Ekonomik ve sağlıklı ısınma için nelere dikkat etmeliyiz?

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İzmir şubesi 'Ekonomik ve sağlıklı bir ısınma için nelere dikkat etmeliyiz' başlığı altında uzmanlık alanlarından yola çıkarak öneriler oluşturdu.

Ekonomik ve sağlıklı ısınma için nelere dikkat etmeliyiz?
11 Aralık 2020 - 12:23 - Güncelleme: 11 Aralık 2020 - 12:28
Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, özellikle ısınma alanındaki kullanımı her geçen gün ağırlık kazanan kombilerin daha verimli ve tasarruflu kullanımı doğrultusunda yurttaşlara bazı tavsiyelerde bulundu.

Oda tarafından yapılan yazılı açıklamada öncelikli olarak kombi ve ısıtma tesisatı bakımlarının yaptırılması gerektiği ifade edilerek "Daha verimli bir enerji elde edilmesi için yanma veriminin arttırılması ve güvenli bir yanma için kombi bakımı, uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Kombinizin uzun yıllar yüksek verimle yanabilmesi, enerji tasarrufu sağlanabilmesi, ileride yaşanabilecek muhtemel arızaların tespiti için, onarım ve işletme maliyetlerinin düşürülmesi için kombi bakımları yaptırılmalı" denildi.

ISI YALITIMI ÖNEMLİ

İnsanların kendilerini ısıl anlamda konforlu ve rahat hissettikleri sıcaklık aralığının 20-22 °C civarında olması gerektiği belirtilen açıklamada "Yüksek sıcaklıklarda ısınmaya çalışmak, yüksek yakıt maliyetlerine neden olacaktır. Sıcaklığın her 1 °C yükseltilmesi, yakıt tüketiminde şehirlere göre değişen % 7 ile % 10 dolaylarında artışlar ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca yine bu yüksek sıcaklıklar, hava kuruduğu için üst solunum yolları hastalıklarına zemin hazırlamaktadır. Daha ekonomik bir ısınma için ısı yalıtımı da çok önemlidir” denildi.
 

TMMOB Makine Mühendisleri Odasının verimli bir ısınma sistemi için önerdiği notlar:

Dış hava sıcaklığına bağlı olarak ısıtma cihazlarımızı düşük sıcaklıkta sürekli yakmak, kesintili yakmaktan daha ekonomiktir. 

- Apartman giriş kapılarının otomatik kapanacak şekilde yapılması ve mümkünse küçük bir antre oluşturularak ikinci kapı ilave edilmesi, merdiven boşluklarından ısı kaybını azaltacaktır.
- Pencere ve kapılarınızda hava sızdırmazlığını sağlayınız. Hava sızıntılarını önlemek için pencere bandı ve süngerler kullanabilirsiniz. Pencere kasaları ile duvar arasındaki boşlukları doldurunuz. 
- Odalarda masa, sandalye ve yataklarınızı dış duvardan uzak tutunuz.
- Güney cepheli pencerelerden gündüzleri güneş girmesini sağlayınız. Geceleri pencereleri panjur, perde ve rüzgârlık ile kapatınız. 
- Geceleri uyurken kalın örtü kullanarak oda sıcaklığını 16–18 °C’ye düşürünüz.
- Radyatörlerin üstlerini ve önlerini kapatmayınız. 
- Radyatör arkalarına mümkünse ısı yalıtım levhaları yerleştiriniz. 
- Perdelerinizin, radyatörünüzü kapatmasına engel olunuz. 
- Kullanmadığınız ev bölümlerinin (oda, kiler, antre, merdiven vs.) radyatörlerini mümkün olduğunca kısınız. 
- Oturma odalarını ısıtmayla birlikte nemlendirmeye çalışınız. Çünkü nem, sıcaklığı daha çok hissetmenizi sağlar. Ayrıca üst solunum yollarında sıcaklık nedeniyle kurumaları önler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum