Cıstır'dan yerel yönetimlere 'eylemsellik' çağrısı: Protokollere Roman STK'ları da katılmalı!

İzmir Valiliği ve Konak Belediyesi arasında Roman vatandaşlar başta olmak üzere dezavantajlı gruplara yönelik ortak planlamaların yapılması amacıyla protokol imzalandı. Cıstır, “Saha deneyimlerimiz ve alan bilgilerimizle bu süreçte Roman STK’ların da iş birliklerine aktif olarak katılımı sağlanmalıdır. Bu katılım Cumhuriyet Halk Partisi Roman Eylem Planı çerçevesinde eylemselliğe geçisin ilk adımı olarak tanımlanabilir” dedi.

Cıstır'dan yerel yönetimlere 'eylemsellik' çağrısı: Protokollere Roman STK'ları da katılmalı!
16 Şubat 2021 - 15:17 - Güncelleme: 16 Şubat 2021 - 15:25
Hande TURAN-EGE’YE BAKIŞ/  İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur karşılıklı attıkları imzalar ile “Dünümüzle Yarınımızla Bu Hayatta Birlikteyiz Projesi” için işbirliği protokolünü hayata geçirdi. İzmir Valiliğinin yürüttüğü “Dünümüzle Yarınımızla Bu Hayatta Birlikteyiz Projesi” kapsamında düzenlenen protokol ile Konak Belediyesi, İzmir Valiliği ile bu proje kapsamında işbirliği yapan ilk belediye oldu. Her iki kurumun ortak kararı ile süresiz olarak imzalanan protokol kapsamında, Roman vatandaşlar başta olmak üzere dezavantajlı gruplar için sosyal uyum çalışmaları çerçevesinde eğitim, bilgilendirme çalışmaları, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler yapılacak.Cumhuriyet Halk Partisi Roman Eylem Planı’nın STK’ları dahil eden bir vurguya önem atfettiğini ifade eden İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, protokollerin bağlayıcı olması için taahhüt, takvim ve bütçelendirme faaliyetlerini de içermesi gerektiğini aktardı. Sosyal belediyecilik anlayışıyla toplumdaki dezavantajlı grupların özellikle İzmir’de yoğun nüfusa sahip Roman vatandaşların topluma entegre olabilmesi, eğitim, sağlık ve barınma ihtiyaçlarını sağlayabilmesi adına sosyal ve kültürel faaliyetlerin arttırılması gerektiğini ifade eden Cıstır, yerel yönetimlerin aralarında  yaptıkları protokollere alan bilgisi ve saha deyimi olan Romanların sorunlarını güncel olarak sunabilecek STK’ların da katılması gerektiğini vurguladı.

“PROTOKOLLER BÜTÇELENDİRİLMELİ”

Cumhuriyet Halk Partisi Eylem Planı'yla beraber sahada hareketlenmelerin başladığını ve Roman vatandaşların beklentisinin yükseldiğini aktaran Cıstır, “Yapılan olumlu protokollere Roman STK’ların da katılımının sağlanması, sorunların güncellenmesi ve tartışılması konusunda önem arz etmektedir. Yerel yönetimlerin kendi aralarında yaptığı protokoller yanına Roman STK’lar ile de bir araya gelinmesi gereken bir süreçteyiz. Bu birleşimi CHP Roman Eylem Planı’nın eylemselliğe geçisinin ilk adımı olarak tanımlayabiliriz. Yerel yönetimlerin Roman Eylem planı çerçevesinde sosyal belediyecilik anlayışıyla taahhüt eden ve bunun bütçelendirilmesi gereken bir formasyona dönüştürmesi gerekiyor. Madem elimizde öyle bir politika belgesi var, bu belgenin eylemselliğe dönüştürülmesi Romanların biraz daha yüksek özgüvenlerine cevap verebilecek. Bu kaynağımız da saha deneyimlerimiz, alan bilgilerimiz ve Cumhuriyet Halk Partisi Roman Eylem Planı'dır" diye konuştu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum