Cıstır: RTÜK, Erman Toroğlu suçuna ortak olmuştur!

Eski hakem ve futbol yorumcusu Erman Toroğlu hafta sonu canlı yayında ‘Böyle çingenelik olur mu ya.. çingenelik..’ şeklindeki ırkçı söylemlerinin ardından kamuoyundan ve Romanlardan büyük tepki almış ve RTÜK'e şikayet edilmişti. Ancak RTÜK’ün halen sessizliğini koruması tepkilere yol açtı. Cıstır, “RTÜK Romanların aşağılanmasıyla ilgili yayıncı kuruluşa ceza vermekten imtina ediyor. Romanların bu ülkede hiç mi değeri yok? Demokrasi oyununu istediklerini gibi oynuyorlar” dedi.

Cıstır: RTÜK, Erman Toroğlu suçuna ortak olmuştur!
14 Ocak 2021 - 15:33 - Güncelleme: 14 Ocak 2021 - 15:38

Hande TURAN-EGE’YE BAKIŞ/ Eski hakem ve futbol yorumcusu Erman Toroğlu’nun A Spor'da Gaziantep FK'de teknik direktör Marius Sumudica hakkında "O teknik adam var ya tam tiyatro. Böyle bir tiyatro görmedim ben. Burayı ne zannediyor? Böyle çingenelik olur mu ya, çingenelik..." ifadelerini kullanmış, ardından Roman vatandaşlardan ve kamuoyundan büyük tepki gelmişti. Çeşitli STK’lar ve Roman Dernekleri ve milletvekilleri tarafından da RTÜK’e şikayet edilen Toroğlu hakkında emsal olacak cezanın verilmesi konusunda çağrılarda bulunulmuştu. Şikayetlerin ardından halen RTÜK’ten bir karar çıkmamasına tepki gösteren İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, "Romanlar bu olayda yalnız bırakıldı" dedi ve RTÜK'e sitemde bulundu.

DEMOKRASİ OYUNU ÇIKIŞI

Erman Toroğlu’nun Romanlara yönelik ırkçı söylemleri hakkında RTÜK’e şikayet kaydı oluşturduklarını ancak hala bir dönüşün olmadığını aktaran Cıstır, RTÜK’ün Toroğlu’nun suçuna ortak olduğunu ifade etti. Cıstır, “ RTÜK, CHP'li Fikri Sağlar'ın başörtülü hakimlere yönelik sözleri dolayısıyla yayıncı kuruluş Halk TV'ye oy birliğiyle idari para cezası verilmesini kararlaştırdı. Aynı şekilde Ozan Kütahyalı’nın program esnasında sarf ettiği ahlak dışı söylemleri sonrasında RTÜK nasıl ki uzaklaştırma verdiyse,  aynı şekilde Romanları aşağılayan ve ırkçı söylemlerle kamuoyunda büyük tepki almış Toroğlu’nun da hem yayın ve hem de ekran yasağı getirmesiyle ilgili A Spor’dan da beklentimiz var. Konuyu istedikleri yerden ele alıyorlar. Bu ülkede Romanların hiçbir değeri yok mu? Konu bizler olunca değerlendirme konusunda yavaştan alıyorsunuz.. Roman vatandaşları bu konuda yalnız bıraktılar. Demokrasi oyununu istediklerini gibi oynuyorlar. Biz bu oyunun kurallarını toplum menfaatlerine çevireceğiz. Emsal teşkil etmesi açısından bu olayla ilgili bizim lehimize bir karar çıkmasını bekliyoruz. Bu olayın Roman Eylem Planı dâhilinde gündeme gelmesi gerekirken, göz ardı edilmesi ve RTÜK’ün bu sığ bakış açısı son derece yanlış. Toroğlu’na bu ırkçı söylemlerinden ötürü emsal bir ceza verilene kadar bu konuyu gündeme getirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum