İzmir Barosu'nun Genel Kurulu'na barikatlı abluka!

İzmir Barosu’nun, meslek kuruluşlarının genel kurullarının koronavirüs salgını nedeniyle 1 Aralık 2020’ye kadar ertelenmesine ilişkin kararın yürütmesinin durdurulması istemi mahkeme tarafından haklı bulunmuştu. İzmir Barosu’nun üyelerini genel kurula davet ettiği Kültürpark Fuar 3 Numaralı Hol, polis ekiplerince abluka altına alındı.

İzmir Barosu'nun Genel Kurulu'na barikatlı abluka!
17 Ekim 2020 - 13:30 - Güncelleme: 17 Ekim 2020 - 13:38

A3Haber Merkezi'nde yer alan habere göre, İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüs tedbirleri kapsamında etkinliklerin ertelenmesine ilişkin yayımladığı genelge ile baroların da genel kurulları 1 Aralık’a kadar ertelendi. Valiliklere bağlı olan hıfzıssıhha kurulları genelge doğrultusunda baroların genel kurullarının ertelenmesine karar verdi. İzmir Barosu’nun da genel kurullarının ertelenmesine ilişkin kararın yürütmesinin durdurulması istemi haklı bulundu. İzmir 1. İdare Mahkemesi, kararında şu ifadelere yer verdi:

“Davalı idarenin savunması ve ara karan cevabı alınıp ya da savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar yürütmesinin durdurulmasına, 15/10/2020 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.”

Olağan Genel Kurul’a davet

İzmir Barosu’ndan dün yapılan son açıklamada, “Tüm meslektaşlarımızı 17 Ekim 2020 tarihinde (Cumartesi günü) saat 10.00’da Fuar 3 Numaralı Hol’e davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Olağan Genel Kurul’a polis ablukası

İzmir Barosu’na kayıtlı avukatlar Kültürpark Fuar 3 Numaralı Hol’e gittiklerinde polis barikatlarıyla karşılaştı. Genel kurulun yapılacağı alanda güvenlik güçlerinin aldığı yoğun önlem dikkat çekerken polis ekipleri alanı barikatlarla abluka altına aldığı gözlemlendi.

Avukatlardan tepki

İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Baran Selanik Twitter’dan yaptığı açıklamada, “İzmir Barosu Genel Kurulu’nun yapılacağı salonun önüne barikat kurulmuş durumda. Hukuka ve kanuna aykırı şekilde Genel Kurulumuzu yapmamız engelleniyor. Genel Kurul salonunun etrafı 11 polis minibüsü ve TOMA ile çevrilmiş halde” ifadelerine yer verdi.

İzmir Barosu’na kayıtlı avukatlardan Süleyman Karadağ da sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “İzmir Barosu Genel Kurulu’nu yaptırmamak için her yeri barikatlarla kapatmışlar. Fuarın içi çevik kuvvet dolu ve avukatları salona sokmuyorlar!! Faşizminiz bizi yıldıramaz. herkesi teslim alsanız da avukatları teslim alamayacaksınız” dedi.

Aydın Baro Başkanı Bozkurt’tan tepki

Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “İzmir Barosu Genel Kurulunun yapılacağı salonun önünde, Mahkeme kararının karşısında, sandıkla avukatlar arasında  kapı gibi duran polislerimiz; işte ileri demokrasi, işte hukuk devleti! Alkışla Feyzioğlu!” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum