Kısmi kapanmayla ilgili İçişleri'nden 9 yanıt!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan corona virüse karşı alınan yeni tedbirler dün itibariyle uygulanmaya başladı. İki hafta süreceği açıklanan kısmi kapanmaya dair İçişleri Bakanlığı, vatandaşlar tarafından merak edilen soruları yanıtladı. İşte kısmi kapanmayla ilgili merak edilen sorular ve cevapları...

Kısmi kapanmayla ilgili İçişleri'nden 9 yanıt!
15 Nisan 2021 - 09:51 - Güncelleme: 15 Nisan 2021 - 10:48

Salı günü gerçekleştirilen Kabine Toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, corona virüsle mücadelede alınan yeni tedbirleri açıkladı. Buna göre iki hafta boyunca kısmi kapanma tedbirleri tüm illerde uygulanacak. 

 

İçişleri Bakanlığı, kısıtlamalara dair yayınladığı genelgeyle ilgili vatandaşların merak ettiği soruları yanıtladı.  Seyahat kısıtlaması nasıl uygulanacak? 65 yaş üstü ve 18 yaş altı seyahat edebilecek mi? Kuaförler açık olacak mı? İşte yeni tedbirlerle ilgili merak edilenler...


Kısmi kapanmayla ilgili en çok merak edilen 9 soruya İçişleri'nden yanıt - 2

Sendikalar tarafından genel kurul vb. geniş katılımlı aktiviteler yapabilir mi?

Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler gibi sendikaların da genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinliklerine 17 Mayıs 2021 tarihine kadar izin verilmeyecek.

Kısmi kapanmayla ilgili en çok merak edilen 9 soruya İçişleri'nden yanıt - 3

65 YAŞ ÜZERİ VE 18 YAŞ ALTI SEYAHAT EDEBİLECEK Mİ?

Hafta içi günlerde de sokağa çıkmalarına kısıtlama getirilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocukların şehirlerarası seyahatleri nasıl olacak?

Genelge ile 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklara hafta sonlarının tamamında, hafta içi günlerde ise belirli saatler haricinde (65 yaş ve üzeri için 10.00-14.00; 18 yaş altı için 14.00-18.00) sokağa çıkma kısıtlaması getirildiğinden;

- 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın hafta içi veya hafta sonu ayrımı olmaksızın sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki özel araç veya toplu ulaşım araçlarıyla yapacakları şehirlerarası toplu ulaşım faaliyeti izne tabi olup seyahat izin kurullarından izin alınması gerekecek.

-18 yaş altı gençler ve çocuklarımızın ise yanlarında veli veya vasileri bulunmak kaydıyla sınırlama getirilmeyen yaş gruplarının tabi olduğu kurallar çerçevesine şehirlerarası seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

ŞEHİRLERARASI SEYAHAT KISITLAMASI

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde zorunlu hali bulunmayan vatandaşlarımızın (65 yaş ve üzeri ile 18 yaş altında kalanlar hariç) şehirlerarası seyahatleri nasıl olacak?

-Herhangi bir zorunlu hali (taburcu olma veya doktor randevusu bulunma, yakınının vefatı, bulunduğu şehirde kalacak yerinin olmaması, merkezi sınavlara katılım, askerlik hizmetini tamamlama, sözleşmeye davet yazısı alma ve cezaevinden salıverilme) bulunmayan vatandaşlarımızın sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki şehirlerarası seyahatleri ancak toplu ulaşım araçlarını (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) kullanmak suretiyle mümkün olabilecektir. Şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz eden kişiler seyahat güzergahı ve zamanı ile sınırlı olacak şekilde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.


Kısmi kapanmayla ilgili en çok merak edilen 9 soruya İçişleri'nden yanıt - 5

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan zaman dilimi içerisinde özel araçla seyahat edilebilecek mi?

-Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerin dışında kalan (sokağa çıkma ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmayan) zaman aralıkları içerisinde kalmak kaydıyla özel araçlarla şehirlerarası seyahat yapılabilecektir. Ancak bu tür özel araçlarla şehirlerarası seyahatlerin sokağa çıkma kısıtlamasının başlama saatlerine göre planlanması gerekmekte olup varış şehrine ulaşılamamış olsa bile sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında seyahat izin belgesi olmaksızın şehirlerarası seyahatin sürdürülmesine müsaade edilmeyecek.

Kısmi kapanmayla ilgili en çok merak edilen 9 soruya İçişleri'nden yanıt - 6

Mali müşavirler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf mı?

Serbest mali müşavirleri genel olarak sokağa çıkma kısıtlamalarına tabiler. Ancak kurumlar vergisi beyannamesinin 30 Nisan 2021 tarihine kadar verilmesi gerekliliği nedeniyle mali müşavirler ile çalışanları, 17-18 Nisan ile 24-25 Nisan 2021 Cumartesi ve Pazar günlerine mahsus olmak üzere sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacaklar.
Öte yandan bu muafiyet genel bir muafiyet olmayıp sadece muafiyet nedenine bağlı olarak mali müşavirler ile çalışanlarının ikametlerinden işyerlerine gidiş ve gelişleri ile sınırlı. Aksi durumlar muafiyetin kötüye kullanımı olarak değerlendirilerek idari/adli yaptırımlara konu edilecek.

Kısmi kapanmayla ilgili en çok merak edilen 9 soruya İçişleri'nden yanıt - 7

Herhangi bir tören, nikah merasimi ya da düğün yapılmaksızın evlenme işlemleri yapılabilir mi?

Tören, nikah merasimi ya da düğün yapmaksızın resmi evlenme işlemlerinin gerçekleştirilmesinde herhangi sakınca bulunmamakta. Ancak ilgili Genelgemizde açıkça belirtildiği şekilde 17 Mayıs 2021 tarihine kadar nişankınatörennikah merasimi ya da düğün yapılmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir.

Kısmi kapanmayla ilgili en çok merak edilen 9 soruya İçişleri'nden yanıt - 8

Dinleme tesislerinde yer alan yeme-içme yerlerinde masada servis şeklinde hizmet verilebilir mi?

İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca izin verilen, yerleşim birimleri sınırları dışındaki karayolları kenarlarında bulunan ve şehirlerarası seyahat edenlerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik dinlenme tesislerinde bulunan yeme-içme yerleri sadece şehirlerarası seyahat edenlere hizmet sunulması ve aynı masada ikiden fazla kişiye servis açılmaması kaydıyla masada servis şeklinde hizmet verilebilecektir.

Kısmi kapanmayla ilgili en çok merak edilen 9 soruya İçişleri'nden yanıt - 9

Seyahat acentaları, profesyonel turist taşıma araçları ile profesyonel turist rehberleri Genelge ile hafta sonları belirli saatler için getirilen kısıtlamalardan muaf mı?

-Turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir süreyle Ülkemizde bulunan yabancı turistler hafta sonları uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulduklarından ülkemize gelen yabancı turistlere yönelik tur ve transfer hizmetlerini sağlayacak seyahat acentaları, profesyonel turist taşıma araçları (turist taşıma aracı belgesi olanlar) sürücüleri ile turistlere yönelik rehberlik faaliyetlerini yürütecek profesyonel turist rehberleri (turist rehberi kokartı ve kimlik kartı sahibi olanlar) sadece yabancı turistlere hizmet sunmak ve yetkili seyahat acentasından görev bölgesi, görevin amacı ve yolculuk güzergâhını veya tur programını içerecek şekilde bir belge almak kaydıyla belirli süre ve günlerde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf.Kısmi kapanmayla ilgili en çok merak edilen 9 soruya İçişleri'nden yanıt - 10

KUAFÖRLER AÇIK MI?

Aynı zamanda kuaför ve güzellik merkezi/salonu hizmeti sunan işyerleri ne şekilde çalışacaktır?

-Genelge ile güzellik merkezlerinin/salonlarının faaliyetlerine 17 Mayıs 2021 tarihine kadar geçici olarak ara verildiğinden hem kuaför hem de güzellik merkezi/salonu niteliğinde olan işyerleri Ramazan ayı boyunca sadece kuaförlük hizmeti sunabilecekler, güzellik merkezi/salonu hizmetlerini ise sunamayacaklar.


YORUMLAR

  • 0 Yorum