İzmir Emniyet Müdürü Aşkın açıkladı: Sahte alkolün içinden ne çıktı?

İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın İzmir’i derinden sarsan sahte içki ölümleri hakkında açıklamada bulundu. Ölümlerin muhtemelen etil alkolün içine karıştırılmış metil alkolden kaynaklandığını vurgulayan Aşkın, “ Laboratuvar sonuçları da bunu gösteriyor. Şu an vefat eden 18 kişi var, hastanelerde de 20'nin üzerinde kişi tedavi görüyor" dedi.

İzmir Emniyet Müdürü Aşkın açıkladı: Sahte alkolün içinden ne çıktı?
13 Ekim 2020 - 13:52

İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından gelen sahte alkol ölümleriyle ilgili gazetecilere konuşan İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, 2020 yılında yaklaşık 60 ton civarında kaçak alkol ele geçirdiklerinin altını çizerek, “Bunun bütün kentlerde olduğu gibi bizim şehrimizde de yaygın olduğunu biliyoruz. Ölümler, muhtemelen etil alkolün içine karıştırılmış metil alkolden kaynaklanıyor. Laboratuvar sonuçları da bunu gösteriyor. Vatandaşlarımızdan, bilmediğimiz yerden alınan alkoller ya da 'etil alkol' diye verilen malzemelerden evde kendilerinin yaptıkları alkolleri tüketmemelerini istiyorum. Bunlar eğer alınacaksa kurumsal yerlerden, bandrollü şekilde alınmasını istiyorum” ifadelerini kullandı.
 
Vatandaşların aldıkları malzemenin ne olduğunu ve etil alkolle metil alkolün farkını ne satıcının ne de kullanıcının anlamasının kesinlikle mümkün olmadığını aktaran Aşkın, “Bilmeden içine az miktarda bile olsa metil alkol karışmış olsa insan hayatına mal oluyor. Bu yüzden birçok insanımız hala hastanede yatıyor. Hala bunu kullanıp hastaneye gelenlerin olduğunu biliyoruz. Bununla ilgili elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Dün akşam da büyük miktarda bu sahte etil alkolü İzmir civarına dağıttığını bildiğimiz kişileri yakaladık ve hala da çalışmalarımız devam ediyor. Şu an hastanelerimizde 20'nin üzerinde kişinin tedavisi sürüyor ve dün akşam itibariyle de 18 vefatımız var. Ancak hastanede tedavisi süren kişiler arasında durumu kritik olanlar da var" diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum