Dokuz Eylül Üniversitesi'nde ameliyatlar durduruldu

Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde, artan koronavirüs vakaları nedeniyle oluşan yoğunluktan dolayı acil tramva vakaları ve onkoloji hastaları dışındaki tüm ameliyatların durduruldu.

Dokuz Eylül Üniversitesi'nde ameliyatlar durduruldu
18 Kasım 2020 - 13:17 - Güncelleme: 18 Kasım 2020 - 16:27

Türkiye Mart ayındna bu yana koronavirüs salgınının etkisi altında. Salgınla mücadelede ilk pikin yaşandığı Nisan ayının ardından vaka sayılarının düşüşe geçmesiyle birlikte 1 Haziran’a kontrollü sosyal hayata geçildi. Ancak toplumsal hareketliliğin yeniden artmasıyla birlikte vaka sayıları yeniden yükselişe geçti. Ağustos ayında bin 500’lerin üzerini gören vaka sayısı kasım ayıyla birlikte 3 binlerin üzerini gördü.

Artan hasta sayılarıyla birlikte hastanelerde mevcut servisler dolmaya başladı. Dün İzmir Tabip Odası tarafından yapılan açıklamada ise “Hastanelerde mevcut servisler, yoğun bakımlar yetmiyor, yeni COVID-19 servisleri ve yoğun bakımlar açılıyor. Serviste ya da yoğun bakımda yatması gereken birçok hasta acillerde ya da servislerde bekletilip yatırılacakları yatakların ‘boşalması’ bekleniyor” denilmişti.

Salgınla mücadelede gelinen mevcut koşullarda hastaların tedavisi için tam kapasite çalışırken artan vakalara yetişebilmek adına yeni uygulamaları hayata geçirmeye başladılar.
Bu kapsamda Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde koronavirüs pandemisi nedeniyle oluşan yoğunluktan dolayı 18 Kasım Çarşamaba günü sabahından itibaren acil tramva vakaları ve onkoloji hastaları dışındaki tüm ameliyatların durdurduğu açıklandı.

Edinilen bilgilere göre; ilerleyen dönemlerde poliklinikleri kapatılması da gündemde.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum