Pazartesi günü okullar açılıyor: İşte madde madde yüz yüze eğitim uygulaması

Millî Eğitim Bakanlığı’nın yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını döneminde uygulayacağı yüz yüze eğitimin planı belli oldu.

Pazartesi günü okullar açılıyor: İşte madde madde yüz yüze eğitim uygulaması
19 Eylül 2020 - 10:28

Milli Eğitim Bakanlığı 21 Eylül’de anaokulu ve birinci sınıf öğrencileri için yüz yüze eğitimin ilk ders zilini çalıyor. Ancak velilerin endişesisürerken,” Çocuklar hangi gün okula gidecek, kaç saat okulda kalacak, virüsten nasıl korunacak” gibi sorular tartışılmaya devam ediyor. İşte madde madde yüz yüze eğitim modeli…

İki gün okul, beş gün ev

  • Bakanlığın açıklamasına göre, ‘uyum haftası’ adı verilen ilk hafta okul öncesi ve birinci sınıflar haftada 2 gün okula gidip yüz yüze eğitim alacak.

Yarım gün okul

  • Çocuklar 30’ar dakikalık beş etkinlik saati olarak ders yapacak. Öğrenciler yarım gün okulda kalacak.

Okulda yemek yok

  • Hürriyet’te yer alan habere göre, koronavirüsten korunma tedbirleri kapsamında öğrenciler okullarda yemek yemeyecek.

Sınıflar ikiye ayrılacak

  • Bir sınıf iki gruba ayrılacak, sınıfın yarısı bir gün, yarısı bir başka gün okula gelecek.

Ziyaretçi yasak

  • Dışarıdan gelebilecek bir bulaş riskinin önüne geçebilmek için okullara kesinlikle ziyaretçi kabul edilmeyecek.

İstemeyen çocuğunu göndermeyecek

  • Çocukların okula gönderilmesi konusu da velilerin inisiyatifinde. İsteyen veli çocuğunu dilekçe yazıp okula göndermeyebilecek.

Sınav tüm müfredattan

  • Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıkladığı gibi öğrenciler, merkezi sınavlarda müfredatın tamamından sorumlu olacak. İlkokulda sınav yok ama ortaokul ve lise öğrencilerinin okullarında yüz yüze sınavlarına girmesi öngörülüyor. Randevulu sistemle yapılması planlanan sınavlarda öğrenciler sırayla okula gidip sınava girecek.

Okulda temassız oyun

  • Öğrenciler okulda temassız oyunlar oynayacak. Okula yeni başlayanların eğitimi daha önce oynanmış, çocukların keyif aldığı birbirinden farklı oyunlarla tamamlanacak. Bakanlık bu amaçla hiçbir fiziksel temas içermeyen toplam 60 oyun belirledi. Her oyun çocuklarda tanışma, iletişim, dikkat, hareket ve işbirliği gibi çeşitli edinimleri geliştirmeyi hedefliyor. Çocuğun okul ortamında maske, sosyal mesafe ve kişisel hijyen kurallarını içselleştirmesi isteniyor.

“Okulum temiz” belgesi

  • Okullar defalarca dezenfekte edildi, fiziki olarak hazırlandı. Yaklaşık bir aydır açılış provaları sık sık tekrarlandı. Bu dönemde başta özel okullar olmak üzere birçok okul bir hayli masraf yaparak “TSE Okulum Temiz” belgeleri aldı. Umarım okullar açılır ve belgeler de amacına erişir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum