Büyükşehir Meclisi'nde 'demokrasi' mesajları.. Gündem: Belevi sorunu!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı olağan meclis toplantısı İzmir Kültürpark 1 Nolu Holde gerçekleştirildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Ak Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli de katıldı. Son mecliste yaşanan hadise üzerine karşılıklı üzüntülerin dile getirildiği toplantı da bir diğer damga vuran konu da Selçuk'ta bulunan tarım arazisi için gerçekleştirilmek istenen imar değişikliği oldu.

Büyükşehir Meclisi'nde 'demokrasi' mesajları.. Gündem: Belevi sorunu!
14 Eylül 2020 - 19:48 - Güncelleme: 16 Eylül 2020 - 12:14

Hande Turan- Ege'ye Bakış/ İzmir Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı olağan meclis toplantısı kornavirüs tedbirleri gereği sosyal mesafe göztilerek Kültürpark 1 Nolu Hol'de gerçekleştirildi. Toplantının gündeminde son meclis toplantısında Ak Parti grubunun meclis salonunu terketmesi üzerine yaşanan gerginlik oldu. Karşılıklı olarak bir daha böyle görüntülerin yaşanmamasının dileklerinin dile getirildiği toplantıda demokrasinin önemine vurgu yapıldı. Meclisin gündemine damga vuran bir diğer konu da Selçuk Belevi'de yaşanan Roman vatandaşların çadır sorunu ve imara açılması istenen tarım arazisi oldu.

AK PARTİ OLARAK ÜZÜNTÜ İÇERİSİNDEYİZ.
Son yapılan mecliste Ak Parti grubu olarak meclisi terkeden Ak Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, “”Biz Ak Parti grubu olarak hep beraber 17 aylık süreç boyunca İzmir için birlikte mücadele sürdürüyoruz. İzmirli'nin tercihlerine dün olduğu gibi bugün de önem verdik. İzmirli vatandaşların sandıkta koyduğu irade bizim için değerli. Siz başkan olduğunuzda ilk oturumda İzmirli'nin lehine olan her konuda yanınızda olacağımızı söyledik. Geldiğiniz süreçte biz şunu gördük, yaklaşık yüzde doksan üstündeki konular oy birliği ile geçti. Biz İzmir'in alehine olan konularda da muhalefetimizi yaptık. Biz su zamına, toplu taşıma zammına karşı çıktık. Bunlarn bir kısmını siz de kabul ettiniz. Yapılması gerekeni yaptınız. Biz İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde Ak Parti olarak hiç bir gruba had bildirme gibi bir düşüncemiz olmadı aynı şekilde bize de had bildrilmesine müsaade etmeyeceğiz. Hiç bir gruba demokrasi dersi vermeye de kalkmadık. Bize de bu dersi vermeye çalşanlara izin vermeyeceğiz.Bu meclisin örnek olması tüm meclis üyelerinin duruşu ve davranşıyla görülür. Demokrasi çizgisinin dışına çıkmayacağız. İzmir için mücadele edeceğiz ve çalışacağız. Son meclis oturumunda yaşanan süreçle alakalı tüm meclis olarak böyle görüntülere yer verdiğimiz için üzüntü içerisindeyiz. Umarız bir daha böyle bir durum yaşanmaz. Saygılar sunuyorum.” diye konuştu.


 

ÇÖZÜM ÜRETMEK GÖREVİMİZ

Ak Parti cephesinin sözlerinin ardından konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Grup Başkan Vekili Mustafa Özuslu, son mecliste yaşanan hadise hakkında kendilerinin de üzüntü içerisinde olduğununun ve demokrasinin öneminin altını çizerek, “Aslında bu meclisin demokrasinin olduğu bir yer olduğunu biliyoruz İzmir halknın oylarıyla halkın sorunların konuşmak ve çözüm üretmek için görevliyiz. Bu salonda bulunan tüm meclis üyelerinin hangi partiye mensup olursa olsun bu idrakle hareket ediyoruz. Demokrasi bizim için çok önemli değerlidir ve takdire şayandır. Burada aslolan demokrasiyi kurallarıyla işletmektir. Çünkü seçilmiş olmanın halkı temsil etmenin böyle bir sorumluluğu vardır.” şeklinde konuştu.

DOĞRU BİR İFADE DEĞİL

Son mecliste yaşanan hadise hakkında kendi üzüntüsünü belirten Soyer, gündeme oturan 'Demokrasi bazılarına bol geliyor' söylemlerini açıklığa kavuşturmak üzere “Bu doğru bir ifade değil.Demokrasi kurallara uyulmuyorsa herkese bol gelir. Kurallar neyse ona göre davranacağız Ben de Özgür Bey gibi toplatının öyle bitmesine büyük üzüntü duydum. Umarm bir daha böyle bir durum yaşanmayız.

KİŞİYE, KURUMA VE BELEDİYELERE GÖRE KARAR ALINIYOR

Selçuk'ta yaşanan Belevi  Roman sorunu hakkında alınmaya çalışılan bir karar olduğunu ancak kamuoyunun tepkisinden çekinildiğini iddia eden Ak Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, "100 günlük alanlarda tarım arasi olarak görülen bir alanda bir İzmirli hemşerimiz gelse İzmir Büyükşehir Belediye Bakanlığına müraacat etse benim kalacak yerim yok ve ben burada konut ihtiyacımı gidereceğim dese İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin cevabını ben söyleyeyim, reddeder. Az önce bahsettiğiz durumu normal bir vatandaş talep ettiğinde görüşülmeyecek bu husus, İzmir Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Özcan Purçu olduğu için böyle bir uygulama yapıyor. Bu ne demokrasiye ne hukuk kurallarına uyar kişiye, kuruma ya da belediyelere göre bir karar alırsak bu kararlarda çok ciddi sorunlar yaşamış oluruz. Özcan Purçu olmasa idi bu karar bu şekilde verilmeyecekti. Meselein sosyolojik tarafını tartışmıyoruz ama ne hukuk kurallarna ne de teamüllere uyuyor. Dolaysıyla biz vatandaş için nasıl karar veriyor isek bu herkes için eşit olmaldır.” diye konuştu.YAPILABİLİR KARARI VAR
CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, “Evet Özcan Purçu CHP İzmir Milletvekilidir. Selçuk aynı zamanda CHP’li bir belediye tarafından yönetilmektedir. İki tarafı da ayırma konusunda bir durum yok. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na topu atmakla suçlanıyoruz. AK Parti’nin yönetildiği bir ülkede bakanlık bizde değil. 1/100 binlik planları zaten bakanlık yapıyor. Yine bakanlık isterse geçiriyor. Onlar karar veriyor. Burada tarım alanına konut yapılması konusunda Selçuk Kaymakamlığı’nın vermiş olduğu ‘kamu yararı vardır, yapılabilir’ kararı var. Bizim imar komisyonumuz bu konuyu değerlendirdi. Yetki sahibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’dır. CHP’li vekilleri ve başkanları yıpratmak istemek çok yakışık alan bir durum değil” dedi.

KAMU YARARI KARARI VAR
İmar Komisyonu Başkanı Erhan Uzunoğlu amacın roman vatandaşların yaşam koşullarının düzeltilmesi olduğunu söyledi. Uzunoğlu "Özgür beyin anlattıkları kameranın tek bir açısından bakılmasına ve yanlış anlaşılmasına neden olmuştur. İzmir Valiliği roman vatandaşların ev sahibi olması gerektiği gerekçesi ile hazırladığı bir dilekçe ile başlıyor. Burada amaç roman vatandaşların yaşam koşullarının düzeltilmesi. Burada İzmir Çevre Müdürlüğü İzmir Valiliği ile birlikte 5 Şubat 2020 ile birlikte  özgür beyin bahsettiği komisyonlar toplanıp değerlendirdi. Kamu yararı kararının altında Türkiye Cumhuriyeti Bakanı'nın imzası var" ifadelerini kullandı.

YA KARAR ALINSIN YA REDDEDİLSİN
İYİ Partili Kemal Sevinç, “Burada hassas bir durum var. Kamu yararı diye bir durum gelince belediyemize, üst ölçekli planlarımız da bakanlık tarafından yapılınca, belediye bir ters bir karar alsa sıkıntı olur. Özgür Bey’in üslup konusunda itirazları var. İlgili mercilere denilse sıkıntı olmayacak.  Yoksa bunun özünde bunun ilgili mercilere geri gitmesi gerekiyor” açıklamasında bulundu.  

Hızal bir kez daha söz aldı ve “Ya karar alınmaması ya da reddedilmesi gerekiyor. Bugüne kadar tarım alanı bu şekilde önümüze geldiyse reddettik. İtirazımı ilgili mercilerle ilgili bir durum değil” dedi.

NARLIDERE’DEKİ KAMULAŞTIRMA İÇİN AK PARTİ VE CHP KARŞI KARŞIYA!
Narlıdere’de yeşiş alan olan bir arazinin kamulaştırılmasından dolayı belediyenin 2 buçuk milyonluk bir tutarla karşılaştığını söyleyen Hızal, yeşil alanın ticari alana dönüştürüldüğü ve bu kararın hukuksuz olduğunu ifade etti. Hızal’a, Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin cevap verdi. Başkan Engin, “Konuştuklarını siyasi olarak normal buluyorum ama bir İzmirli olarak abartılı ve haksız görüyorum.  Söz konusu parsel yaklaşık 20 yıl önce belediye hizmet alanıymış. Burası yeşil alan değilmiş. Ticari alana da dönüşmüyor. Bunu bir çarpıtma konusu yapmamak lazım” diye konuştu. Konak Belediye Başkanı ve Narlıdere Belediyesi’nin eski Başkanı Abdül Batur da teknik bilgilendirme yaptı. Başkan Batur, “Bu alan benim belediye başkanı olduğum 2001 yılında gündeme gelmişti. Geçmişte belediye hizmet alanları o alan içindeki vatandaşa hisse verilebiliyordu. Tek kişi varsa tapusu özek mülkiyet olarak kalıyordu. Sonrasında biz dava açtık. Meclis kararı var, vatandaşın imzası var, o dava nasıl kazanıldı bilmiyorum. Tüm belediye başkanları geçmişte yapılan değişikliklerden etkileniyoruz. Burada yapılan Narlıdere Belediyesi’nin kamulaştırma neticesinde bir durum çıktı. Burası yeşil alanı değildir. Belediye hizmet alanıydı. Biz park yaptık, rezidans yapmadık. Yapılan çalışma doğrudur. Geçmişte görev yapmış biri olarak destek veriyorum” ifadelerini kullandı.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum