Batur'dan İller Bankası payı tepkisi ve Çeşme'ye destek!

Kıyı Ege Belediyeler Birliği ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Cumhurbaşkanlığı kararı ile belediyelerin devlete olan borçları karşılığında yapılan kesintilerde İller Bankası paylarında artışa gidilmesini talep etti.  Çeşme Belediyesi'ne de destek veren Batur, “Kıyı Ege Belediye Birliği çok zor durumda, Çeşme Belediyesi 45 bin nüfusa göre İller Bankası’ndan pay almasına rağmen 250 bin kişiye hizmet ediyor. Bunun bir an evvel düzeltilmesini talep ediyorum” dedi.

Batur'dan İller Bankası payı tepkisi ve Çeşme'ye destek!
17 Şubat 2021 - 14:50 - Güncelleme: 17 Şubat 2021 - 14:58
Hande TURAN-EGE'YE BAKIŞ/ Konak Belediyesi, İzmir İktisat Kongresi’nin 98. yıldönümünü özel bir oturumla kutladı. İş dünyasının temsilcilerini bir araya getiren etkinlikte, pandemi döneminde ekonomi masaya yatırıldı. Kıyı Ege Belediyeler Birliği ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İller Bankası’nın yerel yönetimlere ayırdığı payın yüzde 50’den, 40’a düşürülmesini eleştirdi. Payın nüfus kriterleri ve  diğer kriterlere uygun olarak ilçelere ve beldelere dağıtımıyla oluşturulması gerektiğine vurgu yapan Batur, Çeşme Belediyesi’nin 250 bin kişiye hizmet ettiğini ancak İller Bankası‘ndan aldığı payın, 45 bin nüfusa göre almasını eleştirdi.

Moderatörlüğünü İzmir’in simge isimlerinden Gazeteci, Yazar Sancar Maruflu’nun yaptığı etkinlikte Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Dilek Gappi, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Tanyeri, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, Ege İhracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Bedri Girit ve Akademisyen Dr. Serdar Şahinkaya katıldı.

“İLLER BANKASI PAYLARIMIZ ERİYOR”

İller Bankası’nın yerel yönetimlere verdiği payı yüzde 50 oranında düşürmesini eleştiren Batur, bu yapılan düzenlemenin değiştirilmesini talep etti. Batur, “Ekonomik olarak da madem ekonomiyi konuşuyoruz belediyelerin ekonomik olarak da sıkıntıları var. Çünkü pandemi sürecinde gerek vergi gelirlerimiz gerek emlak vergi gelirlerimiz diğer vergi gelirlerimizde büyük bir düşüş oldu. Bizim gelirlerimiz İller Bankası paylarından devletin topladığı vergilerin belli bir miktarını İller Bankası’ndan pay edilmesi nüfus kriterleri ve  diğer kriterlere uygun olarak ilçelere ve beldelere dağıtımıyla oluşuyor. Maalesef İller Bankası paylarımız gün geçtikçe eriyor. bu arada sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz. Bizim belediyelerin devlete ve kamu kurumlarına olan borçlarını en fazla yüzde 40’ı kesilebiliyordu, yüzde 60’ını ödenek olarak gönderiyordu. İller Bankası şimdi bu oranı yüzde 50 ye çekeceğiz dedi. Bu pandemi sürecinde belediyeleri ayakta tutacağına, onlara destek olacağına maalesef bu tür kesintilerle yerel yöneticilerin ve yerel yönetimlerin sıkıntılarının artmasına neden oluyor. Bunun bir an evvel düzeltilmesini talep ediyorum” dedi.

ÇEŞME’YE DESTEK

Çeşme Belediyesi’nin de İller Bankası payının nüfusa göre planlanmamasını değerlendiren Batur, “Pandemi sürecinde özellikle Kıyı Ege Belediye Birliği çok zor durumda. Ben şöyle bir örnek vermek isterim, Çeşme Belediyesi 45 bin nüfusa göre İller Bankası’ndan pay, ödenek alıyor. Ama şu anda geçen sene Mart ayından beri  250 bin kişiye hizmet ediyor. En azından pandemi bitene kadar belediyelerden kesintilerin yapılmamasını Kıyı Ege Belediyeler Birliği Başkanı olarak talep ediyorum. Ancak, taleplerimiz maalesef karşılık bulmuyor.  Bu sürecin atlatılmasında en büyük dinamikler belediyelerdir, yerel yönetimlerdir. Bunun da altını çizmek istiyoruz. Bugün herkes zor durumda olabilir ama zorluklarla mücadele etmeyi bilen bir milletiz. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün savaştan yeni çıkmış ve bugünümüzden çok daha zorluklar içinde ki ülkemizi küllerinden yeniden tutmuştur, ekonomik olarak da ayağa kaldırmıştır. Onun için pandeminin ekonomimizdeki zararlarını en kısa sürede atlatacağımıza ben inanıyorum. Çünkü biz Atatürk’ün evlatlarıyız, onun bize bıraktığı mirası en iyi şekilde korumaya ant içmişiz. Sözlerime son verirken, gerçek bir liderin ülkesine halkına neler kattığının emsali olan ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bize özgürlüğümüzü veren tüm kahramanlarımızı bir kez daha büyük bir sevgi saygı ve minnetle anıyorum.

 


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum