İzmir'de yıkılacak bina sayısı ve okulların durumu belli oldu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan deprem bölgesindeki okullarla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum açıklamasında “857 okulda hasar tespit çalışması yapıldı.

İzmir'de yıkılacak bina sayısı ve okulların durumu belli oldu
07 Kasım 2020 - 13:18 - Güncelleme: 07 Kasım 2020 - 13:22

Beş okulumuz ağır, 18 okul da orta hasarlı olarak tespit edildi. Bu okullardaki taşınma süreci başlayacaktır” dedi. Kurum, taşınma ve kira yardımlarının da bugün başladığını duyurdu.

Taşınma süreçlerini koordine ediyoruz. Yapılacak işlere ilişkin bilgilendirme yapıyoruz. Her gün mimarlarımız TOKİ Başkanımızla hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. 15 gün içinde projeleri tamamlayıp bir ayda başlayacağız.
 • Yedi proje alanında enkaz ve enkaz etrafı alanlarda projeler hazırlıyoruz. Vatandaşlarımızı  bilgilendireceğiz. Zemin+5 kat 2+1 şeklinde yapacağız. 2+1 istemiyorum ve rezerv alan istiyorum diyenler için şehir hastanesi arkasında olan yer için büyütme çalışmalarımız da var. Sağlam bir zemin, uygun bir yerleşim alanı. İzmir yerel değerlerini koruyacağımız planlama yapıyoruz. Sosyal alanları, cami ve kültür merkeziyle örnek bir proje.
 • Bir yıl içinde vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Diğer mahallelerde de depremde hasar görmemiş ya da az hasarlı alanlarda dönüşüm talepleri var. Tüm İzmir genelinde çalışma başlattık. Bu alanlarda verilecek tüm maddi ve teknik desteği vermeye hazırız.
 • Bugün itibariyle 61 bin 735 binada 348 bin bağımsız bölümde hasar tespit çalışması tamamlandı. Ağır hasarlı ve yıkılacak olan toplam 309’dur. 3152 az hasarlı binamız var. 372 orta hasarlı binamız var. İzmir’de okullarımız bir hafta daha ara verildi. Bu süreçte okullardaki hasar tespit çalışmaları da devam ediyor.
 • 857 okulda hasar tespit çalışması yapıldı. 5 okulumuz ağır, 18 okul da orta hasarlı olarak tespit edildi. Bu okullardaki taşınma süreci başlayacaktır. Dolayısıyla velilerimiz ve vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Hasarlı binalarda eğitim olmayacaktır. Bu okullardaki öğrenciler mahalledeki en yakın okula transfer edilecek.
 •  Sahada şu an 7 bin personelimiz 1007 araçla hizmet veriyor. Önümüzdeki hafta salı çarşamba hasar tespit çalışmalarımız tamamlanacak.
 • Hasarlı hiçbir binada eğitim yapılmayacak. Konak-Bornava-Seferihisar-Buca’da talepleri almaya devam ediyoruz. Bayraklı ve diğer ilçelerde 3370 talep aldık. Hasar tespitleri için hasartespitcsb.gov.tr’den öğrenebilirler. 5000 konutluk örnek bir şehircilik anlayışıyla projelerimizi yaptık.
 • Çalışmamızın miktarını artırabilecek arazimiz mevcuttur. Yardım süreçleri de devam ediyor. Ağır hasarlı binalar için yardımlar başladı. Orta hasarlılar için de yardım süreci başlatıyoruz. Ağır hasarlılarda 13 bin TL, kiracılarımıza ise 5 bin TL yapıyoruz. Orta hasarlılarda ise ev sahiplerine 5 bin TL, kiracılarımıza 2500 TL yardım sürecini başlattık. Ağır hasarlı binalarda oturanlar için yardımlar başladı.
 • İzmir Valiliğimize internet sitesi üzerinden bina durumu ve taşınmaya ilişkin durumlarını taleplerini belirtebilirler. İhtiyaçlarını internet sitesi üzerinden başvurabilirler. Koordinasyon çadırlarında da başvurular alınıyor.
 • AFAD’dan hak sahibi olanların nasıl bir ödeme olacak sorusu var. 2 yıl ödemesiz sıfır faizle 18 ay ödeme yapılacak. Maliyetlerde yüzde 40-50 oranında indirim yaptık. Bu alanlarda riskli binalardaki vatandaşlarımızın da kentsel dönüşüm bünyesinde süreçleri yürütülecek. Kira öder gibi bir bedelle ev sahibi olabilecekler. Çalışmalar hızlı bir şekilde yürütülüyor.
 • 16 gün sonra Bayraklı’daki 1000 konteynerlık alan sosyal donatılarla inşası gerçekleşiyor. 16 gün sonra Bornova’daki 312 konteyner çalışmalarını başlatacağız. Ben konteyner kentte mi kalacağım, kiralık dairede mi kalacağım, gibi başvurularını yapmaları önemli. 2700 çadırımız kurulu. 944 boş çadırımız var. 6408 vatandaşımız çadırda kalıyor. Yemek hizmetimiz 500 bini aştı. Diğer STK ve belediyelerimizle Kızılay koordinasyonunda veriyoruz.
 • 4 çadır yerleşkesine poliklinik çadırı da kuruldu. Aynı şekilde Covid testi yaptırılacak çadırımız mevcut. Çocuklar için psikososyal destek veriliyor. En azından duygusal anlamda destek olmak amacıyla bu desteklerimizi çocuklarımıza yapıyoruz. Giyim ihtiyacı olan vatandaşlarımız için her türlü ihtiyaçları gideriliyor. Gelen talepleri koordinasyon merkezlerine vatandaşlarımız iletebilir.
 • Bundan sonraki süreç artık taşınma ve yapım süreci.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 6.6 büyüklüğündeki depremle sarsılan İzmir’le ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Kurum, “Tespiti yapılan ağır hasarlı, acil yıkılacak ve yıkık bina sayısı 309’a, 4 bin 425 bağımsız bölüme ulaştı” dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde;

YORUMLAR

 • 0 Yorum