar ciddi oranda asbest içeriyor. Bu da sağlık sorunlarını ortaya çıkarıyor” dedi.

TOZ YAYILIMI HAVA KİRLİLİĞİNE NEDEN OLUYOR

Çevre Mühendisleri, “Alanda yaşanan çevresel risklerden bir diğeri de yürütülen enkaz kaldırma ve yıkım çalışmalarıdır. Deprem sonucu yıkılan, hasar gören binaların yapıların yaşı, yapımında ve varsa yalıtımında kullanılan malzemeler, kullanıcıları tarafından yapı içinde/üzerinde kullanılan kimyasallar (üretim, temizlik, bakım vb) aydınlatma armatürlerinin tipi gibi unsurlar yapıların yıkılması ile atmosfere yayılarak hava kirliliğine neden olabilmektedir. Sarsıntı sonrası oluşacak toz ve gaz kirliliğine karşı arama-kurtarma ekipleri dışındaki kişilerin yıkılan yapılara yaklaştırılmaması, ekiplerin arama-kurtarma sürecinde tam donanımlı ekipmanla çalışmaları, yıkıntıların temizlenmesi aşamasında ise yeniden toz ve gaz yayılımının olacağı hesaba katılarak etkilenim bölgesi hesaplanarak görevliler dışındaki kişilerin alandan uzak tutulması ve kirli havayı solumalarına engel olunması gerekmektedir” uyarılarında bulundu.

ÇEVRESEL RİSK UYARISI

Her faaliyetin olduğu gibi, depremlerin ve deprem sonrası yürütülen çalışmaların da çevresel risklerinin bulunduğu bilgisini veren Çevre Mühendisleri, alanda bulunan vatandaşları çevresel ve sağlık riskleri konusunda uyardı. Açıklamada, “Yürütülen çalışmalarda; planlama ve bütünsel yaklaşım ile çevre boyutunun değerlendirilmesi ve yaşamın korunması önemlidir. Alanda yürütülen çalışmalar kapsamında yurttaşlarımızın alanda bulunmasının yaratacağı çevresel ve sağlık riskleri konusunda bir kez daha uyarıyor, alanda gerekli koruyucu ekipmanlar ile yalnızca görevli uzman personelin, çalışmaların yaratacağı çevresel risklerin en aza indirileceği bir yönetim süreci yürütülmesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz” şeklinde ifadeler yer aldı.

“DESTEK VERMEYE HAZIRIZ”

Deprem sonrası su ve çevre sağlığı hizmetlerinin sadece belirlenmiş kamu görevlileri tarafından verilemeyeceğini, bu nedenle bu konuda meslek odalarının, hizmet verebilecek olan sivil toplum kuruluşlarının, mahalle ölçeğindeki örgütlenmelerin koordineli bir şekilde verecekleri desteğe ihtiyaç olduğunun vurgusunu yapan Çevre Mühendisleri, çalışmalarda destek vermeye hazır olduklarını ifade etti. Yapılan açıklamada, “Arama kurtarma çalışmalarında görev alan ve destek veren tüm profesyonel ve gönüllü ekiplere, sağlık çalışanlarına teşekkürlerimizi sunuyor, Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi olarak; afet ve çevre yönetimi çalışmalarında toplumsal ve mesleki sorumluluğumuz ile meslektaşlarımız ile birlikte desteğimizi sunmaya hazır olduğumuzu belirtiyoruz.” dendi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum