Başkan Sandal'dan görevde 500 gün raporu: Aylık 3,5 milyon tasarruf!

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, CHP İzmir yöneticilerinin katıldığı toplantıda Bayraklı'da göreve geldiği günden bu yana geçen 500 günü anlatan bir sunum yaptı. “Seni Seviyorum Bayraklı” sloganının vurgulandığı sunumda Başkan Sandal, "Aylık 3,5 milyonun üzerinde tasarruf sağladık" diye konuştu

Başkan Sandal'dan görevde 500 gün raporu: Aylık 3,5 milyon tasarruf!
09 Ekim 2020 - 19:36 - Güncelleme: 10 Ekim 2020 - 12:36

Hande Turan-Ege'ye Bakış/Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, 31 Mart 2019 secimlerinde Bayraklı'da belediye başkanı seçilmesinin üzerinden geçen 500 günü Tepekule Kongre Merkezi'nde düzenlenen toplantı ile anlattı. Pandemi kurallarına uyularak gerçekleştirilen etkinliğe, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP İzmir Milletvekilleri Atila Sertel, Ednan Aslan ve Sevda Erdan Kılıç, CHP PM Üyeleri Rıraf Nalbant Oğlu ve Devrim Barış Çelik, CHP İzmir Kadın Kolları Başkanı Nurdan Şenkal Uçar, CHP İzmir Gençlik Kolları Başkanı Burak Kotan, CHP İzmir il yöneticileri, çok sayıda partili ve meclis üyeleri katıldı.


BAYRAKLI'NIN MENFAATİ ÖNCELİĞİMİZ

Bir kentin sorunlarını çözebilmek için önce sorularını bilinmesi gerektiğini aktaran Sandal, "Kent kimliği, alt yapı, yoksulluk, eğitim ve Smyrna'nın sorunlarının gün yüzüne çıkması ve bu sorunları çözmek için bir hazırlık gerekiyor. Önce paydaşlarımızla barışmamız gerekiyordu. En önemli paydaşımız olan İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ilişkilerimiz bugün tam istediğimiz seviyede. Bayraklı'nın menfaati olduğu sürece herkesle barış içinde olacağız. Muhtarlarımızın öncülüğünde bir Bayraklı inşa etmeye çalışıyoruz.STK'larla ve vatandaşlarla toplumun tüm kesimleriyle el ele Bayraklı'yı yeniden inşa etmek istiyoruz. Bir diğer mesele, topluma hizmet ve doğru projeler üretebilmek için personel reformu yapılması gerekiyor. Eşit işe eşit ücret ile düzenlenen kadrolarla çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

3,5 MİLYON ÜZERİ TASARRUF

Bir sorunu bilmenin ve çözüm önerisini reel olarak vermenin bütçe el vermiyorsa çözümün imkanlı olmadığını aktaran Sandal, israfla mücadeleye dikkat ettiklerinin altını çizdi. Sandal, "Öncelikle ihalaleleri canlı yayınlayarak özellikle aylık 3,5 milyon üzerinde tasarruf yaptık. Gediğimizde ekonomik kriz ve sonrasında pandemi vardı. 250 milyona yakın borcu hiç kredi çekmeden 60 milyon bankaya, toplamda da 133 milyon ödeyerek mali disiplini sağladık" dedi.

BAYRAKLI'DA ÇOCUK VE GENÇLİK MERKEZİ

Bir kenti kent yapan en önemli unsurlardan biri kentin kimliği olduğunu ifade eden Sandal, 5 bin yıllık bir tarihin Bayraklı'da atıl şekilde durduğunu aktardı. Bununla ilgili yol haritasını raporlayan Sandal, 'Ulu önderimize olan vefamızdan dolayı sadece burdan gençlere ve çocuklara armağan edilen bayrmlardan esinlenerek Bayraklı'yı çocuk ve gençler için uygun bir kente dönüştürdük. Pandemi süreci aksatsa da önümüzdeki süreçte kaldığımız yerden devam edeceğiz. Dünya çocuk ve gençlik kentiyle tarihsel mirasa sahip çıkmayı planlıyoruz. Doğançay'da dünya çocuk ve gençlik merkezi kuracağız. Gençlerin çocukların konaklama yeri, hastaneler ve Bayraklı'nın tamamına yayılmış bir spor kenti hayal ediyoruz. Dünyanın bütün çocuk ve gençlerini Bayraklı'ya taşımak istiyoruz. Ve onlardan dinlediklerimizle hem ülkemize hem de dünyanın her yerine duyurmak istiyoruz" diye konuştu.

KRONİKLEŞMİŞ KOKU SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Kentin kronikleşmiş sorunlarının olduğu aktaran Sandal, alt yapıyı belirtirken el attıkları her alanda kendinden bağımsız bir kaç sorun daha barındırdığını iletti. Sandal, “İmkanlar ölçüsünde belki de rekor denilebilecek seviyede, yaklaşık 123 bin 770 ton asfalt yapıldı. 2534 metre kare parke taşı döşendi. İZSU ile beraber Bayraklı'nın önemli sorunu olan koku meselesini çözdük. İZSU kentin bir çok yerinde yaptığı alt yapı yatırımlarıyla çözüm sağladı. 31 park yenilendi 9 adet park açıldı. 12 bin metre kare kauçuk serildi" şeklinde konuştu.

BAYSEM'İN BAŞARISI

Kentin hem ekonomik hem sosyolojik olarak birbirinden bağımsız unsurlardan oluştuğunu aktaran Sandal, “Kenin üçte biri yoksul mahallelerden oluşuyor. Vatandaşın ihtiyacını doğru keşfedip doğru yönlendirmek ve süreklilik sağlamak önceliğimiz. Gıda Bankası ile 2100 aileye temas ettik. İhtiyaç fazlası ürünlerin herhangi bir ücret ödemeksizin sadece lojistiğini sağlayarak vatadanşlara ulaştırdık. 15 bin paket süt, 200 kg et ve tonlarca malzemeyi böyle dağıttık.500'e yakın kadının istihdamını sağladık Bayraklı Belediyesi ve eğitimci bir başkan olarak pandemi sürecinde online eğitime geçen ilk kurum BAYSEM oldu. Türkiye 28'incisi BAYSEM'den çıktı" dedi.

EBA’YA DESTEK TVBACK

Bizim seçim vaatlerimizden biri başkanlık sürecimiz içerisine bu kentten bir arkadaşımız yatağa aç giriyorsa ya da herhangi bir öğrencimiz ekonomik nedenlerden dolayı eğitimini aksatıyorsa o koltuk bize haram olsun dedik. Eğitim anlamında da bir belediye dershanesinde Türkiye 28. Çıktı. Yine BAYSEM’deki öğrencilerimiz Tr de ilk defa online eğitime geçtiler. TVBack ile yeni bir proje başlatıyoruz. 2500 ye yakın tableti yakın zamanda dağıtacağız. İnterneti olmayan çocuklarımızı da düşünerek hafta içi her gün bayraklı belediyesi gönüllü öğretmemeleriyle EBA ya destek bir projeyi hayat geçiriyoruz.

Diğer STK’lar ile çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Bizim için çocuk istismarı önemli. Bu nedenle BUÇİM ile çalışmak bizim için önemliydi. Onlara yanlarında olduğumuzu söyledik ve İzmri’de bir büro açmaları için elimizden geleni yaptık.

SİZ OLDUKÇA ÇALIŞMA AZMİMİZ ARTACAK

Kenti var eden değerler yeni oluşturacağımız projelerden ziyade tarihinizle ilgili. 5 bin yıllık Smyrna'ya sahibiz. Tüm amacımız şu: Denizden sevi yolundan Smyrna'ya, oradan da tüm olanakları sağlayarak bir cazibe merkezi oluşturmak. Bunun içinde çalışmalarımız tamamladık ve sevgi yolunu iki taraflı olmak üzere düzenlemeye gideceğiz. Bu sayede yeni bir kent meydanı elde edeceğiz. Başarılı olabilirsek birde kent müzesi sağlamak istiyoruz. İstiyoruz ki bayraklıda herkes mutlu olsun çocuklar yatağa aç girmesin. İstiyoruz ki bütün vatandaşlarımıza dokunabilelim… Bu noktada asıl umudumuz ve desteğimiz sizlersiniz… Pozitif eleştirileriniz ile kendimizi daha sağlıklı bir iş yapar olarak görürüz.

Bir de kent müzesini kazandıracağız. Onunla ilgili girmişimler devam ediyoruz. Cazibe merkezini oluşturturken sadece Sevgi Yolu değil, Haşim İşcan ve Gümüşpala’yı da kentimizin cazibe merkezi haline dönüştüreceğiz. İstiyoruz ki herkes mutlu olsun, vatandaşımız yatağa aç girmesin, eğitimine ara vermesin, herkese dokunmak ve modern bir kent inşa etmek istiyoruz. Bu konudaki en büyük desteğimiz sizsiniz. Siz oldukça çalışma azmimizi artacak.

“ORTAK MÜŞTEREKLERDE BULUŞMA MECRUBİYETİMİZ VAR”

Saadet Partisi İzmir İl Başkanı Mustafa Erduran, yaptığı konuşmada kucaklayıcı siyasi anlayışının önemini vurguladı ve “Türkiye’de kutuplaşan bir siyasi yapının kucaklaşan bir hale gelmesine vesile oldukları için CHP’li yöneticilere ve başkanıma teşekkür ediyorum. Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir, düşüncelerimiz farklı olabilir ancak ortak müştereklerde buluşma mecburiyetimiz var. Huzur ve barışı herkes istiyor peki bu konuda buluşmak için engel var mı? Yok. Bu ittifakı bir araya getiren iki temel unsur vardır. Bunar Türkiye’nin yeniden ayağa kalkmasına yardımcı olacaktır. Bunlar adalet ve liyakattir. Liyakat esaslı bir belediyecilik anlayışı İzmir’imizi şahlandıracaktır” dedi.

“HARAMİLERİN İKTİDARI SONA ERECEKTİR”

Konuşmasında liyakat vurgusu yapan İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar şunları söyledi; “Odağında insan olan siyaset makbuldür. Toplumun her katmanını ilgilendiren konularda insan köyde, kasabada şehirde nerede yaşarsa yaşasın kamunun hizmetlerinde eşit bir şekilde faydalanmak ister. Bu kamu hizmeti görevine halkın oyuyla gelmiş liyakat sahibi vicdanı ve ahlakı olan her yönetici bunu kendine düstur eder. Bu düsturla verdiği hizmetlerin karşılığını da gün gelir alır. Bu ülkeyi yönetenler 18 yıllık iktidarlarında kayırmacılık, iltimaslı grup, imtiyazlı sınıf ve aynı zamanda hak etmedikleri halde kendilerine destek olmayan kendilerine oy vermeyen her bir vatandaşımızın hakkını bir imtiyazlı sınıfa devrediyor. Bu vicdanlara sığacak bir şey değil. Sayın başkanımı kutluyorum Millet İttifakının desteği her zamana arkasında olacaktır. Siyasete girmiş herkesin bir muradı vardır. Kiminin ki sarayda yaşamak kimin de bu ülkeyi kuran cumhuriyeti müjdeleyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda yürümek isteyen ve bu cennet vatanda bir arada yaşamak isteyen vatandaşları bu yolda buluşturanlara teşekkür ediyorum. Murat dedik. Sarayda yaşamak isteyenler muradına erdi ama sokaktaki insanın tarlada, fabrikada, sokakta ders sahibi olanların derdini dinlemeyi bırakın onları yok sayma vicdansızlığına kadar götürdüler işi. Millet İttifakının bütün bileşenleri olarak yeniden demokrasiyi yaşatmak, hukuku üstünlüğünü yaşatmak ve adaleyi sağlamak için yolculuğumuz devam edecektir. Ama haramilerin iktidarı sona erecektir.”

“KIVILCIMI ATEŞE DÖNÜŞTÜRMEK BİZİM GÖREVİMİZ”

Konuşmasında iktidarın yoksulluğu bitirmeye yönelik hiçbir çabasının bulunmadığını söyleyen ve yönetim anlayışını eleştiren CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “Bu akşam bu kalabalık çok değerli. Pandemi koşulları nedeniyle kısıtlı katılım olsa da burada bu kitleyi görmek bence mutluluk verici. Çünkü yaklaşık 1,5 yıldır görev yapan belediye başkanımız ve ekibi var. Bu ekip bu sürede neler yaptı bunları hem örgütümüze hem ittifak ortaklarımıza hem de STK’lara anlatmaları birebir kendi ağızlarından bunları duymak çok önemli. Sayın Sandal’ın sunumuna baktığımızda Bayraklı da güzel şeyler olmuş ve olmaya da devam ediyor. Her şeyden önce uzlaşı kültürünü benimseyen ve barışı sağlayan ve kent için çalışan bir belediye başkanı olduğunu görüyoruz. Bu çok kıymetli. İzmir Büyükşehir Belediyesi, muhtarlar ve örgütlerle bir arada çalışırsak yapılan işin alamı oluyor. Liyakate öncelik verilen bir iş anlayışı var. Eşit işe eşit ücret anlayışıyla yapılan bir kurumsallaşma çavası var. 3,5 tasarruf sağladık dedi ve bu önemli bir tutar. Bununla ciddi yatırımlar yapar diğer yandan gıda bankası... Bunların hepsine baktığımızda bayraklı belediyesinin sosyal belediyecilik ve CHP’nin belediyecilik anlayışını başarıyla hayata geçirdiğini görüyoruz. Devletin ve iktidarın tüm imkanlara rağmen EBA sitemini hayata geçiremezken Bayraklı belediyesi Bayraklı TV ile bu konuda büyük bir destek veriyor. Çocukları koruyan kadın haklarına saygılı ve kent tarihini korumayı hedefleyen bir belediyemiz var. Belediye başkanları rutin hizmetleri yaparlar. Ancak bir belediye başkanının çok daha önemli bir görevi var. Görev yaptığı ilçede yaşayan hemşerilerimizi iyiye doğru dönüştürmek. Eğitim bununla ilgili çok nemli bir argüman. Yaşam tarzımız ya da düşüncelerimiz farklı olabilir ama bizi bir arada tutan ortak değerler var. Bize adalet, sevgi lazım. En önemlisi bizi bir arada tutan bayrağımız ve MKA var. Kim olursa olsun bu konuda hassasiyeti olan herkesi Millet İttifakı çatısı altında örgütlemek zorundayız. Her türlü imkana rağmen yoksulluğu bitirmekle değil sürdürmekle iktidarını devam ettirme çabası olan, ‘müminlerin görevi varlıkta şımarmamak yoklukta sabretmektir’ diyen bir anlayış Türkiye’yi yönetiyor. Önceliklerimiz ve hedeflerimiz belli. Müreffeh bir Türkiye’yi çağdaş bir demokrasiyle yönetilen adaleti, yargıyı devletin tüm kurumlarını parlamenter sitemle yönetilen bir Türkiye’ye ihtiyacımız var. Bunu kurabilecek güçteyiz. 31 Mart seçimleri bu kıvılcımı yakmıştır, bunu ateşe dönüştürmek sizlere ve bizlere düşüyor” dedi.

Meşale İzmir'den yanacak

Cumhuriyet Halk Partisi Bayraklı İlçe Başkanı Pınar Susmuş ise, "Bayraklı'da hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm vatandaşların ihtiyaçlarını gidermek için üzerimize düşeni yaptık. Sayın başkanımız Serdar Sandal'a ve bu değerli çalışmalara katkı sunan Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer'e teşekkürlerimi sunuyorum. Daha aydınlık bir Türkiye için İzmir'den meşaleyi yakacağımızı biliyorum" diye belirtti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum