İzmirdeniz projesine Bakanlıktan vize!

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin uzun süredir çalışma yürüttüğü projede Ankara'dan beklenen müjde geldi. Bakanlık, İzmirdeniz Projesi kapsamında yaptığı Alaybey Tersanesi-Alsancak Limanı arası kıyı kesimi planlarını onayladı.

İzmirdeniz projesine Bakanlıktan vize!
10 Haziran 2021 - 17:44

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin uzun süredir çalışma yürüttüğü projede Ankara'dan beklenen onay geldi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmirdeniz Projesi'nin kritik bölümü olan Alaybey Tersanesi-Alsancak Limanı arası kıyı kesimine ilişkin imar planı değişikliğini onayladı. Bölgenin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği onaylanarak askıya çıktı ve itirazlar 9 Temmuz tarihine kadar kabul edilecek. 

PROJENİN İLGİLİ BÖLGESİ HAKKINDA 

Turan – Alsancak Limanı Arası olarak belirlenen Bayraklı bölgesi 7,98 km’lik bir kıyı şeridini kapsamaktadır. Alan iç körfezin en iç bölgesini oluşturmaktadır. Deniz olarak en sığ kıyı yapısına sahip alanlardan biridir. Sahil bandına yaya erişimi sorunludur. Kıyının tekrar planlanmasında, mevcut kullanım ve potansiyeller üzerinden temalar oluşturulmuştur.

Yeni kıyı karakteri alandaki mevcut sorunlara çözüm ile birlikte yeni kent vizyonunun gerekleri göz önüne alınarak tasarlanmıştır. Körfezde deniz seviyesinin en sığ olduğu bölge olması sebebiyle İzmirli’nin denizle temas ettiği / denize dokunduğu bir kıyı hayal edilmektedir. Bu nedenle kıyının denizle buluştuğu hat yüzeyi değişken, kimi yerde kumsal, plaj, deniz banyosu kimi yerde ahşap deckler, denizle buluşan tribünler şeklinde tasarlanmıştır.

En önemli sorun olarak görülen Altınyol ve İZBAN hattının oluşturduğu fiziksel engeli aşmak için uygun noktalarda ard alan ile kıyıyı bağlayan yaya köprüleri öngörülmüştür.

Bayraklı Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Şelale Deresi arasındaki 23.000 m² Bayraklı 1. Etap Rekreasyon Alanı çalışmalarında; İzmirlinin denizle teması denizle buluşan tribünler ile sağlandı. Viyadük altında yer alan otopark kapasitesi yenilenerek arttırıldı, viyadük üstü bisiklet yolu düzenlendi, bisiklet mola terasları yapıldı, konsol miktarı arttırılarak yaya ve bisikletli geçişine olanak verildi, “Bisim” ve bisiklet parkları yapıldı. Çocuk oyun alanı ve piknik alanı engelli ihtiyaçları düşünülerek tasarlandı. Etkinlik alanı, tanıtım ve sergi alanı, sosyal medya alanı ve sağlıklı yaşam spor alanı gibi farklı amaçlara yönelik aktivite alanlarını kapsayan Bayraklı 1. Etap düzenlemesi 2016 yılında halkımızın kullanımına açıldı.

Bayraklı Şelale Deresi - Adnan Kahveci Kavşağı arasındaki 70.000 m² lik 2. Etap çalışmalarını kapsayan Bayraklı Sahili Düzenleme projesinde, İzmir İç Körfezi’nin en korunaklı ve sığ alanı olması sebebiyle kentliyi denizle buluşturmak için kumsal, denize iniş merdivenleri, şezlonglar ve ahşap teraslar yapılmıştır. Yapılan uygulamalarla genç, yaşlı, çocuk, engelli ve de bisikletli herkes için kullanışlı ve çekici hale getirmek hedeflenmiştir.

Alandaki gölge yapan mevcut ağaçlar korunarak, ağaç yoğunluğu fazla olan 2 bölge piknik alanı olarak düzenlendi. Piknik alanları içerisinde oturma birimleri, piknik çöpleri, aydınlatmalar ve çocuklar için hamaklar yerleştirildi. Ağaç yoğunluğunun az olduğu bölgelerde yaş gruplarına göre çocuk oyun alanları, kuru havuz, spor aletleri, farklı spor dallarına hizmet verecek olan 4 adet spor sahası ile tribünleri, wi-fi ünitesi, bisim ve bisiklet park alanları, wc üniteleri, çeşitli oturma birimleri ve otopark projelendirildi.

İskele Kafe tarafından ikiye bölünen kıyı bandının ilk yarısında mevcut duruma da uygun olan kumsal düzenlemesi yapıldı. Kumsal ile ilişkili beton şezlong ve gölgelik elemanları ile ahşap güneşlenme terasları projelendirildi. Kıyının diğer yarısında da kumsal devam etmekte olup iki adet denize iniş merdiveni yer almaktadır. Kesintisiz bisiklet ve yaya yolunun devamı için Bornova Deresi üzerine bisiklet ve yaya hattını bağlayan köprü yapılmıştır. Tüm alanda toplam 483 adet ağaç ve 16.960 adet çalı dikimi yapılmıştır. Bayraklı 2. Etap düzenlemesi Nisan 2018 yılında halkımızın kullanımına açılmıştır.


YORUMLAR

  • 0 Yorum