CHP Konak Gençlik Kolları'ndan tiyatral eleştiri: Covid öldürmezse bu sistem bizi öldürür!

CHP Konak Gençlik Kolları Kemeraltı girişinde bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasında Sağlık Bakanlığı'nın eleştirildiği CHP Konak Gençlik Kolları üyelerince yapılan tiyatral mizansen büyük ilgi topladı.

CHP Konak Gençlik Kolları'ndan tiyatral eleştiri: Covid öldürmezse bu sistem bizi öldürür!
07 Ekim 2020 - 17:53 - Güncelleme: 08 Ekim 2020 - 18:01

Hande Turan-Ege'ye Bakış/ Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konak İlçe Başkanlığı ‘ Covid öldürmezse bu sistem bizi öldürür ’ konulu bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Konak Meydanı Kemeraltı girişinde yapılan basın açıklamasında CHP Konak Gençlik Kolları üyelerince yapılan tiyatral mizansenler büyük ilgi topladı.Sağlık Bakanlığı'nın pandemi döneminde covid-19 testi pozitif çıkan vatandaşlara karşı yanlış politikalarının eleştirildiği mizansen vatandaşlardan alkış aldı.

Basın açıklamasına CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, ve Yönetim Kurulu, İl Başkan Yardımcıları
Pelda Tokan, Görkem Duman, Kazım Özdemir, Konak Meclis Üyeleri Orçun Altanhan, Sibel Hür, Ali
Yangır, Cumhur Ter, Erhan Uzunoğlu , Konak Kent Konseyi Başkanı Hamit Mumcu, İl Disiplin Kurulu
Üyesi ve Disk Emekli Sen Şube Başkanı Kadir Altanhan, Tüm Emekli Sen Şube Başkanı Ayşe Ekşioğlu
ve çok sayıda partili katıldı.CHP Konak Gençlik Kolları'nın açıklaması şöyle: 

"Çin'in Wuhan kentinde baslaya n ve tüm dünyayı etkisi altına alan 21'inci yüz yıl salgını koronavirüs ailesinden olan covid-19 öldürmeye devam ediyor. 

Maalesef ki kesin sonuç veren tedavi ve aşısı bulunmayan bir salgınla karşı karşıyayız. Bizi hayata bağlayan maske ve dezenfektanın dağıtımında bile başarılı olamayan, bizim sağlığımızı hiçe sayan bir sistemle ülkece başa çıkmaya çalışıyoruz. 

Evet yanlış duymadınız, hayata tutunmaya çalışıyoruz. Hem ekonomik hem sağlık olarak çok zor zamanlar geçiriyoruz. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2438 TL iken kısa çalışma ödeneği adı altında 1752 TL gibi komik bir rakamla yaşamaya mahkum ettiler. 

Hayat eve ziyar deyip 1000 TL ile yaşamamızı istediler. 
Hayat eve sığar deyip vergileri arttırdılar. 
Hayat eve sığar deyip borclandirdilar. 

Şimdi ise hastaneye gittiğimiz zaman alay eder gibi, siz hasta değilsiniz evinize gidin diyorlar. 
Bakı örnek bir vatandaşımız covid-19 olduğu için hastaneye gitti ve testi olmasına rağmen gözetim altına alınmadı..Covidli hasta: Sayın bakanım benim testim pozitif çıktı ne yapmam gerekiyor bana bir yol gösterir misiniz?

Selçuk (bakan): Gel bakayım.. Ateşin var mı? Yok, öksürük var mı? Nefes al bakalım.. Oğlum senin bir şeyin yok, hastanede kalmana hiç gerek yok. Git halk otobüsü ile evine.. Bir şey olursa yine gelirsin.. 

İşte gördüğünüz gibi sağlık sistemimizin geldiği son nokta bu, vatandaşlarımız mağdur. Bu düşünceye göre covid testi pozitif çıkan bir hasta belirti göstermiyorsa eve yollanıyor hemde halk otobüsü ile. Bu mantıkla düşünürsek belirti göstermeyen hamile vatandaşlarımız da hamile sayılmıyordur..Hamile kadın: Sayın bakanım testim pozitif çıktı. Hastaneden bakım muraacatinda bulunmama rağmen geri dönüş yapılmadı. Bana yardımcı olur musunuz? 

Selçuk (bakan): Kızım senin bir şeyin var mı? Bir bakalım, başın dönüyor mu? Miden bulanıyor mu? Evine git kızım bebek doğunca gelirsin. O zaman sana da çocuğuna da bakarız. Sözümüz olsun..

İçler acısı bir durum değil mi? Maalesef bu durumların hepsi yaşadığımız bu ülkede oluyor. Covid-19 en tehlikeli hastalık şuan ama diğer hastalıklara bile bakılmıyor artık. Buradan sağlık bakanına soruyoruz, covid-19 testi pozitif çıkan vatandaşlarımız ambulans ya da özel araçlarla eve gönderilmesi gerekirken neden toplu taşıma araçları ile eve gitmek zorunda kalıyor? Şuan covid-19 testi pozitif olduğu halde kaç vatandaşımız aramızda dolaşıyor?

Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak vatandaşlarımızın her zaman yanındayız belediyelerimizle ihtiyaç sahibi öğrencilerimize katkı sağlayarak gençlerimizin eğitimden mahrum kalmamaları için uğraştık. 

Ücretsiz maskematikler kurduk. Çiftçinin dalından toplayamadığı meyveleri topladık, işsizliğin hadsafhada olduğu bugünlerde askıda fatura, reçete, yemek, ekmek, veresiye defteri kapama gibi kampanyalarla ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın sosyal belediyecilik anlayışı ile yaralarını sarmaya devam edeceğiz. 

Sayın sağlık bakanım biz bunları iktidarda olmadığımız halde gerçekleştirdik. Siz bir de 2023'te iktidar olunca bizi görün, bakin bakalım bir tane issiz gencimiz kalıyor mu? Bir tane baba oğluna pantolon alamadığı için intihar ediyor mu?

Bakın bakalım böyle olağanüstü durumlarda konut kredisi mi çıkarıyoruz ya da seyehat yasağı koyup uçak bileti fiyatlarını mi düşürüyoruz. Yoksa sosyal devlet anlayışı ile yaşamın temel gereksinimlerine daha kolay ulaşılmasını mı sağlıyoruz. Biz insancıl yaşamı savunuyoruz.

Genel başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun da dediği gibi, virüsle ve ekonomik krizle mücadelede güçlü bir sosyal devlet müdahalesi ve bunun gerçekleştirilebilmesi için de yurttaşlarının ihtiyaçlarını duyarlı güçlü bir devlet örgütlenmesi gereklidir. Bu da ancak CHP iktidarı ile gerçekleşebilir."


YORUMLAR

  • 0 Yorum