Tüm partiler anlaşmıştı...Kültürpark planlarına ilk dava geliyor

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nden oy birliğiyle geçen Kültürpark Koruma Amaçlı İmar Planı'na ilk dava geliyor. İzmir'İn tanınmış isimlerinden, İzmir Baba olarak da bilinen Sancar Maruflu planı mahkemeye taşıyacağını bildirdi.

Tüm partiler anlaşmıştı...Kültürpark planlarına ilk dava geliyor
13 Şubat 2021 - 13:18 - Güncelleme: 13 Şubat 2021 - 13:28
ADEM SARIKAYA-Tüm partilerin desteğini alarak İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nden oy birliğiyle geçen Kültürpark Koruma Amaçlı İmar Planı'na karşı ilk dava yolda. Uzun süre Kültürpark'la ilgili görevler almış ve ''Örnek Kıdemli Vatandaş'' ödülüne sahip Sancar Maaruflu imar planını mahkemeye taşıyacağını belirtti. Fuar'ın kurucu belediye Başkanı Behçet Uz'un kurduğu Ata Orman-Der (İzmir Atatürk Ormanı Kültürparkı Koruma ve Yaşatma Derneği) adına dava hazırlıklarına başladıklarını aktaran Sancar Maruflu, dava sürecinde diğer STK'ların ve meslek odalarının da yanlarında yer alacağını duyurdu.

En büyük neden yapılaşma

Davayı açmalarının en büyük nedeninin 12 bin metrekare olarak belirlenen inşaat alanında nasıl ve ne kadar bir yapılaşmaya gidileceğinin belirtilmemesi olduğunun altını çizen Maruflu, ''Konuyla ilgili ısrarla sormamıza rağmen bir türlü bilgi verilmiyor. Kültürpark Cumhuriyet'in yalnız İzmir için değil, tüm Türkiye açısından en önemli değerlerinden ve miraslarındandır. Biz İzmirliler olarak bu parkı korumak ve yaşatmakla sorumluyuz'' diye konuştu.“Biz Kültürpark'ın daha da betonlaşmasını istemiyoruz” diyen Maruflu, ''Daha öncede Kültürpark'ta belli yanlışlar yapıldı. Priştina döneminde geçici olarak konulan holler yerleşik hale geldi. Biz bunların kaldırılıp aslına uygun şekilde Kültürpark'ın korunmasını istiyoruz. Elbette İzmir'in hafızasına kazınan mevcut yapıların korunması gerekiyor. Fakat bunun dışında herhanngi bir yapılaşmaya razı gelmemiz beklenemez'' dedi.

Bir an önce son verilmeli

Halihazırda İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Kültürpark'taki hollere taşındığını ve araç trafiğinden dolayı yıllar içinde oluşan kırılgan ekosistemin büyük zarar gördüğünü de ifade eden Maruflu, “Bu uygulamaya da bir an önce son verilmeli ve Kültürpark'ın ekosistemine zarar verecek uygulamalardan kaçınılmalıdır. Büyükşehir Belediyesi tüm İzmirlilere ait olan Kültürpark ile ilgili kararlar alırken daha açıklayıcı olmalı ve sorumluluğunu yerine getirerek Kültürpark'ı korumalıdır. Bu plan bir koruma değil, inşaata açma uygulamasıdır. Çok yakın zamanda diğer STK'ları ve meslek odalarını da yanımıza alarak davalarımızı açacağız'' açıklamasında bulundu.

 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Sancar Maaruflu
  2 ay önce
  Yoktur birbirimizden farkımız, hepimiz .... birbirimizi biliriz, gerekince oybirliği ile birbirimizi destekleriz. İyi ki Sayın Sancar Maruflu gibi duyarlı büyükler var. Kutluyorum ve eski İzmirli bir büyük olarak gönülden destekliyorum. "İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nden oy birliğiyle geçen Kültürpark Koruma Amaçlı İmar Planı'na..." buna oy veren sorumlu duyarsızları kınıyorum.
 • Ali AKGÖK
  2 ay önce
  KÜLTÜRPARK İZMİRİMİZİN GÖBEĞİNDE BİR VAHA, BİR HUZUR MEKANI, OKSİJEN DEPOSU VE TARİHİ BİR MİRAS VE DE DOĞA HARİKASI KENT BELLEĞİ... DOKUNMA! DAHA FAZLA TAHRİBATA GEREK YOK; DO KUN MA!
 • Hülya Yarbuz
  2 ay önce
  Tüm holler yıkılmlu ,Eskiden olduğu gibi Gül bahçelerne dönüştürülmeli .