Vedat Milor, "kariyerimin en zor sorularından biri" diyerek yeni anket başlattı

Gastronomi yazarı Vedat Milor, “anketörlük kariyerimin en zor sorularından biri” dediği “Adana kebap mutlaka kuyruk yağlı mı olmalı, yoksa kuyruk yağsız da olur mu?” anketini başlattı.

Vedat Milor, "kariyerimin en zor sorularından biri" diyerek yeni anket başlattı
06 Mart 2021 - 14:05

Twitter hesabından yaptığı paylaşım ve anketlerle sık sık gündeme gelen gastronomi yazarı Vedat Milor, yeni bir anket başlattı.

“ANKET! Bu sefer sizlere basit gözüken bir soru soracağım. Ama gastronomik açıdan en zor ve en spesifik sorulardan biri bu. Hep beraber analitik çözümleme yapmamız gerekecek. Bol şans! Adana kebap mutlaka kuyruk yağlı mı olmalı yoksa kuyruk yağsız da olur mu?

Gastronomik bilgisini ve muhakeme yeteneğini kullanarak yorum kısmında bu soruya en iyi cevabı verdiğini düşündüğüm bir arkadaşa Adana kebap ısmarlamak isterim kabul ederse.”

Anketi duyurmadan önceki gün  “Anketörlük kariyerimin en zor sorularından birini soracağım. Basit bir cevabı varmış gibi gözükecek ama çok ciddi bir analitik çözümleme ve muhakeme gerektirecek. Bu soru rahatlıkla NASA veya McKinsey mülakatlarında sorulabilir” diyen Milor, diğer gün anketi paylaşarak şu ifadeleri kullandı:


YORUMLAR

  • 0 Yorum