Menemen'de ünvan tartışması! Vekil mi, Başkan mı?

Tartışmalı seçim sürecinin ardından kura çekimi ile göreve gelen Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan’ın Belediye görselleri ve videolarına unvanının ‘Menemen Belediye Başkanı’ şeklinde yazılmasına CHP’li Karakurt’tan tepki geldi. Karakurt, “Aydın Pehlivan’ın şuanda başkan sıfatı yok, bu sıfatı kullanamaz. Serdar Bey’in istifası söz konusu olsa bile tekrar seçim yapılması gerekiyor. Algı yaratmak için yapıldığını düşünüyorum” dedi.

Menemen'de ünvan tartışması! Vekil mi, Başkan mı?
24 Nisan 2021 - 14:27 - Güncelleme: 24 Nisan 2021 - 14:46
EGE'YE BAKIŞ/ Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un tutuklanması sonrası tartışmalı seçim sürecinin sonunda yenilenen kura çekimi ile başkan vekilliğine seçilen Ak Partili Aydın Pehlivan’ın belediye görselleri ve videolarına ‘Menemen Belediye Başkanı’ şeklinde yazılması dikkatlerden kaçmadı. Cumhuriyet Halk Partisi Menemen Belediyesi Başkan Vekili Adayı Deniz Karakurt konuyla ilgili ‘algı’ yaratılmak için yapıldığı yorumunda bulundu.“BAŞKAN SIFATINI KULLANAMAZ”

Menemen Belediyesi Başkan Vekili seçimlerinde CHP’den aday olan ve yapılan ilk kura seçiminin de kazanını olan ancak Ak Parti’nin itirazları sonucunda Vekilliği iptal edilen Deniz Karakurt yapılan uygulamanı yasal dayanağının olmadığını aktardı. Karakurt,  “Aydın Pehlivan’ın şuanda başkan sıfatı yok, bu sıfatı kullanamaz. Kendisi bunu bir kaçtır yapıyor ancak yasal bir dayanağı yok. Daha önce de bir afişte ‘başkan’ yazılmış. Başkanlık sıfatı alabilmesi için Serdar Bey’in istifası söz konusu olsa bile tekrar seçim yapılması gerekiyor. Direkt başkanlık gibi bir şey zaten olmuyor. Bu yapılanın algı yaratmak için yapıldığını düşünüyorum. Ben pek önemsemiyorum ve kimsenin de buna dikkat ettiğini düşünmüyorum” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy'un "zimmet ve irtikap" suçlarından hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılmasının ardından Belediye Meclisi'ndeki oylamada 4. turda da sonuç alınamayınca yapılan kura çekiminde Belediye Başkan Vekilliği görevine Deniz Karakurt getirilmişti.

AK Parti'nin adayı Aydın Pehlivan'ın seçimde cam kavanoz içinde yapılan kura çekiminin usule aykırı olduğu gerekçesiyle yaptığı başvuru üzerine İzmir 2. İdare Mahkemesi, usule aykırı olduğu gerekçesiyle kura çekiminin yürütmesini durdurmuştu.

CHP'lilerin yürütmenin durdurulması kararına karşı yaptığı itirazı İzmir Bölge İdare Mahkemesi reddetmişti.

Belediye Meclisinin 4 Ocak'ta planlanan toplantısı, CHP ve İYİ Partili üyeler katılmayınca yapılmamış, 7 Ocak'taki meclis toplantısında da CHP ve İYİ Partili üyelerin oylarıyla kura çekimi gündemden çıkarılmıştı.

Kura çekiminin ikinci kez yapılamamasının ardından İzmir Valiliği tarafından sürecin tamamlanması için Başkan Vekili olarak İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan görevlendirilmişti. Görevlendirilen İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, olağanüstü toplantının 13 Ocak'ta yapılacağını ve üye sayısının 4'te 1 oranında katılım halinde kura çekiminin gerçekleşeceğini bildirdi. 13 Ocak 2021'deki meclis toplantısında Cumhur İttifakı tam kadro yerini alırken, Millet İttifakı'ndan sadece Deniz Karakurt, Ali Yılmaz ve Mehmet Karabiniş katıldı. Kura çekiminde bu defa siyah renkli torba kullanıldı. Adayların isimleri A4 kağıdına yazılarak torbanın içine atıldı. Vali Yardımcısı Hulusi Doğan gömleğinin kollarını sıvayarak torbadan bir kağıt seçti. Kuradan Aydın Pehlivan'ın adı çıktı ve böylece Menemen Belediyesi yönetimi CHP'den AK Parti'ye geçti.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum