Büyükşehir Meclisi'nde 'gündem dışı' gerginliği: Soyer'e 'antidemokratik' suçlaması!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı Olağan Meclis Toplantısı birinci oturumu İzmir Kültürpark’ta gerçekleştirildi. Gündem maddeleri üzerinde tüm kararların oy birliğiyle verildiği oturumda Başkan Tunç Soyer tarafından gündem dışı konuşmaların her gruptan 3 kişi ile sınırlandırılmasına AK Parti Grubu'ndan bu kararın 'antidemokratik' olması gerekçesiyle Soyer'e tepki geldi.

Büyükşehir Meclisi'nde 'gündem dışı' gerginliği: Soyer'e 'antidemokratik' suçlaması!
12 Ekim 2020 - 20:42 - Güncelleme: 12 Ekim 2020 - 20:59

Hande Turan- Ege'ye Bakış/ İzmir Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı Olağan Meclis Toplantısı birinci bileşimi İzmir Kültürpark 1 No’lu Hol’de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer idaresinde gerçekleştirildi. Toplantıda tüm maddeler üzerinde oy çokluğu ile karar kılınmasının ardından gündem dışı konuşmalara geçildi. Başkan Soyer'in, her siyasi parti gurubundan 3’er kişiye söz vereceğini duyurmasının ardından AK Parti’den tepki geldi.

AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, Soyer'i bu kararından dolayı antidemokratik olduğu gerekçesiyle eleştirirken, Hızal'a hitaben Soyer, “Ben de 10 yıl meclis üyeliği yapmış bir arkadaşınızım. Bu toplantımızda 3’er arkadaşımıza söz vererek devam edeceğim. Bu, meclis başkanı olarak benim iradem içinde” dedi.


KONUŞMAK BİZE YASALARIN VERDİĞİ HAK

Soyer’in ardından söz alan Hızal, “Gündem dışlı konuşma talepleri esasında çok uzadı. Uzatılmaması gereken bir konu. Çünkü 19 aydır oldukça güzel bir uygulama devam ediyor burada. Geçen mecliste uzun uzun biz bunu konuştuk. Sonrasında da Grup Başkanvekilleri ve Grup Sözcülerimizle birlikte bir toplantı yaptık. Böyle bir net karar alınmadı açıkçası. Ve dolayışla sizden 3 arkadaşa söz vereceğiz lafını duyunca açıkçası şaşırdık. Çünkü bununla ilgili henüz net bir görüşme yapılmadı. Bunun çok doğru olmadığını düşünüyoruz. Gerekirse geçmişten devam eden o teamüllün devam etmesi gerektiğini söylüyoruz. Eğer böyle bir uygulama yapılacaksa bunun doğru olmadığını bir kez daha dile getirmek istiyorum.” diye konuştu.

SOYER: UYGULAMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Hızal’ın ardından konuşan Soyer, uygulamanın bir süre daha devam edeceğini belirterek, "Evet 18-19 aydır hiçbir kısıtlama olmaksızın devam etti ama bunun meclis gündem görüşmelerinin sürelerini de aşan bir boyuta geldiğini gördük. Bende 10 yıl meclis üyeliği yapmış bir arkadaşınızım. Geçmiş 10 yıl içerisinde böyle tablolar neredeyse hiç yaşanmadı. Bunun en azından bir süre bu biçimde sınırlanarak devam etmesini uygun buluyorum. Siz Grup Başkanvekilleri olarak tekrar aranızda toplanıp konuyu değerlendirirsiniz ama bu toplantıyı 3’er arkadaşımızı konuşturarak devam ettireceğim.”

"BOŞ KONUŞTUĞUMUZU İMA EDEN BİR TABİR"

AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız ise gündem dışı konuşmalarda İstanbul örneğini vererek Başkan Soyer’e yanıt verdi. Yıldız, “Biraz önceki ifadenizi üzüntüyle dinledik. Bizi zan altında bırakan ifadeler kullandınız. Gündem dışlı maddelerle İzmir’i meşgul ettiğimizi abiyane bir tabirle boş konuştuğumuzu ima eden bir tabir olarak algıladık. Bu meclisin 500 günlük performansından ne CHP’den bir arkadaşımız ne de Cumhur İttifakı olarak bir arkadaşımız İzmir Gündemi adına boş konuşmalar yapmadık. İzmir gündemi ile ilgili Foça’daki sorunları söyledik. Yeri geldi Urla’daki problemleri konuştuk yeri geldi İstanbul’daki arazileri tartıştık. Temenni de baktığımızda siyasetin dili diyorsunuz İstanbul’a bugün baktığınız zaman daha hala gündem dışı tartışmalar meclis başlamadan başlıyor ve hiç söz kesmeden 2 buçuk 3 saat boyunca devam ediyor. İzmir’den daha mı fazla ya da daha mı az demokrat İstanbul. Siyasetin dili İzmir’de başkadır siyasetin dilini biz İzmir’de değiştireceğiz diyen Tunç Soyer’in bu tavrını hayretle karşılıyorum . Kaldı ki grup başkanvekilleri ve grup sözcüleri olarak bizler yaptığımız aramızdaki mutabakat neticesinde bir araya geldik ve samimiyetle bir metot belirleme noktasında bir irade koyduk. Ve bugün grup sözcünüzle maddelerle ilgili bir araya geldiğimizde bu noktada da irademizin netleşmediğini,  Cuma’ya kadar bir metodu aramızda konuşacak olduğumuzu en azından bu mecliste bir söz sıralaması başkan koyabilir ama bir söz sınırlaması koymadan. Bugün tüm maddelerini oy birliğiyle geçirmiş bir meclis iradesinin demokratik bir tavrıydı. Meclis makamına meclis iradesine saygısıydı. Ama bugün ki ifadeleriniz bizi derinden yaralamıştır. Ne AK Parti Grubundan, ne CHP Grubundan yeri geldi genel siyasete girdiler ama onu bile biz boş olarak değerlendirmiyoruz. Bu nedenden bu tavrı uyguladığınız takdirde döner bizde deriz ki önergenin geldiği şekliyle maddeler halinde okuyalım. Saatlerce bir meclis sürer. Gerekçeniz de diyorsunuz ki saatlerce uzuyor. Sayın Başkan İzmir 30 ilçeden oluşuyor. 4.5 milyonluk bir şehir. Müsaade ederseniz oluşturduğumuz maddeler sizin gündeminiz. Oysa her meclis üyemizin ilçeleriyle ilgili gündemleri vardır. Gündemlerin ne olacağını grup başkanvekilleri gruplarında tartışabilirler. Ama siz bir araya gelmiş iradeyi yoksayan bir tavır ortaya koyduğunuz zaman bizim bir araya gelmemizin değeri kalmamış oluyor. Bugün saat 3 gibi mütabakatını sağladığımız uygulamanın burada gerçekleşmediğini görüyoruz. Bu tavır antidemokratik oluyor. ” ifadelerini kullanıldı.

“İZMİR’E HAKSIZLIK EDİYORUZ”

Başkan Soyer, Hakan Yıldız’ın eleştirilerine şu şekilde cevap verdi; Ben ilk gün söylediğim sözün arkasındayım. Saatlerce sabaha kadar da konuşabiliriz. Ama bu siyasetin sığlıklarına indiği zaman  hem kendimize hem de İzmir’e haksızlık ediyoruz. Burada kişiselleştirilmiş çok sığ tartışmalar da yaşadık. Öyle 18 ay bütün bu tartışmalar son derece İzmir için faydalı ya da yararlı tartışmalar olmadı. Hiç kimseyi zan altında bırakmıyorum ama Türkiye’de siyasetin genel olarak seviyesiyle ilgili hepimizin bir kanaati var.  İzmirlinin de bir kanaati var. İzmirliyi bundan muhaf tutabiliriz. Uzak tutabiliriz. Bu sığlıkta siyaset yapılmasının önüne geçebiliriz. Ben başta söylediğimi tekrar ederek bitireyim. Grup Başkanvekili arkadaşlar bir araya gelir ve bir mutabakata varırlar. Ben bunu uygulamaya hazırım zaten. Ama şu anda kadar bir mutabakat olmadığı için ben bugün sınırlayarak geçeceğimi söyledim..”

KÖKKILINÇ’TAN 12. MADDE HATIRLATMASI

Tartışmaların ardından söz alan CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, meclis kanunlarındaki 12. maddeye vurgu yaparak, “Biz sizin arzunuzla diğer bütün meclise partilerin başkanvekilleriyle bir araya gelip mecliste gündem başlıkları hakkında nasıl hareket edeceğimizi konuşuyoruz. Bu sizin gösterdiğiniz bir centilmenlik. Bu konunun askıda kaldığını ve devamının gelmediğini görüştük. AK Parti Grup Sözcüsü arkadaşımız o halde biz söz almayacağız dedi. Biz bu konuyu o zaman karara bağlamadık. Cuma günü değerlendirilir dedik. Komisyonlar İzmir halkı için çalışıyorlar. Meclis yönetmeliği maddeler hakkında lehte ve aleyhte usulen söz alınabilir deniyor. Bugüne kadar sürekli, merkezi idare müfettişleri inceleyip meclisin yönetimi konusunda kusur bulmamışlar. Meclis yönetmeliğinde 12. maddede eğer kişilik hakkını ihlal edecek ya da konu dışına çıkacak hal ve davranışları meclis başkanı uyarır daha da ileri gidilmesi halinde meclis başkanı o kişiyi dışarı çıkarır der. Biz burada hep Türkiye’ye örnek olduk. Ne zamanki bu konular tartışma konusu oluyor, hepsinde bir kişilik ihlali ya da meclis başkanına yönelen suçlamalar oluyor” dedi.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum