Erdoğan: Denetimsiz dijitalleşme faşizmdir

TRT World Forum'un açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dijitalleşmeye değindi, "Hiçbir denetimin olmadığı, keyfiliklere açık, hukukun dışında bir alan olarak algılandığında dijitalleşmenin bizi götüreceği yer faşizmdir" dedi.

Erdoğan: Denetimsiz dijitalleşme faşizmdir
01 Aralık 2020 - 13:52

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT World Forum'un açılış konuşmasını yaptı.
Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Yükselmekte olan yeni medya araçları daha da yaygınlaştı. Hayattaki her şey gibi teknoloji de insan hayatını kolaylaştırmak için vardır. Dijitalleşme hepimiz için hayırlı neticeleri beraberinde getirecektir.

Hiçbir denetimin olmadığı, keyfiliklere açık, hukukun dışında bir alan olarak algılandığında dijitalleşmenin bizi götüreceği yer faşizmdir. Yeni ötekileşmelere yol açmamalıdır. Kimi zaman hukuk düzeninin bile yetersiz kaldığı durum sosyal sorunlara kapı aralıyor.
Mağdurlar hukuki mecra bulamıyor. Bunun adı özgürlük olamaz. Devletlerin vatandaşlarını korumak için attığı iyi niyetli adımlar özgürlüklere müdahale parantezine alınıp akim bırakılmaya çalışılıyor. Kötülük yapanın, suç işleyenin yanına kar kaldığı bir düzenin adı özgürlük olamaz.

Sınırsız özgürlük başlığı altında tamamen denetimsiz bir alan oluşturularak mağduriyetlerin oluşmasına sebebiyet veriliyor. Sosyal medya şirketleri iyi niyetli çabalarımıza gönüllü destek vermezlerse Türkiye her şartta vatandaşının hukukunu korumayı sürdürecek.
Avrupa’daki olaylarda üç maymunu oynadılar. Fransa'nın medyaya ablukası karşısında eleştirel tek cümle kurmadılar. Medya organlarının İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığına bayraktarlık yapması, gerçekten utanç vericidir.

Basın özgürlüğü kılıfı altında sergilenen nobran tavra bir dur denilmezse, bunun acısını Avrupa ile beraber tüm insanlık çekecektir. Uluslararası medyanın tekdüzeleştiği günümüzde, TRT World haksızlıklara karşı adaletin sesi oluyor."


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum