DEVA Partisi İzmir İl Başkanı Seda Kaya Ösen: "Bu görevde olmamı Atatürk'e borçluyum"

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) İzmir İl Başkanı Seda Kaya Ösen, 5 Aralık 1934 yılında Türk kadınına Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından milletvekili seçme ve seçilme hakkı verilmesi ile ilgili açıklama yaptı.

DEVA Partisi İzmir İl Başkanı Seda Kaya Ösen:  "Bu görevde olmamı Atatürk'e borçluyum"
04 Aralık 2020 - 15:14

Ösen, “5 Aralık sadece toplumumuz için değil dünya kadınları için de önemli bir gündür. Bir çok Avrupa ülkesinden önce Türk kadınına bu hakkı tanıyan Ulu Önder Atatürk’e kadınlar olarak özel bir şükran borçluyuz. Bir siyasi partinin bir kentteki en yüksek temsilcisi olarak görev yapan bir kadın olarak bugün bu görevi ifa ediyorsam, öncelikle bunu Atatürk’e borçlu olduğumun bilinciyle, siyasette kadının daha aktif olması gerektiğini düşünüyorum.

Kadın cinayetlerinin rekor kırdığı ve her yıldan artan şekilde daha fazla kadının öldürüldüğü ülkemizde kadınların kamusal yaşamda daha fazla bulunması, toplumsal cinsiyet eşitliği için, kadın şiddetinin önüne geçmek için elzem bir tutumdur. Kadınların iş yaşamında cam tavanlarla karşılaşmadığı, kadınların sokakta özgürce, korkmadan yürüyebildiği, siyasette toplumun yarısı olarak erkeklerle eşit temsiliyet elde ettiği günler için çalışıyoruz, yılmadan da çalışacağız. Partimizde kadınlara daha çok yer verebilmek için kotamızı yüzde 35 olarak belirledik. Kadınlara her alanda öncelik tanıyoruz. 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü kutlu olsun. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum