Kafe ve restoranlardan beş koşullu teklif: Bu tedbirleri alıp açılalım

Geçen yıl Mart’ta başlayan koronavirüs salgınının etkileri hâlâ devam ediyor. Yazın açık bırakılan restoran ve kafeler, salgında ikinci dalganın yaşanmasıyla yeniden kapatıldı. Kira ve çalışanlarının ödemelerini gerçekleştirmekte zorlanan, kapılarına kilit vurmanın eşiğine gelen işletmeciler, açılmak için beş maddelik teklif sundu.

Kafe ve restoranlardan beş koşullu teklif: Bu tedbirleri alıp açılalım
21 Ocak 2021 - 11:02

İşletmeler kira ödemelerini yapamayacak duruma düştü. Hatta sektör temsilcilerine göre eğer açılma süresi daha da uzarsa işletmelerin yüzde 30’u bir daha açılamama tehlikesi ile karşı karşıya kalacak. Kısa çalışma ödeneği ile çalışanlarının maaşlarını ödemeye çalışan işletmeler, tedarikçilerine olan borçlarını da ödeme noktasında büyük sıkıntı yaşıyor. Bu da tarladan başlayan ve restoranlara kadar uzanan tüm sektörleri bir hayli zorluyor.

Hürriyet’ten Burak Coşan imzalı habere göre, sektörün açılmak için sunduğu beş kriter şöyle:
1- Restoranlar bir an önce ‘en sert tedbirlerle’ açılsın, alınan tedbirlere uymayanlar gerekirse kapatılsın.
2- Müşterilere HES koduyla restoranlara giriş yapsın.
3- Aşılamada yeme-içme sektörü çalışanlarına öncelik verilsin, risk en aza indirilsin.
4- Hijyen kuralları en katı şekilde uygulansın burada tavize izin verilmesin.
5- Masalar arası sosyal mesafeye dikkat edilsin, uymayanlar cezalandırılsın.

“Alınabilecek en sert tedbirlere de razıyız”

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, “Alınabilecek en sert tedbirlere de razıyız. Bu işi iyi yapanlarla kötü yapanlar ayırt edilsin. Kurallara uymayanlara en sert cezalar verilsin. Hatta işletmeyi kapatmaya kadar giden cezalar uygulansın” dedi.

“Restoranların açılabilecek en erken tarihte açılmasını bekliyoruz

Big Chef’s’in kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Gamze Cizreli de, “HES kodu ve alınacak ek tedbirlerle restoranların açılabilecek en erken tarihte açılmasını bekliyoruz. Katı kurallar getirilse de işini iyi yapan restoran ve kafeler bunlara uyarak açılabilir. Bu kurallara uymayanlara en sert şekilde ceza verilebilir. Böylece işini iyi yapanlarla yapmayanlar ayırt edilebilir. Yeme-içme sektörüne aşılama konusunda da öncelik verilmeli. Bir an önce açılmak dışında vergi muafiyeti ve desteklere de ihtiyaç duyuyoruz” diye konuştu.

“Açılma süreci biraz daha uzarsa işletmelerin yüzde 30’u bir daha açılamayacak”

Yeme-içme sektörünün kapalı olmasının 2 milyon aileyi yakından ilgilendirdiğini söyleyen Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği Başkanı Kaya Demirer, “Aşılama programında yeme-içme sektöründe olanlar öne alınsın. Eğer açılma süreci biraz daha uzarsa, yeme-içme sektöründe bulunan işletmelerinde yüzde 30’u bir daha açılamayacak” ifadelerini kullandı.

Yeme-içme sektörü de yaşanan bu durumun ardından açılmak için çağrıda bulundu. Biz de yeme-içme sektörünün temsilcileri ile restoranların nasıl açılması gerektiğini, alınabilecek önlemleri konuştuk. Sektör temsilcileri özellikle beş konuya Dikkat çekti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum