İzmir İş Dünyası'ndan devlet destekli 'Deprem Konutları' kampanyası!

İzmir Ticaret Odası'nda düzenlenen basın toplantısında 'Birlikten İzmir Doğar' kampanyasını duyuran İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, "Depremde yakınlarını ve evlerini kaybeden vatandaşlarımız var. Bu vatandaşlarımız acılarını yaşarken bir diğer yandan ev sorunu yaşanmasın diye harekete geçtik, en kısa sürede kendilerini ev sahibi yapacağız" ifadelerini kullandı.

İzmir İş Dünyası'ndan devlet destekli 'Deprem Konutları' kampanyası!
05 Kasım 2020 - 13:32 - Güncelleme: 05 Kasım 2020 - 13:35

Hande Turan-Ege'ye Bakış/ İzmir Borsası, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, Ege İhracatçı Birlikleri, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, İzmir Esnaf ve Sanaatkarlar Odaları Birliği, Ege Genç İş İnsanları Derneği, Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği, İzmir Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği koordinasyonunda, 30.10.2020 tarihinde İzmir'de gerçekleşen 6,6 büyüklüğünde yaşanan deprem sonucunda, ailesinde vefat olan depremzedelere konut yapımı, ihtiyaç olması halinde sosyal ve eğitim alanlarının yapımı ile gerekli olabilecek diğer ihtiyaçların karşılanması amacıyla 'BİRLİKTEN İZMİR DOĞAR' kampanyası başlattıklarını İzmir Ticaret Odası'nda gerçekleştirilen basın toplantısıyla duyurdu.

ÖZGENER: BİZ HAZIRIZ, HAREKETE GEÇİYORUZ

İzmir'de yaşanan depremde vefat eden vatandaşların ailelerine tahsis edilecek konutları ve Birlikten İzmir Doğar Kampanyasını açıklayan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, "Türkiye'nin doğusundan batısına bir çok yer bu felaketlerin gölgesinde yaşıyor. Mimari ve teknoloji ilerledikçe kayıp sayıları azalıyor ama benzer durumlardaki ülkelerle kıyasladığımızda gelişmemiz gerektiğini görüyoruz. El birliği ile önemini almamız gereken bir tehlike deprem. Bu felaketin yaralarını beraber sarmalıyız. İzmir yıllardır depremle karşılaşmıyordu, maalesef şiddetli bir meydana gelen 6,6 şiddetindeki sarsıntıyla acı günler yaşadık. Zaman zaman ekiplerin yoğun çalışmasıyla çok sayıda insanımızı kaybettik. Evleri ağır hasar gören ve oturulmayacak durumda olan insanlarımız evlerini ve iş yerlerini terketmek zorunda kaldı. İzmirli iş insanları olarak zaman kaybetmeden harekete geçmek istedik. Hedeflerimiz çok net, birlik olmalıyız hep birlikte depremlerden tkilenmeyecek bir İzmir ortaya çıkarmalıyız. Birlikten İzmir Doğar diyoruz. İzmir'in her türlü felakete hazırlık olması için hedeflerimizi yakın sürede açıklayacağız. Ancak yakınlarını kaybeden vatandaşlarımız var. Bu vatandaşlarımız acılarını yaşarken bir diğer yandan ev sorunu yaşanmasın diye harekete geçtik. 'Birlikten İzmir Doğar' kampanyası kapsamında kendilerini en kısa sürede ev sahibi yapacağız. Biz hazırız ve harekete geçiyoruz.Bu fikir bizde oluştuğunda bu fikri Valimizle paylaştık ve kendisi tüm sıcaklığı ile bizleri cesaretlendirdi ve hemen izin onay raporunu bize yolladı" diye konuştu.
 

YORGANCILAR: OTURMA RAPORLARI YENİLENMELİ

İzmir'de yapılmış tüm binaların sıfırdan denetimden geçip oturma raporlarının yenilenmesi gerektiğini aktaran Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, "Deprem öldürmüyor, biz depreme hazırlıksız ve yanlış yapılarla mağlup oluyoruz. Zemin, beton ve çimento eksikliği olan binaların sonucu gördük. Öncelikle İzmir'in genel yapı stoğuna baktığımız yeni yapılar dışında, Kordon ve Karşıyaka olmak üzere binaların çoğunlukla 1999 yılından önce yapılmış olduğunu görüyoruz. O gün kullanılan demir metre karesi, c-30 beton ve kolon ölçüsü şimdi yapılan binalarda değişti. Bunlara uyum sağlamak açısından ilk yapılması gereken şey her binada asansörlerin kulanılıp kullanılmaması gibi etiketlemeler nasıl yapılıyorsa, binalarda da, bu binaya girilebilir ya da girilemez gibi ibareler, etiketler olmalı. Yeni baştan oturma izni verilmesi gerekiyor tüm binalara.. Bütün binaların yeni baştan kontrol edilerek oturma raporlarının yenilenmelesi gerekiyor. Deprem sonrasında baştan Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Bakanlar, Arama kurtarma ekipleri ve İzmir halkına teşekkür ediyorum. Büyük dayanışma ile en az hasarla atlattık. 4,5 milyonluk bi şehirde az hasarla atlatmak bir şans. STK'larla başlattığımız bir kampanya var. Odalar ile 500'er bin lira katkı koyarak kampanyayı başlatıyoruz. Bir Organize Sanayi Bölgesi'nden 10 milyon bağış daha aldık, toplamda 11,5 milyon TL kampanya kapsamında toplandı. Ayrıca bir çok iş adamı, hayırsever ve destek olmak isteyen hemşehrilerimiz var. İlk günen beri yanımızda olan her anımızda sorunlarımızı çözen başta Sayın Valime teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımızı Tunç Soyer de ekibiyle beraber güzel bir sınav verdi.Bu depremde hayatını kaybeden hemşehrilerime Allahtan rahmet yararlılara şifa diliyorum”dedi.

KESTELLİ: SİZ DE BİZE EL VERİN

İzmir'i tekrar Türkiye'nin çiçek bahçesi yapmak istediklerini aktaran İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “30 Ekim gününden beri biz iyi değiliz. Güzel İzmir'imiz son 100 yılın en şiddetli depremiyle sarsıldı . Tüm Türkiye'nin kalbi İzmir ile attı. Gelen ekiplerin çalışmalar sırasındaki göz yaşlarında o acıyı görüyoruz. Yeniden ayağa kalmak için bu gönül bağından cesaret alıyoruz. Hedefimiz kampanyamıza katılacak kişilerle, depremde vefat eden vatandaşların aile bireyelerine konutları teslim etmek. İzmir'i Türkiye'nin yeniden çiçek bahçesi yapmak istiyoruz. Halkımıza ve başkanlarımıza teşekür ediyorum. Siz de bu kampanyada bize el verin” dedi.

ESKİNAZİ:YARALARI SARMA GÜNÜ

Arsanın bedelsiz tahsisininin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sağlandığının altını çizen Ege İhracatçı Birliği Başkanı Jak Eskinazi “Konuşmanın zor sözcüklerin duygularımızı anlatmakta yetmediği anlar yaşıyoruz. İzmir depreminde kaybettiğimiz vatandaşlara Allahtan rahmet, yaralı vatandaşlara acil şifala diliyorum. İzmir'de 1995 yılında Karşıyaka Yamanlar Örnekköy'de yaşanan sel felaktinden sonra bu defa İzmir 6,6'lık bir depremle sarsıldı. Bügün yaraları sarma günü. İzmir iş dünyası ve Oda Başkanları olarak ilk andan itibaren iletişim halindeyiz. Mağdur vatandaşların acılarını azaltmak için istişare yapıyoruz. Hükümetimiz, Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz ve Türkiye'nin dört bir yanından yardıma koşan herkese teşekkür ediyorum. İçinde okulu da olan Deprem Konutları projemiz için harekete gieçiyoruz. Arsanın bedelsiz tahsisini sağlayan Cumhurbaşkanımıza teşekür ediyoruz”şeklinde ifadelerde bulundu.

KÖŞGER: TEK YÜREK, TEK VÜCUT OLDUK

Arsa yer temini konusunda rezerv alanlarından bir tanesininin seçileceğini aktaran İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger  İzmirli iş insanlarına teşekkür etti. Köşger, “114 vatandaşımızı Cuma günü gerçekleşen depremde kaybettik. Tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Bu tür hadiseler şehirlerin olduğu gibi milletlerin de tarihinde bir araya gelmeleri bir millet şuuru sağlamalarının miladı oluyor.  İzmir üzerine düşen vazifeyi yaptı. Depremin olduğu andan itibaren biz bir millet olarak 93 milyonun yüreği İzmir'de attı. Sadece 83 milyonun değil bütün gönül coğrafyamı destek beyanında bulunuyor. Millet olarak durmamız gereken noktada durduk. Tek yürek, tek vücut olduk. Bu noktada felaketin olduğu andan itibaren, harekete geçmesi gereken tüm unsurlar harekete geçti. Son can çıkartılana kadar arama kurtarma çalışmaları devam etti ve dün itibari ile bu sonuçlandı. Çok sayıda bina hasarlı ve acilen yıkılması gerekiyor. Bir taraftan da yaraları sarmaya çalışıyoruz. Çadır kentler oluşturduk. Uzun vadede de kalıcı konutlar inşa edilmesi yönünde çalışılıyor. Bu arada İzmirli iş insanlarımız bize gelerek, yardımda bulunmak istediklerini ifade ettiler. Özellikle depremde ailesinden bir ferdini kaybeden tüm insanlara kalıcı konut yapıp hibe etmek istediklerini söylediler. Devletimiz hem kısa süreli çözümler üretiyor, hem de uzun süreli kalıcı konut yapma konusunda çalışmalar yürütüyor ancak İzmirli iş insanlarımızın hemen bir inisiyatif almaları ve İzmirlilerin yaralarını sarmaya çalışması çok anlamlıydı. Yapılaması gereken ne varsa hemen yaptık. Arsa yer temini konusunda da kendilerine arsa verileceğini söyledik. Rezerv alanlarında bir tanesini kendilerine vereceğimizi söyledik. Bu sinerjiyi korumak lazım. Bunu bir başlangıç noktası olarak belirtip İzmir'e Türkiye'ye yakışmayan noktalar konusunda gereken adımları atmamız lazım" dedi.

Kampanyaya katılmak için aşağıda yer alan banka ve hesap bilgilerini kullanabilirsiniz.

Banka

Şube Adı ve Kodu

IBAN

T.İŞ BANKASI

İzmir Şubesi (3400)

TR06 0006 4000 0013 4003 5035 01

T.VAKIFLAR BANKASI

Kordon Şubesi (440)

TR51 0001 5001 5800 7312 2758 33

ZİRAAT BANKASI

İzmir Şubesi (137)

TR17 0001 0001 3700 3500 3550 01

HALKBANK

İzmir Şubesi (430)

TR82 0001 2009 4300 0016 3412 72

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum