İnciraltı'nda süreç devam ediyor: Kamu yararı kararı alınacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından planlama çalışmaları yürütülen Balçova İnciraltı’yla ilgili süreç devam ediyor.

İnciraltı'nda süreç devam ediyor: Kamu yararı kararı alınacak!
06 Ekim 2020 - 11:31

Toprak Koruma Kurulu’nun kararı sonrasında bakanlığın “kamu yararı” kararı alması bekleniyor. Öte yandan bakanlık, Büyükşehir ve Balçova Belediyeleri’ni masaya davet edecek.

İzmir’in önemli gündem maddelerinden birisi haline gelen Balçova İnciraltı’nın planlanmasıyla ilgili süreç devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ekiplerinin bölgede incelemeler yaparak hızlandırdığı çalışmalarda birkaç ay sonra planlar ortaya çıkacak. Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin “orası tarım alanı” diyerek dava sinyali verdiği İl Toprak Koruma Kurulu’nun raporunun ayrıntıları da netleşti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin temsilcisinin toplantıya katılmadığı raporda, İnciraltı’nın büyük bir kısmının zaten “marjinal tarım alanı” olduğu vurgulandı. Şu anda ekim ve dikim yapılabilen orta bölgedeki kısımlar için ise “kamu yararı alınması” şartı getirildi. Kurul, kamu yararının alınarak planlamanın yapılabileceği ve bölgede imar düzenlemesinin olabileceğini belirtti.

Buna göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önümüzdeki günlerde bölgenin “marjinal tarım alanı” olan kısımları dışında ekim ve dikim yapılan kısımlarında imar düzenlemesi yapabilmek için “kamu yararı” kararı alacak.
Bakanlığın planlama fikrine göre bölgede yapılaşma koşullarının dört kat ile sınırlandırılması planlanıyor. Ticaret ve konut alanlarının da bulunacağı İnciraltı’nın ağırlığını sağlık turizmi konsepti oluşturacak. Ayrıca, orta kısımda kalan ve tarım alanları olarak görünen yeşil doku büyük bir millet bahçesi ya da Central Park modeli düzenlemeyle haritaya işlenecek. Arazi, daha sonra yapılaşmaya açılmasın ve üzerinde bir değişiklik yapılmasın diye “birinci derece doğal SİT” hürriyetine bürünecek. Geriye kalan alanlar “sürdürülebilir” yani eski düzendeki ikinci derece SİT konumuna gelecek. Yol güzergahları, ana yol bağlantıları ve hiç tarımın yapılmadığı alanlar imara açılacak. İnciraltı’nın özellikle sahil kesimi ve deniz kenarındaki kent ormanı bölümlerine hiç dokunulmayacak.

Masaya davet 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın evrak üzerindeki yasal düzenlemeleri yaptıktan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesi’ni de masaya davet etmesi bekleniyor. Kısa süre içinde önerileri alınacak iki belediyenin çalışmaları bakanlık tarafından yapılacak planda dikkate alınacak.
Ayrıca, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a da İzmir’deki gelişmeler, yapılan çalışmalar ve son durumla ilgili bilgi verilmesi bekleniyor. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum