Alsancak'ın sevimli maskotu: Taksici Boncuk

Alsancak Talatpaşa Bulvarı'nda bulunan bir taksi durağının maskotu 15 yaşındaki kedi Boncuk, yaz aylarında durak içinde kış aylarında ise müşteri alan araçların içinde taksicilik yapıyor. Duraktaki taksicilerin ve muhitin gözdesi Boncuk, durağa yabancı kedi ve köpekleri de sokmuyor.

Alsancak'ın sevimli maskotu: Taksici Boncuk
14 Ekim 2020 - 10:56 - Güncelleme: 14 Ekim 2020 - 17:12

Hande Turan-Ege'ye Bakış/ Konak'a bağlı Alsancak semtinde Talatpaşa Bulvarı üzerinde bulunan bir taksi durağında 15 senedir yaşamını sürdüren kedi Boncuk, görenleri kendine hayran bırakıyor. Henüz yavruyken durağın karşısında çay ocağı işletmecisi olan Gaffar Bayan'ın kapısının önüne gelen Boncuk, çay ocağına sığınmış. Boncuk'u sahiplenen Bayan, düzenli bir bakım ile Boncuk'u büyütmüş. Sempatik hareketleri ve cana yakın halleriyle kısa sürede muhitin maskotu haline gelen Boncuk yaz aylarında durağın içinde kış aylarında ise çoğu zaman müşteri alan durak taksilerinin içinde taksiye çıkarak herkesi güldürmüş.

HERKESİN GÖNLÜNÜ KAZANDI

Boncuk henüz yavruyken işletmecisi olduğu cay ocağının kapısına geldiğini ileten Bayan, gündüzleri çay ocağının köşesinde geceleri de üşüdüğü için durakta kalmaya başladığını ifade etti. Bayan, “Ben hayvanları çok severim. Evimde de beslediğim kedilerim var. Boncuk buraya 15 sene önce geldi, geldiğinde daha yavruydu. Haline üzüldüm düzenli olarak mamalarını verdim, besledim, büyüttüm ve veterinere götürdüm o da burayı benimsedi ayrılmaz oldu. Durağı da çay ocağını da evi belledi. Boncuk ismini de ben koydum. Kedim öldüğü için bir daha sahiplenmeyeceğim demiştim ama Boncuk sevimli halleriyle hepimizin gönlünü kazandı. Kışın çok soğuk olduğunda çay ocağını erken kapattığım için duraktaki arkadaşların yanında kalıyor. Taksici arkadaşlar da ilgileniyorlar düzenli aşılarını takip ediyorlar. Hayvansever dostlarımız da Boncuk ile yakından ilgileniyor hepsi sağolsunlar” diye konuştu.

YABANCILARI SOKMUYOR

Taksici maskot kedi Boncuk'un durak çevresine yabancı kedi ve köpekleri sokmadığını aktaran Bayan, “Boncuğun kendine has özellikleri var, her kedide olduğu gibi. Eğer önüne sevmediği bir yemeği koyarsınız ya da tok olduğu zaman önce bir yemeği koklar insanın yüzüne ters ters bakar, yemeyeceği için ona kızacağımı anlayınca arkasına bile bakmadan kaçar, ben ona bir şey söylemeyeyim diye. Bir de burayı sahiplenir, yabancı kedi köpek istemez, eğer tanıdığıksa ses etmez. Kışın ocakta ben olmasam dahi kapıyı tırmalaraçmak için, Taksici arkadaşların yanına gider onlarla vakit geçirir” dedi.

DURAĞIN KADROLU ELEMANI

Taksici Boncuk'un durağın kadrolu elemanı olduğunu aktaran taksi şoförü Talat Ayhan, Boncuk'la yakından ilgileniyor. Düzenli olarak aşılarını vurdurduğunu ve veterinerin beslenme için önerdiği şekilde Boncuk'u beslediğini ifade eden Ayhan, “Boncuk 7/24 bu durakta yatar. Onunla yakından ilgileniyorum. Sabah akşam, yaş mama veriyorum. Eskiden kuru mama yerdi şimdi yaşlandığı için dişleri yok yiyemiyor. İğnesini vurduruyorum, 3 ayda bir aşısı var. Bir keresinde tüylerini tarayayım dedim hoşlanmadı, kaçıp gitti. Kendi halinde sakin sessiz bir hayvan, hepimiz onu çok seviyoruz” dedi

BERABER YOLCU BIRAKTIK

Kış aylarında Boncuk'un durakta kaldığını söyleyen Ayhan, bazı zamanlarda taksilere binip yolcuları bırakırken onlarla beraber yola çıktığını ifade etti. Ayhan, “İlk olarak bundan 2 sene önce, Boncuk üşümesin diye ona bir yatak yapmıştık. Orada yatıyordu. Ben de duraktan Karşıyaka'ya müşteri bırakmak için yola çıkmıştım. O arada Boncuk araca binmiş ben farketmemişim. Yolda giderken arkadan bi tıkırtı geldiğini duydum. Bir baktım ki Boncuk arkamda, Karşıyaka Vapur iskelesi'ne yolcu bıraktık. Beraber durağa geri döndük. Beraber güzel bir anımız oldu” diye konuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum