Odalardan 'Alaçatı' çağrısı: İnşaatlar derhal durdurulmalı

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, Alaçatı Sulak Alanı’nda (Alaçatı Port) devam eden inşaatların kanuna aykırı olduğunu belirterek derhal durdurulması gerektiğini vurguladı.

Odalardan 'Alaçatı' çağrısı: İnşaatlar derhal durdurulmalı
11 Haziran 2021 - 14:31

TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, Alaçatı Sulak Alanı’nda devam eden inşaat faaliyetlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Bölgede kıyı kenar çizgisi belirlenmeden su kotunun derinleştirilerek kanal ve bina inşaatlarına devam edildiği belirtilen açıklamada, konuya ilişkin Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Çeşme Belediyesi’ne yazılan yazılara henüz bir yanıt verilmediği vurgulandı. Alandaki inşaat çalışmalarında gelinen son durumu gösteren fotoğrafların da paylaşıldığı açıklamada, “Doğaya yapılan müdahaleler sonucunda Marmara Denizi’nde ortaya çıkan ve gittikçe yaygınlaşan müsilajın tartışıldığı bugünlerde yetkili mercilerin ve tüm İzmirlilerin dikkatini Alaçatı Sulak Alanı’nda yapılan doğa katliamına çekmek istiyoruz” denildi.
 

ACİLEN DURDURULMALI!

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi olarak Alaçatı Sulak Alanı içerisinde hukuka aykırı şekilde devam eden inşaatların takipçisiyiz. Alaçatı Sulak Alanında kıyı kenar çizgisi belirlenmeden su kotunun derinleştirilerek kanal ve bina inşaatlarına devam edilmektedir. Konu ile ilgili Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Çeşme Belediyesi’ne yazdığımız yazılara henüz bir yanıt verilmemiş olup konuya yönelik ilgi yazılarımıza ilişkin yanıtların ivedilikle şubemize iletilmesi gerektiğini hatırlatıyoruz. Doğaya yapılan müdahaleler sonucunda Marmara Denizi’nde ortaya çıkan ve gittikçe yaygınlaşan müsilajın tartışıldığı bugünlerde yetkili mercilerin ve tüm İzmirlilerin dikkatini Alaçatı Sulak Alanı’nda yapılan doğa katliamına çekmek istiyoruz. 150’nin üzerindeki kuş türü, alana özgü olarak varlığı tespit edilen su yılanı ve yine bilimsel çalışmalarla tespiti yapılan endemik/endemik olmayan flora ve faunaya sahip Alaçatı Sulak Alanında da geri dönülmesi mümkün olmayan zararların ortaya çıkmaması için alana ilişkin bütün inşaat faaliyetlerinin acilen durdurulması gerektiği yönündeki çağrımızı yineliyoruz.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum