İzmirli avukatlar düğmeye bastı: Deprem BM'ye taşındı!

Avukatlar Senih Özay, Hilal Elbüken ve Anıl Kayışoğlu, İzmir depremiyle ilgili bilgilerin ve sonrasında ortaya çıkan tablonun yer aldığı metni BM’ye gönderdi.

İzmirli avukatlar düğmeye bastı: Deprem BM'ye taşındı!
12 Kasım 2020 - 11:17

Açıklamada Bayraklı’da bulunan pek çok vatandaşın deprem bölgesinde mülkiyet haklarını kaybetme riski altında olduğu belirtildi. Bazı insanların binalardan eşyalarını bile alamadıklarına vurgu yapıldı. Karşılanan sübvansiyonların da kayıpları yeterince karşılamadığına dikkat çekildi.

İzmir’de 30 Ekim tarihinde Kandilli Rasathanesi’nin verilerine göre 6.9 şiddetinde bir deprem gerçekleşti. 115 vatandaşın hayatını kaybettiği deprem sonrasında kentte yaralar sarmaya çalışılırken İzmirli Avukat Senih Özay’dan flaş bir hamle geldi.

Gerçekleşen depremin bilgilerinin ve sonrasında ortaya çıkan tablonun yer aldığı bir metin Özay tarafından Birleşmiş Milletler Afet Değerlendirme ve Koordinasyon’una gönderildi.  Yazılı metinde detaylı verilerin yanı sıra, “İzmir ve Türkiye halkının uluslar arası kuruluşların dayanışma ve iş birliğine ihtiyacı vardır” denildi.


Ayrıca Bayraklı’da bulunan pek çok vatandaşın deprem bölgesinde mülkiyet haklarını kaybetme riski altında olduğu belirtildi. Bazı insanların binalardan eşyalarını bile alamadıklarına vurgu yapılırken sübvansiyonlardan yararlanamadıkları da aktarıldı.

Karşılanan sübvansiyonların da kayıpları yeterince karşılamadığına dikkat çekildi.

Metinde avukatlar Senih Özay, Hilal Elbüken ve Anıl Kayışoğlu imzası yer aldı.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum