Kısıtlamayla gelen çaresizlik! Sanatçıların koronayla imtihanı

Koronavirüs önlemleri kapsamında kültür sanat etkinliklerine getirilen kısıtlamalar sektörde büyük işsizlik yarattı. Etkinlikleri iptal edilen birçok müzisyen ve tiyatrocu geçinemiyor. CHP Kadıköy İlçe Başkanlığı'ndan 'Müziğe Ses Ver' sloganıyla işsiz kalan müzisyenlere destek geldi.

Kısıtlamayla gelen çaresizlik! Sanatçıların koronayla imtihanı
21 Kasım 2020 - 14:21 - Güncelleme: 21 Kasım 2020 - 16:56

Hande TURAN- EGE'YE BAKIŞ/ İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüs salgınına karşı aldığı tedbirler kapsamında birçok konser ve etkinlik iptal edildi. Pek çok tiyatro sanatçısı ve müzisyen de bu kısıtlamaların ardından işsiz kaldı. Çoğu tiyatro kurumu ise kira ücretini karşılayamadığı için sahnesini kapattı.  Ne zaman sona ereceği belli olmayan kısıtlamalar sonucu müzisyenler enstrümanlarını satmak, eğlence mekanları işyerlerine kilit vurmak zorunda kaldı. Hatta bu zorlu süreçte müzisyen intiharları gündeme geldi. Pandemi başladığından bu yana intihar eden müzisyenlerin sayısı yüze yaklaştı. 'Müziğe Ses Ver' sloganıyla Cumhuriyet Halk Partisi Kadıköy İlçe Başkanlığı'ndan pandemi döneminde işsiz kalan ve zor koşullarda yaşamaya çalışan müzisyenlere destek geldi.

Müzisyenlerin haklarını Anayasa ile güvence altına alınmış olmasına rağmen, çoğu güvencesiz çalışan müzik ve sahne emekçilerinin kısa çalışma ödeneği dahil hiçbir destekten yararlanamadıklarını ve Anayasa'nın 64'üncü maddesine göre, Devletin sanatı ve sanatçıyı koruma ve gerekli tedbirleri alma ile yükümlü olduğunu hatırladan CHP Kadıköy İlçe Başkanlığı binlerce müzisyene destek olmak için bir video yayınladı.

MADDE-64- Devlet, sanat faaliyetlerini ve sanatçıyı korur. Sanat eserlerinin ve sanatçının korunması, değerlendirilmesi, desteklenmesi ve sanat sevgisinin yayılması için gereken tedbirleri alır.

Peki müzisyenler ne istiyor?

  1. Kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğinin geliştirilerek, müzisyen ya da sahne çalışanı olduğunu ispatlayan herkesin yararlanmasının sağlanması.

  2. Part time sigortalı olarak, günlük çalışan sahne emekçilerinin biriken genel sağlık sigortası borçlarının silinmesi ve işyerlerine dönene kadar ödeme alınmaması.

  3. Müzisyenlerin pandemi döneminde sağlanan diğer sosyal yardımlardan, çalışmalarının önündeki kısıtlamalar dikkate alınarak öncelikli olarak yararlandırılması.

     


YORUMLAR

  • 0 Yorum