Deprem ve sağanak İzmir'in tarihini vurdu! İkiçeşmelik diken üstünde

Konak'a bağlı Sakarya Mahallesi'nde bugün yaşanan depremin etkisiyle 30 Ekim İzmir depreminde orta hasar raporu verilmiş bir binanın yarısı çöktü. 3 aydır evine giremeyen ev sahibi Kar, "Tespit için gelen görevliler bize, 'eve girmeyin, bu ev yıkılacak' dedi. Madem girilmeyecek kadar tehlikeli o zaman buraya nasıl orta hasar raporu verdiler?" dedi.

Deprem ve sağanak İzmir'in tarihini vurdu! İkiçeşmelik diken üstünde
01 Şubat 2021 - 18:16 - Güncelleme: 02 Şubat 2021 - 11:42
Hande TURAN-EGE'YE BAKIŞ/ İzmir Konak'a bağlı Sakarya Mahallesi'nde bugün art arda yaşanan depremlerin etkisiyle 30 Ekim İzmir depremi sonrası orta hasar tespiti yapılmış bir binanın yarısı daha çöktü.  30 Ekim'den hem artçı depremlerden hem de yoğun yağışlardan etkilenen binadan her gün parçalar düştüğü söyleyen mahalleli, binanın ağır hasarlı olduğunu iddia etti. Sokakta oynayan çocukların zarar görmemesi için yetkililere seslenen ev sahibi Sibel Kar, 'Orta hasarlı hangi binanın çöktüğünü gördünüz? Ağır hasarlıydı, gelen yetkililer sakın içeri girmeyin dediler. Ama orta hasar raporu verildi. Her geçen gün döküldü, içindeki eşyalarım kullanılamaz duruma geldi. Torunlarımla sokakta kaldım. Sesimizi kime duyuralım?" diye konuştu. Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Kadın Kolları Başkanı Nurdan Şenkal Uçar ise, "Çevre Şehircilik Bakanlığı bu bina için orta hasar raporu vermiş ancak bu bina ağır hasarlı. Bu yanlış verilmiş bir karar" dedi.“YIKILACAK DEDİKLERİ EVE NASIL ORTA HASAR?”

Yıkılan evin sahibi Sibel Kar , “Ben 20 senedir bu evde yaşıyorum elli dört yaşındayım. Depremden öncede torunlarım gelinim ve ben toplam 9 kişi yaşıyorduk. Deprem olduğunda can havliyle torunları alıp kaçtık. Komşumuz bizi evine aldı bir süre onlarla beraber kaldık. Sonrasında diğer kızımda kaldım, teyzemde kaldım. Devam eden artçı depremlerle evimiz ufak ufak dökülmeye başlamıştı. İçine korkudan giremedik. Bakanlıktan hasar tespit için geldiler. Görevliler bize, eve girmeyin, bu ev yıkılacak dedi. Sonra hasar tespit raporu geldi. Buraya nasıl orta hasar verdiler? En ağırıma giden durum da bu. Üstümüzle başımızla dışarıda kalakaldık. Madem girilmeyecek kadar tehlikeli, o zaman nasıl orta hasarlı olabiliyor? Eşyalarımız içerde kaldı, girip alamadık bile. Orta hasar tespiti yapıldıktan sonra tekrar Kaymakamlığa gittim, itiraz dilekçemi verdim. Evim orta hasarlı olamaz, her gün dökülüyor, mahallede bir sürü çocuk var birinin başına bir şey gelecek dedim. Kimse beni dinlemedi, en son 25 Ocak’ta yağan yağmurlarla beraber evin bir tarafı daha göçtü. Gelip etrafını telle çevirdiler. Sokak dar olduğu için vinç giremez, sizin durumunuz varsa siz yıktırın diyorlar. Bu sabahta diğer bir kısmı daha çöktü. Engelli maaşım 544 TL, durumum yok nasıl yıktıracağım? Burada yaşayan mahalleliye bir şey olursa hesabını kim verecek? Ben canımı kurtardığım için şükrediyorum. Torunlarımla ben o evin altında kalabilirdik. Ev gitti, gelen mala geldi ama bize bir el uzatın. Yetkililere sesleniyorum, bize yardım edin. Bu soğukta evsiz barksız kaldık, içindeki eşyalarda kullanılmaz hale geldi. Torunlarımla sokakta kaldık. Sesimizi kime duyuralım? ” dedi.ÖLÜM SAÇIYOR

Sakarya Mahalle Muhtarı Abdülmenaf Turşak, “30 Ekim’de yaşadığımız üzücü depremden sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda görevli iki arkadaş geldi. Evin hasar tespiti için çalışmalar yaptılar. Kesinlikle bu evde kimse oturmasın, yıkılmak üzere dediler. Ancak bana gelen raporda orta hasarlı yazıyordu. İtiraz dilekçelerimizi verdik. Zaten zamanla bina göçmeye başladı. Özellikle yağmurun yoğun yağdığı günlerde duvarları yıkılmaya başladı. 25 Ocak’ta gelip etrafını telle çevirdiler. Tarihi bina olduğu için Yapı Denetim’den yıkım izni bekliyorlarmış. Bu sabahta aradım ancak izin çıkmadığı için gelip yıkamadıklarını söylediler. Elektrikleri kesmeye gelen personel bile korkudan içeri giremedi. Elektrikleri kesemediler, şartelden kapattık. Benim anlamadığım, bu binaya kimse girmesin, yıkılabilir dedikten sonra nasıl orta hasar raporu verildi? Elimizden gelen bir şey yok, sokak çok Dar bu ev burada durdukça ölüm saçıyor, çocuklardan birine bir şey olsa kim verecek hesabını? Mahallede 2-3 ev daha var, neredeyse yıkılmak üzere ancak orta hasar raporu verildi. Bir kuşak bağlamışlar, ne gelen var ne giden. Başka bir önlem yok. Bu insanlara çok acil olarak yardım edilmesi gerekiyor” diye konuştu.PARÇALAR DIŞARIYA FIRLADI

Yıkılan evin yanında yaşayan komşu Damla Aker, “Benim ikiz çocuklarım var. Evin içinde tutamıyorum, sıkılıyorlar. Dışarı çıkıp mahallede oynuyorlar. Sabahki depremde de çocuğumu zor aldım oradan. Duvar olduğu gibi çöktü. Etrafına tel de örseler parçaları dışarıya fırladı. Çocuklardan çok korkuyoruz. Polisi arıyoruz, mülk sahibini arayın, yıktırsın evi diyorlar. Mahalleye vinç giremediği için yıkamayız diyorlar. Biz burada ölmeye mahkum muyuz?” dedi.
YANLIŞ VERİLMİŞ BİR KARAR

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Kadın Kolları Başkanı Nurdan Şenkal Uçar , "Çevre Şehircilik Bakanlığı bu bina için orta hasar raporu vermiş ancak bu bina ağır hasarlı. Bu yanlış verilmiş bir karar. Devletimizde bu konularda bu insanlarla ilgilensin. Depremden kaynaklı mağdur olan çok insan var.. İhtiyaçlarının temini konusunda yardımcı olacağız. Belediye başkanlarımız bu konuda çok duyarlılar. Depremin olduğu günden bu yana hiç kimseyi dışarıda bırakmadılar. Bu ailemize de yardımcı olacaklarına eminim. Biz Cumhuriyet Halk Partili Kadınlar olarak mağdur olan herkesin yanındayız, olmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum