Erdoğan'ndan Merkez Bankası kararı öncesi 'yüksek faiz' çıkışı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'nda konuşuyor.

Erdoğan'ndan Merkez Bankası kararı öncesi 'yüksek faiz' çıkışı
18 Kasım 2020 - 15:15 - Güncelleme: 18 Kasım 2020 - 15:23

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'nda konuşuyor.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarında öne çıkan başlıklar;

- Daha Kıbrıs meselesinin ne olduğunu, Maraş'ın açılmasının ne alnalam geldiğini bilmeyen ekonomiyi izah etmek te mümkün değil. KKTC Cumhurbaşkanı bunları davet ediyor ve bu davete icat etmeyip yine beni eleştirmeye kalkıyor.

- Kapalı Mraş bölgesini açmak diye bir tezi savunmak anlayışın var mı yok. Aynı şeyi bunlar Azerbaycan'da, Suriye'de yaptı.


YÜKSEK FAİZ AÇIKLAMASI


- Yüksek faiz sebebiyle üretimin, ticaretin, istihdamın temsilcileri olan sizler karar vericilere
yol gösteriyor, ışık tutuyorsunuz. Yüksek faizin nelere mal olduğu ortada. Yüksek faizle bizler gerçek anlamda yatırım yapabilir miyiz? İstihdam üretebilir miyiz? Mümkün değil. Öyleyse bizim bu noktada çok daha dikkatli olmamız lazım, yüksek faize yatırımcımızı ezdirmememiz gerekiyor.


- Birçok iş insanımızla konuştuğumda beni faiz batırdı diyorlar. İnşallah bunları da tersine çevireceğiz. Önümüze çıkan engelleri aşarak hedeflerimize doğru yürümeye devam edeceğiz. Özellikle nakit akışından teşviklere kadar çok sayıda destek paketini hayata geçirdik.

- Hukuk ve ekonomi reformları yeni dönemin hazırlıklarıdır. Önümüzdeki dönemde ihtiyaç duyulan değişimleri hayata geçirmek bizim görevimizdir. Kaba inşaatını tamamladığımız binamızı nihai hale getirecek atılımın eşiğindeyiz. Ülkemiz artık şahlanış dönemine giriyor. Yerli ve uluslararası yatırımcılar için en uygun şartları sağlamaya devam edeceğiz. Yılı pozitif büyüme ile bitireceğimize inanıyorum. Hedefimiz bir an önce tek haneli enflasyon rakamlarına ulaşmaktır. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum