Yunanistan Başbakanı : İyon Denizi'nde karasularımızı 12 mile genişleteceğiz

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, İyon Denizi’deki karasularını 6’dan 12 deniz miline çıkaracak bir tasarı üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

Yunanistan Başbakanı : İyon Denizi'nde karasularımızı 12 mile genişleteceğiz
26 Ağustos 2020 - 16:29

 

Yunanistan yakında ülkenin İyon denizindeki karasularını genişletmesine olanak tanıyacak bir tasarı sunacak.

Reuters’in haberine göre açıklama, Yunanistan’la İtalya arasında ve Yunanistan’la Mısır arasında deniz sınırı anlaşmasını onaylayıp onaylamamayı görüştüğü parlamentoda konuşan Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis tarafından yapıldı.

Miçotakis, “Yunanistan parlamentoya sunulacak tasarı ile batıdaki karasularını 6 deniz milinden 12 deniz miline genişletecek” dedi.

Öte yandan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sabah yaptığı açıklamada Yunanistan’a “Şimdi Ege’de sahte kabadayılık peşinde koşması, mezarlıkta ıslık çalma psikolojisinin tezahüründen başka bir şey değildir. Korkunun ecele faydası yoktu. Türkiye Karadeniz’de, Ege’de ve Akdeniz’de hakkını alacaktır. Muhataplarını kendilerine çeki düzen vermeye davet ediyoruz. Türkiye’nin sabrı sınanacak bir ülke olmadığını herkesin görmesini istiyoruz. Yaparız diyorsak yaparız ve bedelini de öderiz” ifadeleriyle seslenmişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum