Güzelbahçe'deki go-kart pistinin parselasyon planları onaylandı 

Güzelbahçe’nin Yelki bölgesinde “Go-kart” pisti için yapılan parselasyon planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylanarak 9 Ekim tarihinde askıya çıkarıldı. Go-kart pisti(Açık spor alanları)  imar planlarında Doğal Sit ve tarım alanı olarak görülen 49 bin 230 metrekarelik bölgede yer alıyor. Plan notlarına göre 4 metre yükseklikte tek katlı binalar yapılabilecek.

 Güzelbahçe'deki go-kart pistinin parselasyon planları onaylandı 
10 Ekim 2020 - 10:28

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Güzelbahçe’nin Yelki bölgesinde büyük tartışmalara neden olan Doğal Sit ve tarım alanındaki “Go-kart” pistinin parselasyon planlarını onaylandı. İzmir Çevre İl Müdürlüğünün yaptığı açıklamada; söz konusu alanın parselasyon planlarının Çevre Bakanlığının  21.09.2020 tarih ve 196253 sayılı Bakanlık Makam Olur’u ile onaylandığı belirtildi. Açıklamada planların 09.10.2020-07.11.2020 tarihleri arasında bir ay süreyle askıda kalacağı da ifade edildi.
 

Tarım ve Sit alandaki imar plan değişikliğine İzmir Büyükşehir Belediyesi, Güzelbahçe Belediyesi, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi ve çevreci sivil toplum kuruluşları karşı çıkmıştı.

Dört metre yüksekliğe kadar binalar olacak

Go-kart pisti(Açık spor alanları)  imar planlarında Doğal Sit ve tarım alanı olarak görülen 49 bin 230 metrekarelik bölgede yer alıyor. Plan notlarına göre 4 metre yükseklikte tek katlı binalar yapılabilecek. Seyirci ve sporcuların ihtiyacına yönelik yönetim binası, açık otoparklar, soyunma odası ve dinlenme salonu inşa edilebilecek.

Zeytinlik ve dikili tarım arazileri ile çevrili

Egeligazete’de yer alan habere göre, çevreci örgütler, söz konusu alanın hem 3573 sayılı Kanunda belirtilen zeytinlik alanlar, hem de 5403 sayılı kanunda belirtilen Mutlak ve Dikili Tarım Araziler ile çevrili olduğunu hatırlatarak bu girişime karşı çıkıyor Yapılmak istenen tesisin tarımsal kullanım bütünlüğünü bozduğu, insan ve hayvan sağlığına zarar vereceği de belirtildi.

Yürütmeyi durdurma kararı verilmişti

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce’nin karşı duruş sergilediği pist için İzmir 5’inci İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Güzelbahçe Belediye Başkanı İnce, “Bu daha önce yaptıkları plana istinaden alınan yürütmeyi durdurma kararı. Bundan sonra bir de binlik plan değişikliği yaptılar. Onu da onaylattılar. İki defa plan yaptılar. Her ikisine de davalar açılmış durumda. Mücadleemiz devam ediyor”açıklamasını yapmıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum